Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM001964
Első szerző:Antal-Szalmás Péter (laboratóriumi szakorvos)
Cím:"Turnaround time" : a laboratóriumi eredménykiadás hatékonyságának új paramétere / Antal-Szalmás Péter, Ivády Gergely, Molnár Attila, Hevessy Zsuzsa, Kissné Sziráki Valéria, V. Oláh Anna, Lenkey Ágota, Kappelmayer János
Dátum:2007
Megjegyzések:A szerzők a laboratóriumi diagnosztikai tevékenység hatékonyságát jellemz©o paraméter, az ún. "turnaround time" meghatározására alkalmas számítógépes programot dolgoztak ki laboratóriumukban. A turnaround time a minta laboratóriumba való beérkezése és az orvosi validálást követő eredménykiadás között eltelt idő, mely jól jellemzi az eredménykiadás hatékonyságát, és ezért a laboratóriumok működésének fontos minőségügyi paramétere. Módszer: Analízisük során a sürgős, rutin- és speciális vizsgálatokat külön kezelve 6 hónap adatait dolgozták fel, és a turnaround time medián, 5- és 95-percentil értékeit adták meg. Meghatározták emellett a maximálisnak definiált turnaround time értéket (sürgős 1 óra, rutin 4 óra, speciális 2-14 nap) meghaladó turnaround time értékű vizsgálatok ("kiesők") arányát is az összes vizsgálati számra vonatkoztatva. Eredmények: A sürgős vizsgálatok esetében a medián turnaround time 9-70 perc, a rutinvizsgálatoknál pedig 33-190 perc között volt. A speciális vizsgálatok jóval heterogénebb képet mutattak, és általában megállapítható volt, hogy a kis mintaszámú, nem automatizált, immunkémiai és hemosztázis-tesztek esetében magas a turnaround time értéke és a kiesők aránya. A rutinvizsgálatok longitudinális analízise egyértelműen mutatta, hogy 2006 első félévében javultak a vizsgálatok turnaround time értékei a laboratórium valamennyi részlegén. A turnaround time hosszát befolyásoló egyik lényeges paraméter az orvosi validálás ideje, ami jelentősen csökkenthető egy autovalidáló program segítségével. A szerzők adatai alapján az autovalidálás bevezetése akár 1-2 órával is csökkentette a rutinvizsgálatok medián turnaround time értékeit. Az alkalmazott számítógépes program alkalmas akár a mintaszállítás effektivitásának jellemzésére is, amit a szerzők két különböző mintaszállítási infrastruktúrával rendelkező sürgősségi részlegük összevetésével mutattak be. Következtetések: Az itt ismertetett turnaround time analízis az általános rutin része a világ fejlettebb országaiban tevékenykedő diagnosztikai laboratóriumokban, ugyanakkor az első ilyen próbálkozást jelenti Magyarországon.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
autovalidation
laboratory diagnostics
quality control
turnaround time
autovalidálás
laboratóriumi diagnosztika
minőség-ellenőrzés
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 148 : 28 (2007), p. 1317-1327. -
További szerzők:Ivády Gergely (1979-) (laboratóriumi szakorvos) Molnár Attila (1981-) (szoftverüzemeltető) Hevessy Zsuzsanna (1966-) (laboratóriumi szakorvos) Kissné Sziráki Valéria (1957-) (analitikus) Oláh Anna (1956-) (klinikai biokémikus, vegyész) Lenkey Ágota (1944-) (biológus) Kappelmayer János (1960-) (laboratóriumi szakorvos)
Internet cím:elektronikus változat
DOI
Borító:
Rekordok letöltése1