Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM018499
Első szerző:Kiss Lajos Sándor
Cím:A klinikai hatékonyság, a nyálkahártya-gyógyulás és a dózisemelés prediktorai az adalimumabkezelés első évében Crohn-betegségben szenvedő betegekben Magyarországon / Kiss Lajos Sándor, Szamosi Tamás, Molnár Tamás, Miheller Pál, Lakatos László, Vincze Áron, Palatka Károly, Bartha Zsolt, Gasztonyi Beáta, Salamon Ágnes, Horváth Gábor, Tóth Gábor Tamás, Farkas Klaudia, Banai János, Tulassay Zsolt, Nagy Ferenc, Szenes Mária, Veres Gábor, Lovász Barbara Dorottya, Végh Zsuzsanna, Golovics Petra Anna, Szathmári Miklós, Papp Mária, Lakatos Péter
Dátum:2011
ISSN:0030-6002
Megjegyzések:Az adalimumab a tumornekrózis-faktor-alfát célzó, teljesen humán monoklonális antitest, amely randomizált klinikaivizsgálatokban hatékonynak bizonyult a Crohn-betegség kezelésében. A jelen tanulmányban a szerzők célja a középtávúklinikai hatásosság és a nyálkahártya-gyógyulás prediktorainak meghatározása volt a magyarországi speciálisgasztroenterológiai centrumokban adalimumabkezelésben részesülő Crohn-betegekben. Módszer: A tanulmányba201 Crohn-beteget vontak be. A klinikai adatok prospektíven kerültek rögzítésre, majd később feldogozásra (férfi /nő arány: 112/89; median életkor: 24 év; időtartam: nyolc év). Korábbi infl iximabterápiában 97 (48,3%) beteg részesült,párhuzamosan kortikoszteroidot kapott a betegek 41,3%-a és azathioprint a betegek 69,2%-a (mindkettőt:26,4%). Eredmények: A klinikai javulás és remisszió aránya a 24. héten 78% és 52%, illetve az 52. héten 69,4% és 44,4% volt. Az endoszkópos kép javulása, illetve a nyálkahártya-gyógyulás a betegek 43,1 és 23,6%-ában volt kimutatható. Logisztikus regressziós modellben a 12 hónapos klinikai kimenetel független prediktorai a klinikai válasz és normális C-reaktív fehérje a kezelés 12. hetében, a kombinált immunszuppresszió szükségessége az indukciós kezelés során, a rövidebb betegségtartam és a dohányzás voltak. A kezelés 12. hetében mért normális C-reaktív fehérje, a 24. héten tapasztalt klinikai remisszió, a korábbi relapsusok gyakorisága és a dohányzás állt összefüggésben a nyálkahártya-gyógyulás mértékével. A dózis emelésére a betegek 16,4%-ának volt szüksége. A párhuzamos azathioprinkezelés és a 12. héten tapasztalt klinikai remisszió csökkentette a dózisemelés esélyét. Következtetés: Az adalimumabkezelés során a középtávú klinikai hatékonyság és a nyálkahártya-gyógyulás előrejelzésében meghatározó tényezők a 12.héten tapasztalt klinikai hatékonyság és normális C-reaktív fehérje, a kombinált immunszuppresszió szükségessége, a luminalis betegség és a dohányzás voltak. A párhuzamos azathioprinkezelés csökkentheti a dózisemelés valószínűségét.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
adalimumab
Crohn betegség
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 152 : 36 (2011), p. 1433-1442. -
További szerzők:Szamosi Tamás Molnár Tamás (orvos Szeged) Miheller Pál Lakatos László (Veszprém) Vincze Áron Palatka Károly (1961-) (belgyógyász, gasztroenterológus) Barta Zsolt (1964-) (belgyógyász, gasztroenterológus) Gasztonyi Beáta Salamon Ágnes (orvos Szekszárd) Horváth Gábor Tóth Gábor Tamás Farkas Klaudia Banai János Tulassay Zsolt (1944-) (belgyógyász, gasztroenterológus) Nagy Ferenc (orvos Szeged) Szenes Mária Veres Gábor (1969-2020) (csecsemő- és gyermekgyógyász, gasztroenterológus) Lovász Barbara Dorottya Végh Zsuzsanna Golovics Petra Anna Szathmári Miklós Papp Mária (1975-) (belgyógyász, gasztroenterológus) Lakatos Péter (Semmelweis Egyetem)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1