Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM072569
Első szerző:Barna Csilla
Cím:Megvalósíthatósági tanulmány: a Téb-erdő és a hozzá kapcsolódó fás legelők élőhely rekonstrukciója / Barna Csilla, Jakub Zsuzsanna, Bagi Zoltán
Dátum:2014
Megjegyzések:A Téb-erdő és a hozzá kapcsolódó fás legelők természeti állapotának megóvása, a roncsolt élőhelyek rehabilitációja, valamint az e területeken megtalálható fajok védelme és élőhelyük biztosítása a természetvédelem fontos feladata. A Téb-erdő az alföldi gyertyános-tölgyes erdők egyik állománya, a fás legelők pedig olyan speciális élőhelyek, melyben a füves és az erdei élőhelyek hatásai keverten jelentkeznek, egy olyan élővilágot alkotva, amely külön-külön egyik típusra sem jellemző. Átfogó cél: 1. Az élővilág biodiverzitás-csökkenésének megakadályozása, 2. Az elért állapotok megfelelő kezeléssel történő megtartása. Konkrét cél: 1. A cserjésedés visszaszorítása a fás legelőkön, 2. A gyepfoltok rekonstrukciója legeltetéssel, 3. A Téb-erdő megfelelő kor-, és elegyarány javítása, 4. Az özönnövények visszaszorítása a Téb-erdőben, 5. Oktatás, kutatás, környezeti nevelés. A terv jobb átláthatósága végett készítettük el a terv problémafáját és célfáját. SWOT analízissel kiértékeltük, hogy melyek a projekt erősségei, gyengeségei, lehetőségei és veszélyei, valamint ezekre a tulajdonságokra építve milyen stratégiát érdemes alkalmazni a közeljövőben (offenzív-, változás orientált-, diverzifikált-, defenzív stratégia). A jövőbeli rekonstrukciós tervek elkészítéséhez szükség van a múltbeli események történéseinek feltárására, ezért kutattuk a terület tájtörténetét, feldolgoztuk a katonai térképek adatait. A terepi bejárás során fajlistát készítettünk. A projekt által elvárt eredmények: A Téb-erdő és fás legelő természetessége javul. Vegyes korú, elegyes erdő alakul ki. Az újulatot őshonos állományalkotó és őshonos elegyfajok alkotják, melyből az idegen honos fafajok hiányoznak. Az inváziós özönfajok irtásával, állományuk szabályozásával csökken a természetes ökoszisztémák veszélyeztetése. A fás legelők biodiverzitása a cserje irtás hatására nő, és a szomszédos területekről visszatelepülnek a jellemző növény- és állatfajok.
Tárgyszavak:Természettudományok Biológiai tudományok előadáskivonat
Megjelenés:IX. Magyar Természetvédelmi Biológiai Konferencia : "Tudományoktól a döntéshozatalig" : Absztrakt-kötet / szerk. Lengyel Szabolcs. - p. 33.
További szerzők:Jakub Zsuzsanna Bagi Zoltán (1987-) (természetvédelmi mérnök, állatgenetika)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1