Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM087567
Első szerző:Kenyhercz Flóra (egészségpszichológus)
Cím:Képességprofilok azonosítása a kétéves kori kognitív és pszichomotoros készségek mentén, koraszülöttek körében / Kenyhercz Flóra, Nagy, Beáta Erika
Dátum:2019
Megjegyzések:Bevezetés: Az alacsony születési súlyú koraszülöttek (LBW) túlélési aránya az elmúlt évtizedek során jelentősen javult (Allen et al, 2011), azonban ezzel egyenes arányban a fejlődés különböző területein megjelenő elmaradások aránya növekedést mutat (Jarjour, 2015). Számos tanulmány vizsgálta a koraszülött és alacsony születési súlyú kisgyermekek fejlődéskimeneteit és az azt befolyásoló tényezőket (Aarnoudse-Moens et al, 2009), azonban képességprofiljaik felállításával kevés tanulmány foglalkozik. Célkitűzés: A kis súlyú koraszülöttek legjellemzőbb kétéves kori fejlődési profiljainak azonosítása a kognitív, nyelvi és motoros fejlődés területein. Vizsgálati minta és módszerek: A vizsgálati mintát 208 korrigáltan kétéves gyermek alkotta, akik 2500 gramm alatti súllyal születtek a DE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján. A fejlődési kimenetet a Bayley-III Csecsemő és Kisgyermek Fejlődési Skálával (Bayley, 2006) mértük fel, a képességprofilok felállításához pedig hierarchikus klaszteranalízist alkalmaztunk. Eredmények: A születési súly az életkori korrekciót követően is pozitívan korrelált a kétéves kori fejlődési kimenettel. A klaszteranalízis elvégzését követően azonban a vizsgált 208 gyermek teljesítménye a Bayley-III kognitív, receptív és expresszív beszéd, finom- és nagymotoros skálái mentén 6 klaszterbe sorolódott: megkésett; enyhén megkésett; magas; átlagos, magas expresszív beszéddel; átlagos enyhén megkésett expresszív beszéddel; és átlagos, megkésett expresszív és receptív beszéddel. A kapott klaszterek rávilágítottak, hogy a leginkább problémás terület a beszédkészség, melynek késése születési súlytól függetlenül mindhárom súlykategóriában jellemző volt. Rámutattunk arra is, hogy a gyakorlati feladatokat tartalmazó nyelvi skálák - a receptív és expresszív kommunikáció - eredményei szignifikánsan magasabb mértékben jeleztek beszédkésést a szülő által kitöltött kommunikáció alskálához viszonyítva. Következtetés: Klaszteranalízissel meghatároztuk a kis születési súlyú gyermekek különféle kimeneti képességprofiljait, mely hasznos tájékoztatással szolgálhat a korai intervenciók összeállításában és hangsúlyos területeinek kialakításában. Rámutattunk arra is, hogy a beszédkésés megbízhatóbb jelzéséhez szakember által felvett, objektív értékelésen alapuló pszichodiagnosztikai eszközre van szükség a minél korábbi fejlesztő beavatkozások biztosítása érdekében, így megelőzve a későbbi, nyelvi készségekhez kötődő tanulási zavarok kialakulását.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok előadáskivonat
könyvrészlet
Megjelenés:Összetart a sokszínűség : A Magyar Pszichológiai Társaság XXVIII. Országos Tudományos Nagygyűlése. Programfüzet / kiad. a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Pszichológiai Intézet. - p. 1.
További szerzők:Nagy Beáta Erika (1961-) (klinikai gyermekszakpszichológus, pszichoterapeuta)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1