Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM105009
Első szerző:Sinka Lúcia (környezetgazdálkodási agrármérnök)
Cím:A másodlagos szikesedés okozta növényi stressz mérséklési lehetőségei / Sinka Lúcia, Nagy Pál, Kovács Györgyi, Tuba Géza, Arzu Rivera-Garcia, Zsembeli József
Dátum:2022
Megjegyzések:A világon igen nagy területek vannak, amelyek csak öntözéssel hasznosíthatók, de az öntözés alkalmazása szikesedést és eróziós folyamatokat okozhat. A felsőbb talajrétegekben koncentrálódott nagyobb sótartalom a mélyebb rétegekbe mosható az öntözés helyes módjának és idejének megválasztásával, illetve a megfelelő (porózus) talajszerkezet biztosításával. Ez utóbbira a talajjavító, talajkondicionáló szerek is megoldást nyújthatnak. Kutatómunkánkat a Karcag környéki kiskertekben az öntözés hatására kialakuló másodlagos szikesedés igen nagy veszélye alapozta meg. Célunk a másodlagos szikesedés veszélyének kitett talajokra öntözésoptimalizálással és talajjavító/talajkondicionáló szerek alkalmazásával sóterhelést csökkentő agrotechnikai módszerek kidolgozása volt különböző sótűrő képességgel jellemezhető zöldségnövények (zöldbab, csemegekukorica, cékla) sikeres termesztéséhez. Eredményeink alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy a nem öntözővíz minőségű vizekkel való öntözés során igen nagy hangsúlyt kell fektetni a kijuttatott öntözővíz mennyiségére, szigorúan a termesztett növény vízigényeit kell kielégíteni, hiszen a túlöntözés magában hordozza a másodlagos szikesedés veszélyét. Megállapítható azonban, hogy ennek a kedvezőtlen folyamatnak a hatása talajkondicionálással mérsékelhető. Az általunk vizsgált, kedvezőtlen agroökológiai adottságú területeken javasoljuk a talajkondicionálással kombinált öntözésoptimalizálást (mennyiség, gyakoriság kontrollja), hiszen így jelentősen javíthatók például a sóérzékeny zöldbabtermesztés feltételei, illetve mérsékelhetők a káros hatások. A csemegekukoricával végzett kísérleteink eredményei alapján megállapítható, hogy megfelelő hibridválasztással sóterhelt területeken is van lehetőség minőségi csemegekukorica termesztésre. A céklával végzett sóstresszkísérlet eredményei pedig rámutatnak, hogy ez a növény nagymértékű sóstressz esetén is jelentős sóakkumulációs képességgel bír. Kisebb sóterhelésű talajt hagyva maga után, jobb előveteményként szolgálhat sóérzékeny és kis sótűrő képességgel jellemezhető kultúrák számára.
ISBN:978 963 623 013 5
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok könyvfejezet
könyvrészlet
másodlagos szikesedés
sóstressz
zöldbab
csemegekukorica
cékla
talajkondicionálás
Megjelenés:75 éves a Karcagi Kutatóintézet 1947-2022 / szerk. Zsembeli József. - p. 37-46. -
További szerzők:Nagy Pál Kovács Györgyi (1980-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Tuba Géza (1973-) (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők) Rivera Garcia Arzu (1989-) Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1