Magyar
Toggle navigation
Tudóstér
Magyar
Tudóstér
Keresés
Egyszerű keresés
Összetett keresés
CCL keresés
Egyszerű keresés
Összetett keresés
CCL keresés
Böngészés
Saját polc tartalma
(
0
)
Korábbi keresések
Összesen 1 találat.
#/oldal:
12
36
60
120
Rövid
Hosszú
MARC
Részletezés:
Rendezés:
Szerző növekvő
Szerző csökkenő
Cím növekvő
Cím csökkenő
Dátum növekvő
Dátum csökkenő
1.
001-es BibID:
BIBFORM115725
Első szerző:
Papp Dalma (biológus, környezetkutató)
Cím:
Urbanizáció hatása futóbogarakra: morfometriai elemzés / Papp Dalma, Mizser Szabolcs Nagy Leila, Vidic Andreas, Simon Edina, Tóthmérész Béla
Dátum:
2018
Megjegyzések:
Vizsgálatunk célja az antropogén hatások és a futóbogarak metrikus paramétereinek (testméret, aszimmetria mértéke) intraspecifikus varianciája közötti kapcsolat vizsgálata. Négy futóbogár faj (Abax parallelepipedus, Carabus scheidleri, Carabus violaceus és Pterostichus oblongopunctatus) metrikus jellegeit vizsgáltuk urbanizációs grádiensek mentén Bécs és Debrecen területén, talajcsapdákat (Debrecenben élvefogó csapdákat) használva, természetközeli erdő, kertvárosi erdő és belvárosi erdősült park élőhelyeken. A tesztelt morfológiai jellegek paraméterei alapján a négy faj, a mintavételi területek, a hím és nőstény egyedek, valamint az eltérő geográfiai régiók szignifikánsan elkülönültek egymástól. Jelentős eredmény, hogy az elytra átlagos hossza szignifikánsan csökkent a városi mintavételi területek felé a C. scheidleri and C. violaceus esetében. A két kisebb testmérettel rendelkező faj az A. parallelepipedus és a P. oblongopunctatus esetében a legnagyobb átlagos elytra hossz a kertvárosi mintavételi területeken volt tapasztalható. Szignifikáns különbséget tapasztaltunk a hím és nőstény egyedek palpus maxillaris, tibia és elytra paraméterei között, mind a négy faj esetében. A P. oblongopunctatus hímek elytra hossza növekedett, míg a nőstényeké csökkent a városi területek felé. A jobb és bal oldali palpus maxillaris és a palpus labialis szimmetria viszonyai változást mutattak a grádiensek mentén a négy vizsgált faj esetében. Eredményeink azt mutatják, hogy a metrikus paraméterek urbanizációs grádiens mentén jelentkező varianciája számos esetben az adott faj, jelleg környezeti stresszel szembeni érzékenységén alapszik. A nagy testmérettel rendelkező fajok szájszerveinek szimmetria viszonya az antropogén hatások hatékony indikátora. A nagy testméretű fajok nőstény egyedei és a kisebb testmérettel rendelkező fajok, mint például a P. oblongopunctatus alkalmasak élőhelyük állapotának becslésére, mivel érzékenyen reagálnak az urbanizáció okozta környezeti változásokra.
Tárgyszavak:
Természettudományok
Környezettudományok
előadáskivonat
könyvrészlet
Carabidae
bioindikátor
jellegek
aszimmetria
morfológiai rendellenességek
Megjelenés:
11. Magyar Ökológus Kongresszus Nyíregyháza, 2018. augusztus 28-30. Absztraktkötet / Magyar Ökológusok Tudományos Egyesülete. - p. 98.
További szerzők:
Mizser Szabolcs (1977-) (biológus-ökológus)
Nagy Leila (1980-) (biológia környezettan tanár)
Vidic, Andreas (1980-) (biológus)
Simon Edina (1981-) (ökológus)
Tóthmérész Béla (1960-) (ökológus)
Pályázati támogatás:
OTKA-116639
OTKA
Internet cím:
Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Saját polcon:
Rekordok letöltése
1
Corvina könyvtári katalógus v8.2.27
© 2023
Monguz kft.
Minden jog fenntartva.