Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM017436
Első szerző:Márton Hajnalka (csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermekpulmonológus)
Cím:A fizikai aktivitás összefüggése kardiovaszkuláris rizikó-faktorokkal és a kardiovaszkuláris betegségek kockázatával / Márton Hajnalka, Jancsó Zoltán, Simay Attila, Újhelyi István, Ilyés István
Dátum:2004
Megjegyzések:Felnőtt 18-60 éves lakosság körében vizsgáltuk a fizikai aktivitás összefüggését a kardiovaszkuláris rizikófaktorokkal és az iszkémiás kardiovaszkuláris megbetegedéseknek a felmért paraméterek alapján becsült kockázatával (a továbbiakban: kardiovaszkuláris kockázat). Módszer: 48 háziorvosi praxis kardiovaszkuláris rizikó vagy betegség miatt nem gondozott 1320 páciense vett részt a vizsgálatban. Célzott anamnézis felvétel, fizikális vizsgálat, vérnyomásmérés, BMI meghatározás, szérum összkoleszterin, LDL- és HDL-koleszterin, tirglicerid meghatározás, éhgyomri vércukor és ennek emelkedettsége esetén terhelés után 120 perccel vércukorszint mérés történt. Sor került az iszkémiás kardiovaszkuláris megbetegedés 10 évre előrevetített kockázatának becslésére is a Joint European Coronary Risk Chart segítségével. A fizikai aktivitás mértéke és a rizikófaktorok gyakorisága valamint az iszkémiás kardiovaszkuláris megbetegedés kockázata fokozatainak gyakorisága közötti összefüggéseket chi négyzet próbával vizsgáltuk. Eredmények: A vizsgálatban résztvevők alig fele végez rendszeresen testmozgást. A férfiak, a fiatalabb életkorúak, a magasabb iskolai végzettségűek és a szellemi foglalkozásúak aktívabbak. A fizikai aktivitás valamint a szérum összkoleszterin-, triglicerid szint, a BMI értékek és a szisztolés vérnyomás értékek megoszlása között szignifikáns összefüggés volt kimutatható: az aktív csoportban a normál értékkel rendelkezők aránya magasabb volt. A normális és kóros LDL- és HDL-koleszterin szintek megoszlásában a fizikai aktivitás alapján különbség nem volt észlelhető. A fizikai aktivitás és a becsült, kardiovaszkuláris kockázat fokozatainak megoszlása között szignifikáns mértékű össszefüggés volt kimutatható. Következtetés: A fizikai aktivitás szignifikáns mértékben befolyásolta az alkalmazott módszerrel becsült kardiovaszkuláris kockázati fokozatok megoszlását, s minthogy preventív hatását számos rizikófaktorra való kedvező befolyása révén fejti ki, a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát csökkentő életmód fontos tényezője.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
fizikai aktivitás
kardiovaszkuláris rizikófaktorok
becsült kardiovaszkuláris kockázat
Megjelenés:Egészségtudomány. - 48 : 1 (2004), p. 47-55. -
További szerzők:Jancsó Zoltán (1973-) (orvos, háziorvos szakorvos, foglalkozás-orvostan szakorvos) Simay Attila (1954-) (háziorvos) Újhelyi István Ilyés István (1943-) (gyermekgyógyász, gyermekendokrinológus, háziorvos)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1