Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM017486
Első szerző:Ilyés István (gyermekgyógyász, gyermekendokrinológus, háziorvos)
Cím:Cardoivascularis kockázattal rendelkező betegek gondozása háziorvosi paraxisokban : diabeteses betegek és gondozásuk / Ilyés István, Jancsó Zoltán, Kovács Eszter, Márton Hajnalka, Simay Attila
Dátum:2005
Megjegyzések:A diabetes mindkét típusa nagy cardiovascularis kockázatot jelentő állapotok közé tartozik. Célkitűzés: A vizsgálat célkitűzése a diabetes mellitus miatt gondozott páciensek körében a cardiovascularis rizikótényezők, a macro- és microvascularis szövődmények gyakoriságának és a kezelés-gondozás eredményeinek felmérése volt. Módszer: a vizsgálat módszere kérdőíves felmérés volt, amiben háziorvosi praxisok diabetes mellitus miatt gondozott 400 páciense (49 1-es típusú és 351 2-es típusú diabeteses beteg) vett részt. Eredmények: A cardiovascularis érintettség, a túlsúlyosság, a hypertonia és a dyslipidaemia gyakorisága a 2-es típusú, a dohányzás és a microvascularis szövődmények gyakorisága az 1-es típusú diabetes mellitusban volt nagyobb. Az 1-es típusú diabetesben a konzervatív intenzív és a konvencionális inzulinkezelés aránya közel 70%:30% volt. A 2-es típusú diabetesben alkalmazott kezelési módok: csak diétás kezelés: 8%, orális antidiabetikus kezelés: 78%, antidiabetikus és inzulinkezelés: 7% inzulinterápia: 7%. A gondozás utolsó évében legalább 3 vizsgálati eredménnyel rendelkezők aránya: éhomi vércukor: 50%, postprandialis vércukor: 30%, hemoglobin-A1c: 10% körül, mindkét betegségtípusban. A célértékek elérésének aránya az 1-es és 2-es típusú diabetes mellitusban: éhomi vércukor: 27% vs.14%, postprandialis vércukor: 26% vs. 18%, hemoglobin-A1c: 29% vs. 34%, a micro-és macrovascularis kockázati kategóriákba tartozók aránya: éhomi vércukor: 59% vs. 68%, postprandialis vércukor: 54% vs. 53%, hemoglobin-A1c 4% vs.27%. Következtetések: A glykaemiás kontroll megítélését biztosító vizsgálatok végzésének gyakorisága és a célértékek elérésének aránya nem kielégítő, a micro- és macrovascularis kockázati kategóriába tartozók aránya pedig magas. A diabetesgondozás intenzitását az eredmények javítása érdekében fokozni szükséges.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
diabetesgondozás
cardiovascularis rizikótényezők
macro- és microvascularis szövődmények
célértékek elérése
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 146 : 51 (2005), p. 2581-2588. -
További szerzők:Jancsó Zoltán (1973-) (orvos, háziorvos szakorvos, foglalkozás-orvostan szakorvos) Kovács Eszter Márton Hajnalka (1947-) (csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermekpulmonológus) Simay Attila (1954-) (háziorvos)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1