Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM018880
Első szerző:Nagy Antal (biológus)
Cím:Hegyi kaszálórét foltok Orthoptera együtteseinek fajszámát meghatározó tényezők és a kis sziget hatás vizsgálata / Nagy Antal, Sólymos Péter, Rácz István András
Dátum:2007
Megjegyzések:A természetes élőhelyek feldarabolódása szigetszerű élőhelyfoltok kialakulását eredményezi. A fajszám-terület összefüggés alapján a foltok fajszámát a foltok mérete erősen befolyásolja. Azonban a fajgazdagságot egyéb tényezők is befolyásolhatják, melyek gyakran összefüggésben állnak a foltok méretével is. A kis sziget hatás (Small Ireland Effect) elmélete szerint bizonyos területméret alatt az area hatása kevésbé érvényesül, és a fajgazdagságot más faktorok befolyásolják. Munkánk során azt vizsgáltuk, hogy milyen tényezők alakítják a művelés megváltozása és felhagyása miatt fragmentálódott gyepfoltok Orthoptera együtteseinek fajgazdagságát, illetve, hogy kimutatható-e a kis sziget hatás. Az elemzett Orthoptera elterjedési adatokat az Aggteleki-karszt fennsíki területének 30 élőhely foltjáról gyűjtöttük 2000-2005 között. Minden gyepfolt esetén meghatároztuk a folt területét, kerületét és a növényzeti típusok számát (élőhelyi diverzitás). A foltok alakját az azonos területű körhöz viszonyított alak index segítségével számszerűsítettük. A foltok izoláltságát a legközelebbi folttól mért távolsággal adtuk meg, melyet a foltok súlypontjainak koordinátái alapján számítottunk. A változókat logaritmikusan transzformáltuk. A foltok fajgazdagságát legjobban magyarázó statisztikai modellt kerestük általános additív modellek (GAM) és általános lineáris modellek (GLM) segítségével. A kis sziget hatást töréspont regresszió, path-elemzés és csúszó ablakos path-elemzés segítségével vizsgáltuk. A GAM alapján a fajgazdagság, valamint a terület, kerület és élőhelyi diverzitás kapcsolata lineáris volt. A kerület erősen korrelált a területtel. A fajgazdagság nem lineáris módon változott az izoláltsággal és az alak indexszel. A legnagyobb magyarázó erővel bíró modellben (GLM) a terület és az élőhelyi diverzitás maradt a tengelymetszettel, a modellt nem lehetett tovább egyszerűsíteni. A kis sziget hatás - a csupán a területméret hatását figyelembe vevő - töréspont regresszió alapján nem volt kimutatható. A területméretet és az élőhelyi diverzitást egyaránt figyelembe vevő path-elemzés alkalmazásával a kis sziget hatás felső határa 0,2 ha-nak adódott. A csúszó ablakos path-elemzéssel a felső határ 0,85 ha-nak adódott, ez alatt az élőhelyi diverzitás, illetve az areának az élőhelyi diverzitáson keresztül kifejtett (közvetett) hatása dominált. A határérték fölött az area közvetlen hatása fokozatosan növekedett, a többi hatás pedig fokozatosan csökkent.
Tárgyszavak:Természettudományok Biológiai tudományok előadáskivonat
Megjelenés:3. Szünzoológiai Szimpózium, Budapest, Magyar Természettudományi Múzeum, 2007. március 5-6. : program; előadások és poszterek összefoglalói / szerk. Batáry Péter, Kőrösi Ádám. - p. 42.
További szerzők:Sólymos Péter Rácz István András (1949-) (biológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1