Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM064803
Első szerző:Kovács Csilla (élelmiszerbiztonsági és minőségi mérnök)
Cím:A szőlő tőkebetegségeiben szerepet játszó gombák a Tokaj-Hegyaljai borvidéken / Kovács Csilla, Peles Ferenc, Bihari Zoltán, Sándor Erzsébet
Dátum:2014
ISSN:0133-0829
Megjegyzések:Napjainkban a szőlő tőkebetegségei (Grapevine Trunk Diseases ? GTD) összefoglaló néven emlegetettmegbetegedések jelentik az egyik legnagyobb fenyegetést a szőlőültetvényekre világszerte,így Európában is. Komplex betegségről van szó, hiszen többféle abiotikus tényező és kórokozóis szerepet játszik kialakulásában. Gombák közül a Phaeoacremonium aleophilum, Phaeomoniellachlamydospora, Eutypa lata, Fomitiporia mediterranea, Diplodia seriata, Phomopsis viticola tartoznaka betegséggel kapcsolatban eddig azonosított leggyakoribb kórokozók közé (Kuntzmann és mtsai2010, Kotze és mtsai 2011, Bertsch és mtsai 2012, Úrbez-Torres és mtsai 2013). A korábban többfélenéven emlegetett megbetegedéseknek közös jellemzője, hogy akut és krónikus megjelenési formája isvan. Akut forma esetén a betegség gyors lefolyású, jól látható tünetekkel és elhalással jár. Krónikusmegjelenés esetén csak időnként figyelhetőek meg a tünetek a beteg tőkéken. A fertőzés több évig iselhúzódhat, végül a tőke elpusztul. A betegség legszembetűnőbb tünete a levelek világos, klorotikusmintázatokkal megjelenő elszíneződése, majd későbbi hervadása.A magyarországi borvidékeken a tőkeelhalás kialakításában részt vevő kórokozók jelenlegielőfordulásáról és elterjedéséről nagyon kevés adat áll rendelkezésünkre. A tokaji borvidéken pedignincsenek ismereteink arról, hogy napjainkban milyen kórokozók találhatóak meg az ültetvényekben.Vizsgálatainkban a Tokaj-hegyaljai borvidék ültetvényeiből származó elhalt 115 szőlőt©oke mintábólizoláltunk endofita gombákat. Ezek közül eddig 148 izolátum morfológiai és molekulárisidentifikálását végeztük el. A molekuláris azonosítás az rDNS régió szekvenciák alapján történt.Az izolátumok döntő többségét (65%) a GTD kialakításában szerepet játszó Diplodia seriata fajkéntazonosítottuk, de kimutattuk a GTD-vel kapcsolatba hozható Diaporthe eres, Botryosphaeriastevensii, Xylaria sp., egy Pleosporales faj., Phoma sp. és egy Peniophora faj jelenlétét is.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Szőlő
Tőkebetegség
ITS
Diplodia seriata
Doktori iskola
Egészség- és Környezettudomány
Megjelenés:Növényvédelem. - 50 : 4 (2014), p. 153-159. -
További szerzők:Peles Ferenc (1979-) (mikrobiológia, élelmiszer-mikrobiológia, minőségügy) Bihari Zoltán (1967-) (biológus) Karaffa Erzsébet Mónika (1972-) (mikrobiológus, egyetemi tanár)
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0024
TÁMOP
Hankóczy Jenő Növénytermesztési, Kertészeti és Élelmiszertudományok Doktori Iskola
TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0007
TÁMOP
A növényi termékek minőségét meghatározó tényezők interaktív vizsgálata
TÁMOP-4.2.4.A/2-11-1-2012-0001
TÁMOP
COST FA1303
Egyéb
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1