Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM065853
Első szerző:Deák Eszter (klinikai laboratóriumi kutató)
Cím:Az in vivo konfokális cornea mikrószkópia és a könnyproteomikai vizsgálatok kombinációjának jelentősége 1-es típusú cukorbetegségben / Deák Eszter, Kalló Gergő, Márkus Bernadett, Szalai Eszter, Csutak Adrienne, Csősz Éva
Dátum:2016
Megjegyzések:Az 1-es típusú diabétesz mellitus jellemzően fiatal korban megjelenő betegség, amely a teljes cukorbeteg populációnak mintegy 10%-át képezik. A cukorbetegség a szem minden szövetét érintheti és károsíthatja, melyek közül az egyik leggyakrabban előforduló komplikáció a diabéteszes retinopathia (DR). A szaruhártya cukorbetegség okozta károsodásának nyomon követésére alkalmazott klinikai módszer az in vivo konfokális cornea mikroszkópia (KCM), mely lehetőséget biztosít a szaruhártya szöveti- és sejtszintű morfológiai vizsgálatához, ezáltal alkalmas lehet a diabéteszes retinopathia korai szűrésére.A könny egy egyszerű módon gyűjthető fehérjében, lipidekben és egyéb szerves molekulákban gazdag testfolyadék. A könnyfilm réteg változatos felépítése diagnosztikus jelentőségű lehet, melyre korábbi tanulmányok már rávilágítottak, hogy a könny proteomban történő változások patológiás állapotokkal is összefüggésbe hozhatók.Tanulmányunkban retinopathiás és nem retinopathiás 1-es típusú cukorbeteg páciensek klinikai és könny proteomikai vizsgálatát végeztük el. A páciensek szaruhártya elváltozásaikat in vivo konfokális cornea mikroszkóppal megvizsgálva különbségeket találtunk az epitheliális, a keratocita és az endotheliális sejtszámban, továbbá az idegi struktúrális állapotokban a retinopathia súlyosságától függően. A retinopathia meglétére illetve súlyosságára jellemző fehérjék potenciális biomarkerként szolgálhatnak, melyeket úgynevezett célzott tömegspektrometriás módszerrel tudunk vizsgálni.A fiatal cukorbeteg populációban a magas vércukorszint következményeként kialakuló perifériás neuropathia nyomon követésére a klinikai vizsgáló módszerek könnyproteomikai adatokkal való kombinálásával szeretnénk a továbbiakban hozzájárulni a korai kismértékű idegi sérülések felismeréséhez.A vizsgálatot a TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0045 pályázat támogatta.
Tárgyszavak:Orvostudományok Elméleti orvostudományok előadáskivonat
Megjelenés:Omikai Fórum. - p. 6.
További szerzők:Kalló Gergő (1989-) (molekuláris biológus) Márkus Bernadett (1989-) (molekuláris biológus) Szalai Eszter (1984-) (orvos) Csutak Adrienne (1971-) (szemész) Csősz Éva (1977-) (biokémikus, molekuláris biológus)
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0045
TÁMOP
Proteomika, Szemészet Kutatócsoport
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1