Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM066887
Első szerző:Kovács Csilla (élelmiszerbiztonsági és minőségi mérnök)
Cím:Mikroklimatikus viszonyok szerepe a szőlő tőkebetegségeinek tünet megjelenésére / Kovács Csilla, Csótó András, Rakonczás Nándor, Sándor Erzsébet
Dátum:2016
Megjegyzések:A szőlő tőkeelhalása Magyarországon is egyre jelentősebb megbetegedés. A kutatómunkánk során aDebreceni Egyetem Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepének szőlő fajtagyűjteményének felmérését végeztük el.A jellegzetes tüneteket mutató tőkék helyzetének dokumentációjával és az időjárási körülményekvizsgálatával az ültetvény súlyos fertőzöttségének okaira következtethettünk. A gyűjtemény fajtáit érzékenységicsoportokba rendeztük. A csoportok érzékenysége közti különbséget statisztikai módszerekkel igazoltuk. Aszállítószöveti tüneteket mutató tőkerészekből mintát vettünk, amelyekből kitenyésztettük, majd meghatároztuk ajelen lévő GTD kórokozókat és az endofita fajokat.Az ültetvényben előforduló tünetek felmérését követő mintavétel során kórokozóként Diplodia seriata ésDiaporthe fajokat azonosítottuk.A betegség növekedéséhez a 2013 márciusában jellemző, a fertőzéshez ideális körülmények vezettek. A2015-ös évjárat csapadékos nyara pedig hozzájárult a levéltünetek nagymértékű expressziójához. Az ültetvényenbelüli terjedés mintázata is leginkább a környezeti feltételeknek, a talajviszonyoknak és a vízellátottságnakköszönhetőek, mintsem a fajták érzékenységének.A vizsgált mintákból Diplodia, Alternaria, Bionectria, Fusarium, Cladosporium, Penicillium, Epicoccum és aDiaporthe nemzetségbe sorolható fajokat azonosítottunk. Ezek közül a Diplodia, mint kórokozó és az Alternaria,mint az elhalt szöveten élő szaprofita genus fajainak előfordulási aránya volt jelentős.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok előadáskivonat
GTD
szőlő
Pallagi Kertészeti Kísérleti Telep
Mikroklimatikus viszonyok
Doktori iskola
Egészség- és Környezettudomány
Megjelenés:LVIII. Georgikon Napok. - p. 184-191.
További szerzők:Csótó András (1992-) (növényorvos) Rakonczás Nándor (1978-) (agrármérnök, szőlész borász szakmérnök) Karaffa Erzsébet Mónika (1972-) (mikrobiológus, egyetemi tanár)
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0024
TÁMOP
Hankóczy Jenő Növénytermesztési, Kertészeti és Élelmiszertudományok Doktori Iskola
TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0007
TÁMOP
A növényi termékek minőségét meghatározó tényezők interaktív vizsgálata
Sándor Erzsébet munkáját a Debreceni Egyetem belső kutatási pályázata támogatta
Egyéb
COST FA1303
Egyéb
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1