Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM092340
Első szerző:Csizmarik Anita
Cím:Az abirateron rezisztenciában szerepet játszó fehérje markerek azonosítása prosztatarákban / Csizmarik Anita, Nagy Nikolett, Váradi Melinda, Keresztes Dávid, Thilo Bracht, Barbara Sitek, Martin Puhr, Tornyi Ilona, Lázár József, Takács László, Boris Hadaschik, Nyirády Péter, Szarvas Tibor
Dátum:2020
ISSN:0864-8921
Megjegyzések:Bevezetés: A metasztatikus, kasztráció-rezisztens prosztatarák (mCRPC) kezelésére használt abirateron (ABI) egy olyan CYP17A1 enzim blokkoló, mely az androgén bioszintézis gátlásán keresztül csökkenti az endogén tesztoszteron szintet, ezzel növelve a betegek életminőségét és túlélését. Azonban az ABI terápiánál is megfigyelhető a kezelés kezdetén vagy a kezelés során fellépő rezisztencia mechanizmusa. Ezért kutatásunk célja olyan rezisztenciában részt vevő fehérjék azonosítása, melyekkel előre jelezhetjük a terápia hatékonyságát, ezzel segítve a klinikai döntéshozatalt. Anyag és módszer: Kutatásunk során komparatív proteomikai analízist végeztünk három ABI ellen rezisztenssé tett (LNCaPabl-AR, DUCaP-AR, LAPC4-AR) és érzékeny prosztatarákos sejtvonal páron (LNCaPabl, DUCaP, LAPC4) melyhez az LC-MS/MS módszert használtuk. A kapott proteomikai eredmények kiértékeléséhez többféle bioinformatikai megközelítést is alkalmaztunk. Az így kiválasztott fehérjék (AMARC, KLK2, CTAG1, APOD, AHNAK és FSCN1) szérumkoncentrációját 100 ABI kezelt beteg mintáiban határoztuk meg ELISA módszerrel. A kapott eredményeket a betegek klinikopatológiai adataival és betegségfüggő túlélésével vetettük össze. Eredmények: A proteomikai vizsgálatunkkal azonosítottunk 68 szignifikánsan emelkedett expressziójú fehérjét az ABI rezisztens sejtekben, melyekből kiválasztottunk 6 fehérjét további ELISA vizsgálatra. A vizsgált fehérjék közül a KLK2 és a FSCN1 emelkedett szérumkoncentráció mutattak összefüggést a betegek rövidebb túlélésével. A multivariancia analízis alapján a kezelés előtti emelkedett PSA, KLK2 és FSCN1 koncentrációk egymástól független prognosztikus faktornak bizonyultak a betegek túlélésének tekintetében. Következtetés: Eredményeink alapján a KLK2 és FSCN1 szérumkoncentrációinak meghatározása alkalmas lehet az ABI rezisztencia előrejelzésére, ezáltal segítségül szolgálhat az mCRPC betegek megfelelő terápiájának a kiválasztására. A jövőben a két fehérje rezisztenciában betöltött szerepét fogjuk vizsgálni sejtkultúrás módszerekkel, továbbá az ABI-érzékeny és rezisztens sejteken teljes exom, metilom és transzkriptom szekvenálását is végzünk.
Tárgyszavak:Orvostudományok Elméleti orvostudományok poszter
folyóiratcikk
Megjelenés:Magyar Urológia. - 32 : 3 (2020), p. 1-2. -
További szerzők:Nagy Nikoletta Váradi Melinda Keresztes Dávid Bracht, Thilo Sitek Barbara Puhr, Martin Tornyi Ilona (1982-) (molekuláris biológus) Lázár József Takács László (1955-) (orvos) Hadaschik, Boris Nyirády Péter Szarvas Tibor (matematikus informatikus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1