Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM099702
Első szerző:Ozsváth Xénia Erika
Cím:A timol hatása a japánfürj (Coturnix japonica) vérbiokémiai paramétereire / Ozsváth Xénia Erika, Szabó Csaba, Oláh János, Csernus Brigitta, Czeglédi Levente
Dátum:2021
Megjegyzések:A fogyasztói igények folyamatos változásával lépést tartva, a hústermelés során olyan igényeknek kell megfelelni, mint az antibiotikum mentes termelés, a szabadtartás és a kíméletes vágási körülmények. Napjainkban számos kutatás irányul olyan takarmány-kiegészítők alkalmazására, melyek pozitívan befolyásolhatják a gazdasági állatok immunrendszerét, takarmány felvételét és -hasznosulását, ezáltal a termelést. Ezen növényi eredetű bioaktív komponensek lehetséges immunmoduláló hatásuk miatt jelentősen csökkenthetik az állattenyésztésben alkalmazott antibiotikumok felhasználását, mely nem csak a fogyasztói igényekhez alkalmazkodik, hanem a rezisztencia kialakulásának kockázatát is csökkentik. A termelési paraméterek vizsgálata mellett a kísérletek során, illetve azt követően, fontos a baromfi hematológiai és vérplazma biokémiai profiljának értékelése is, hiszen hasznos információt nyújtanak a madarak élettani és egészségi állapotáról. A timol olyan fenol-monoterpén, mely a karvakrollal együtt fő komponensét alkotja az Origanum és Thymus nemzetségbe tartozó gyógynövények nagy részéből kinyert olajoknak. Antibakteriális, valamint antifungális tulajdonsága mellett a C-, E-vitaminhoz és szelénhez hasonlóan erős antioxidáns, továbbá a szervezetbe jutva fájdalom- és gyulladáscsökkentő. A kísérletet 99, 5 hetes japánfürjjel állítottuk be, mely során timolt alkalmaztunk takarmánykiegészítőként, két koncentrációban. Az egyedeket 3 csoportba osztottuk (K: kontroll takarmány, T250: takarmány 250 mg/kg timollal kiegészítve, T500: takarmány 500 mg/kg timollal kiegészítve), csoportonként 3 fürjketrecbe, ketrecenként 11 egyeddel. A kísérletet két hét adaptációs időszak előzte meg, mely során az egyedek kontroll takarmányon nevelkedtek. A kísérlet 7 hétig tartott, a vérplazma mintavételezésére a 49.-ik napon került sor. A kísérletet követően a vérplazma glükóz, triglicerid és összefehérje koncentrációjának meghatározását végeztük el. A plazma vérbiokémiai vizsgálata során eredményként azt tapasztaltuk, hogy a 250 mg/tk. kg, valamint az 500 mg/tk. kg dózisban alkalmazott timol szignifikánsan csökkentette a vérplazma glükóz koncentrációját (P<0,05), illetve mindkét kezelés hatására szignifikánsan nőtt a vérplazmában lévő összefehérje koncentráció (P<0,05) a kontroll csoportban nevelkedett egyedekhez viszonyítva. A vérplazma triglicerid koncentrációjának vizsgálatakor nem mutatkozott statisztikailag igazolható különbség a timollal kiegészített csoportokban.
ISBN:978-615-81991-1-7
Tárgyszavak:Agrártudományok Állattenyésztési tudományok előadáskivonat
könyvrészlet
Megjelenés:XXIV. Tavaszi Szél Konferencia 2021 : Tanulmánykötet I. / szerk. Molnár Dániel, Molnár Dóra. - p. 55-59. -
További szerzők:Szabó Csaba (1968-) (agrármérnök) Oláh János (1976-) (állattenyésztés) Csernus Brigitta (1991-) (élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnök) Czeglédi Levente (1977-) (agrármérnök)
Pályázati támogatás:EFOP-3.6.3-VEKOP-16-2017-00008
EFOP
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1