Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM104232
Első szerző:Bojtor Csaba (okleveles növényorvos)
Cím:Nitrogéntrágyázás hatása eltérő kukorica hibridek szárazanyag-beépülésére és mikroelem-felvételére / Bojtor Csaba, Illés Árpád, Nagy János, Marton L. Csaba
Dátum:2020
ISSN:0546-8191
Megjegyzések:A modern mezőgazdasági gyakorlatban az éghajlatunk szélsőségesebbé válásával egyre nagyobb hangsúlyt kap a precíziós mezőgazdaság, azon belül pedig a precíziós tápanyag-utánpótlás. A kiegyensúlyozott növénytáplálás elengedhetetlen a terméshozamok fenntartható módon történő növeléséhez, amely során az optimális makroelem-utánpótlás mellett fontos elkerülni a növényben esetlegesen fellépő mikroelem-hiányokat is. A kutatásunk célkitűzése a nitrogéntrágyázás szárazanyag-beépülést és növényi mikroelem-felvételt befolyásoló hatásának értékelése volt két eltérő genotípusú és érésidejű kukorica (Zea mays L. H1: FAO 420, H2: FAO 490) hibrid összehasonlításával. A vizsgálat során meghatároztuk a hibridek ténylegesen felvett mikroelem-tartalmát, valamint a nitrogéntrágyázás hatását a termés mennyiségére. Az eredményeink alapján megállapítottuk, hogy a 120 kg/ha nitrogéndózis statisztikailag igazolhatóan pozitív hatással van a kukorica szárazanyag-beépülésére, valamint az egyes növényi részek fajlagos mikroelem-tartalmára. A növény fejlődése során a fajlagos mikroelem-koncentrációk mellett a növényekben a növekvő szárazanyag-mennyiség szignifikánsan növelte a mért, tényleges mikroelem-tartalmat. Ezen felül megállapítottuk, hogy a 120 kg/ha dózisú nitrogén-ellátottság a hibridek átlagában 78,5%-kal, 3,965 t/ha értékkel szignifikánsan növelte a termés mennyiségét a kontroll értékekhez képest. Nyolcleveles fejlettségben a nitrogéntrágyázás a kontrollhoz képest a levelekben szignifikánsan, 91,1 mg/kgmal magasabb fajlagos vastartalmat, ellenben a növények szárában 25,3 mg/kg-mal ala- csonyabb fajlagos cinktartalmat eredményezett, mely tendencia a fiziológiai érettségben is megfigyelhető volt. A kutatás eredményei alapján igazoltuk, hogy a nitrogén ? mint legnagyobb mennyiségben kijuttatott tápelem ? alkalmazása mellett megfelelő figyelmet kell fordítani a növények mikroelem-ellátottsági szintjére, ugyanis a megnövelt nitrogéntrágyázás több esetben is csökkent mikroelem-felvételt eredményezett. A hibridek közötti különbségek hozzájárulhatnak az optimális, termőhely-specifikus hibridválasztáshoz, és az ahhoz illesztett okszerű, precíziós tápanyag-utánpótlás gyakorlatának továbbfejlesztéséhez.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
mikroelem-felvétel
nitrogén
precíziós tápanyag-utánpótlás
szárazanyag akkumuláció
Megjelenés:Növénytermelés. - 69 : 3 (2020), p. 5-26. -
További szerzők:Illés Árpád (1994-) (növényorvos) Nagy János (1951-) (agrármérnök, mérnök-tanár) Marton L. Csaba (1954-) (agrármérnök, egyetemi tanár)
Pályázati támogatás:EFOP-3.6.3-VEKOP-16-2017-00008
EFOP
NKFIH-1150-6/2019 s
Egyéb
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1