Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM110399
Első szerző:Nagy Antal (biológus)
Cím:Egyenesszárnyú fajok (Ensifera: Tettigoniidae) viráglátogatására utaló eredmények / Nagy Antal, Ősz Aletta, Tóth Miklós, Rácz István András, Kovács Szilvia, Szanyi Szabolcs
Dátum:2023
Megjegyzések:A beporzás a zárvatermő növények ivaros szaporodásának egyik alapvető követelménye. A pollen szállítása többféleképpen történhet, azonban a rovarok szerepe e tekintetben kiemelkedő. A beporzáson túl a viráglátogatásnak számos aspektusa van a rovar-növény kölcsönhatásban, mivel a növények, különösen a virágok táplálékforrást, élőhelyet, menedéket, valamint szaporodó és peterakó helyet biztosíthatnak a rovaroknak. A viráglátogató taxonok közül a méhek, a nappali lepkék és más nappali aktivitású rovarok viszonylag jól tanulmányozottak, de más kevésbé ismert csoportok például a bogarak, a zengőlegyek, éjjeli lepkék és az egyenesszárnyúak szerepe szintén lényeges lehet. Az egyenesszárnyú fajok viráglátogatása és esetleges szerepe a beporzásban szinte ismeretlen, különösen a mérsékelt égövet tekintve. Kártevő bagolylepkék gyűjtésére és monitorozására szolgáló csapdák és illatanyagok fejlesztése során nagyszámú egyenesszárnyút fogtunk be, ami lehetőséget adott hét mérsékelt égövi Tettigoniidae faj viráglátogatásának és közvetve gazdanövény preferenciájának tanulmányozására is. Az izoamil-alkohol alapú félszintetikus csalétkek a Meconema thalassinum-ot fogták, míg a fenil-acetaldehid alapú csalétkek csalogatását a Leptophyes albovittata és Phaneroptera falcata esetében szintén először sikerült igazolnunk. Eredményinket internetes forrásokból gyűjtött természetfotók elemzése (passive citizen science) is látámasztotta. A vizsgált hét egyenesszárnyú faj elsősorban az Asteraceae fajokat látogatja, köztük a legkedveltebbek a Tanacetum vulgare, Pulicaria dysenterica, Achillea millefolium, Solidago canadensis és Centaureae scabiosa voltak. Eredményeink alapján a vizsgált jól ismert fajoknak a tápnövényköre és élőhelypreferenciája egyaránt felülvizsgálatot igényel. A további vizsgálatok tisztázhatják ezen és más rokon fajok táplálkozási szokásait és ökológiai igényeit, illetve segíthetnek megérteni a helyi ökoszisztémákban viráglátogatóként betöltött szerepüket.
Tárgyszavak:Természettudományok Biológiai tudományok előadáskivonat
könyvrészlet
Megjelenés:23. Kolozsvári Biológus Napok : Kivonatfüzet = Zilele Biologice din Cluj, ed. 23-a : Volum de abstracte = 23rd Biology Days : Abstracts / eds. Fenesi Annamária, Pap Péter László. - p. 49.
További szerzők:Ősz Aletta (1995-) (természetvédelmi mérnök) Tóth Miklós (1978-) (vegyész) Rácz István András (1949-) (biológus) Kovács Szilvia (1982-) (biológus) Szanyi Szabolcs (1988-) (biológus, ökológus)
Pályázati támogatás:PD-138329
Egyéb
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1