Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM116255
Első szerző:Szabó Renáta Krisztina
Cím:A reziliencia és a proaktív megküzdés összefüggéseinek vizsgálata / Szabó Renáta Krisztina, Máth János, Sztancsik Veronika
Dátum:2019
ISSN:1419-872X
Megjegyzések:Háttér és célkitűzések: Kutatásunkban a reziliencia és proaktív coping összefüggéseit vizsgáltuk a kapunyitás mint modellkrízis helyzetében. A két pozitív pszichológiai jelenség kapcsolatára helyeztük a hangsúlyt, de a krízis megélésében játszott szerepüket is megvizsgáltuk. Schwarzer és Knoll (2003) elméletében a proaktív megküzdés olyan pozitív és jövőorientált megküzdési mód, ami a személyiség fejlesztését szolgálja. A reziliencia ezzel szemben a múltban bekövetkezett nehézségekkel való pozitív megküzdést jelenti, azaz hangsúlyosan a múltból ered, de hasonlóképpen a személyiség fejlődését, megerősödését teszi lehetővé. A fatal felnőttkor jellegzetes krízise a kapunyitási krízis, amit pozitívan befolyásolhat a pozitív pszichológiai erőforrások megléte vagy hiánya. Módszer: A kérdőíves vizsgálat középpontjában 18-28 év közötti egyetemi hallgatók álltak, akiknél bizonyítottan megjelenhet a kapunyitási krízis. A krízis megélésének súlyosságát vizsgáltuk a reziliencia és a proaktív megküzdés függvényében a Kapunyitási Pánik Kérdőív (QLC), a Connor-Davidson Reziliencia Skála (CD-RISC) és a Proaktív Megküzdés Kérdőív (PCI) Proaktív Megküzdés Skála segítségével. Emellett megvizsgáltuk, mennyiben van szó rokon jelenségekről, miben hasonlít és különbözik a két konstruktum. Eredmények: A vizsgált 185 fő válaszai alapján a reziliencia és a proaktív coping erős korrelációs kapcsolatban állnak. A krízis meglétét szintén befolyásolta a két jellemző magasszintje. Úgy tűnik, védőfaktorként fontos szerepük lehet az egyes normatív krízisekkel való megküzdésben. A reziliencia és a proaktív coping hasonló konstruktumnak bizonyultak a céltudatosság és az érzelmi regeneráció tekintetében. Következtetések: Eredményeink alapján feltételezhető, hogy a vizsgált pozitív pszichológiai jelenségek nemcsak rokoni kapcsolatban vannak, hanem részben meg is feleltethetőek egymásnak. Emellett az eredmények alátámasztották azt is, hogy a krízisek megélésének mértéke függ a különböző megküzdési módoktól, készségektől, mentális egészségtől.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok kutatási jelentés
folyóiratcikk
reziliencia
proaktív coping
kapunyitási pánik
Megjelenés:Alkalmazott Pszichológia. - 19 : 4 (2019), p. 73-99. -
További szerzők:Máth János (1959-) (matematikus) Sztancsik Veronika (1977-) (pszichológus, angol szakfordító, klinikai szakpszichológus)
Internet cím:DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1