CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM001896
Első szerző:Hadházy Ágnes (agrármérnök)
Cím:Művelési ágak és a talajminőség közötti összefüggések vizsgálata a Nyírségi Kistérségben / Hadházy Ágnes
Dátum:2007
Megjegyzések:Összefoglalás A Nyírségi Kistérség agrár jellegű térség, ahol a mezőgazdaság ma is az egyik legfontosabb gazdasági ágazat. Az egy lakosra jutó mezőgazdasági terület 0,61 ha, amely 0,2 %-al nagyobb az Európai Unió átlagánál. Az összes terület 78 %-a mezőgazdasági terület, melyből a szántó aránya 61%. A Térségben a gyümölcsültetvény területének aránya (8,23 %) Szabolcs-Szatmár-Bereg megye átlagától kétszer az országos átlagtól 6-szor nagyobb. Az erdő aránya 20,21 %, azonos az országos átlaggal. A Kistérség területének átlagos Aranykorona értéke 13,52. Az összefüggés-vizsgálatom eredménye szerint a termőföld minőségének (AK) növekedésével egyenes arányban nő a szántóterület nagysága és csökken az erdő, és a rét-legelő területének nagysága. A gyümölcsös és szőlő területének mértéke és a föld minősége között nincs szoros összefüggés.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
talajhasználat, művelési ágak
Megjelenés:Tessedik Sámuel Főiskola Tudományos Közlemények. - 7 : 1/2 (2007), p. 265-270. -
További szerzők:Izsáki Zoltán (1946-) Tessedik Sámuel Főiskola
Internet cím:elektronikus változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM002041
Első szerző:Henzsel István (agrármérnök)
Cím:A rozstermés vizsgálata eltérő évjáratokban a Westsik vetésforgó kísérletben / Henzsel István, Györgyi Gyuláné
Dátum:2007
Megjegyzések:A dolgozatban vizsgáltuk, hogy különböző szervestrágyázású vetésforgókban hogyan alakul a rozs termése, továbbá, hogy a rozs terméselemeit a hőmérséklet és a különböző mennyiségű és eloszlású csapadék hogyan befolyásolja. A rozs számára a legkedvezőtlenebbnek a 2002 év bizonyult. Ekkor nem kedvezett az időjárás a bokrosodásnak, ennek következtében kevés lett a négyzetméterenkénti kalászszám. A rozs számára kritikus időszakok közül 2002-ben a virágzás idején lehullott a szükséges csapadék, de a szemképződés idején már kevesebb hullott, mint amit a rozs igényel, és ezen kívül mindkét időszakban melegebb volt az átlagosnál. 2002-ben az átlagostól rövidebbek voltak a kalászok, és az átlagostól kisebb volt az ezerszemtömeg is. Ezek összességében azt eredményezték, hogy a legkisebb lett a rozstermés. A rozs számára kedvezőtlen az is, ha virágzáskor és a szemképződés idején túlságosan sok a csapadék, mint pl. 2006-ban. Egy átlagos kalászszám, kalász hossz és ezerszemtömeg esetén is ilyen időjárás esetén inkább gyengébb termésre számíthatunk. Ha száraz az időjárás, mint 2003-ban, de a bokrosodás számára kedvezőek a körülmények, és az átlagostól több kalász található területegységre vetítve, akkor még a rövidebb kalászok és a kisebb ezerszemtömeg ellenére is várható egy közepes termés. A legnagyobb rozstermésre akkor számíthatunk, ha kedvező az időjárás a bokrosodás számára. Ekkor az átlagostól nagyobb négyzetméterenkénti kalászszám várható. Kedvező, ha a tavasz és a nyár eleje csapadékos, valamint ha virágzáskor és a virágzást követően, a szemképződés idején hűvös az időjárás. Ekkor hosszabbak lesznek a kalászok, melyekbe több szem tud elhelyezkedni, nagyobb lesz az ezerszemtömeg, így kiemelkedő lesz a rozstermés. A vetésforgókat összehasonlítva az állapítható meg, hogy évjárattól függetlenül mindegyik trágyázási eljárással nagyobb rozstermést tudunk elérni, mintha csak pihentetnénk a talajt. Istállótrágyázással többnyire nagyobb termést tudunk betakarítani, mint szalmatrágyázással vagy zöldtrágyázással.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
rozs
évjárat
vetésforgó
tartamkísérlet
Megjelenés:Tessedik Sámuel Főiskola Tudományos Közlemények. - 7 : 1/3 (2007), p. 583-588. -
További szerzők:Györgyi Gyuláné (1969-) (kertészmérnök)
Internet cím:elektronikus változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM002107
Első szerző:Tomócsik Attila (környezetgazdálkodási agrármérnök)
Cím:Biogázüzemi fermentlé hatása a silókukorica (Zea mays L.) termésére és beltartalmi mutatóira / Tomócsik Attila, Makádi Marianna, Orosz Viktória, Bogdányi Zsolt
Dátum:2007
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
biogáz
fermentlé
silókukorica
tápanyag-utánpótlás
Megjelenés:Tessedik Sámuel Főiskola Tudományos Közlemények. - 7 : 1/1 (2007), p. 163-168. -
További szerzők:Makádi Marianna (1968-) (biológus) Orosz Viktória (1981-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Bogdányi Zsolt (1976-) (agrármérnök) Izsáki Zoltán (1946-)
Internet cím:elektronikus változat
Borító:
Rekordok letöltése1