CCL

Összesen 4 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM107550
Első szerző:Rátonyi Tamás (agrármérnök)
Cím:Talajszkenner adatok alapján lehatárolt menedzsment zónák NDVI és termés adatainak vizsgálata / Rátonyi Tamás, Ujpál Ilona, Bácskai István, Harsányi Endre, Ragán Péter
Dátum:2022
ISSN:0546-8191
Megjegyzések:Vizsgálatainkat üzemi kukorica 56,3 hektáros kukoricatáblán végeztük Hajdú-Bihar megyében. 2018-ban, ezen vizsgálatok közül a kontakt elven mért elektromos vezetőképességét (ECa) 0-60 cm (0-2 ft/láb) és a magasság adatokat használtuk fel a talajzónák lehatárolásához. Ezek mellett a 2018. április 30-tól szeptember 14-ig elérhető felhő- és zavaró tényezőtől mentes, hét darab 10?10 méteres térbeli felbontású Sentinel 2 műholdfelvételből készítettünk NDVI képeket. A numerikus statisztikát R statisztikai program és RStudio grafikus program segítségével készítettük. A talajzónák és a műholdas felvételek időpontjának NDVI értékekre gyakorolt hatásának vizsgálatára ismételt mérési modellt alkottunk. A táblán belüli talajfoltok nagyban meghatározzák az évjáraton belüli műholdas vegetációs index dinamikát és a termést. A vegetációs index és a termés kapcsolata a tenyészidőszakon belül változik, eredményeink alapján a generatív fázisban mért NDVI értékek voltak a legszorosabb kapcsolatban a hozam adatokkal. A Veris U3 által biztosított elektromos vezetőképesség alapján k-mean klaszterezéssel készített zónák a hozamokban is szignifikánsan különböztek.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
üzemi kukorica
Sentinel 2
NDVI
elektromos vezetőképesség
k-mean cluster
Megjelenés:Növénytermelés. - 71 : 3-4 (2022), p. 183-197. -
További szerzők:Ujpál Ilona (1993-) (PhD hallgató) Bácskai István (1985-) (Okleveles gépészmérnök) Harsányi Endre (1976-) (agrármérnök) Ragán Péter (1986-) (környzetgazdálkodási agrármérnök)
Pályázati támogatás:TKP2021-NKTA-32
Egyéb
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM119828
Első szerző:Sojnóczki István
Cím:Talajművelési rendszerekre adaptált precíziós kukorica (Zea mays L.) vetési rendszerek hatásai a kukorica kelési dinamikájára / Sojnóczki István, Nagy János
Dátum:2023
ISSN:0546-8191
Megjegyzések:Az elmúlt évek szemléletmódváltást hoztak a talajművelés tekintetében. Egyre több gazdálkodó változtat a hagyományos forgatásra építő szemléletmódján és átáll különböző forgatás nélküli megoldásokra. Sok esetben ezek elővetemény és terület függvényében csak részlegesek. Sokszor érzékelik a gazdaságok más agrotechnológia szükséges, ha változtatunk a talajművelési gyakorlaton, akkor a vetés kivitelezési módját is változtatni kell. Kutatásunk a különböző talajművelési rendszereket és a környezetre gyakorolt hatásaikat vizsgálja. Ezzel összefüggésben vizsgáljuk a forgatásos/hagyományos és többféle forgatás nélküli talajművelési rendszert, továbbá vizsgáljuk a különböző talajművelési rendszerek által létrehozott környezeti feltételek között a kukorica hibridek kelési idejét. A vizsgálatokat többtényezős, hosszú távú talajművelési szántóföldi kísérletben végeztük. Bemutatjuk különböző vetéstechnológiai megoldások vizsgálatát. Azonos vetőgépre három különböző vetőkocsi terhelő rendszert szereltünk. Ezekkel a megoldásokkal azonos kukorica hibrid azonos vetőmag tétele lett elvetve több évjáratban. A környezeti feltételek hatásainak vizsgálata mellett felvételeztük az egyes rendszerek hatását a kelési folyamatokra.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
kelésdinamika
kukoricavetés
talajművelés
vetőkocsi terhelő rendszerek
Megjelenés:Növénytermelés. - 72 : 1 (2023), p. 85-106. -
További szerzők:Nagy János (1951-) (agrármérnök, mérnök-tanár)
Pályázati támogatás:KDP-2020
Egyéb
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM119750
Első szerző:Sojnóczki István
Cím:A kukorica (Zea mays L.) kelési dinamikának a termésre gyakorolt hatása / Sojnóczki István, Nagy János, Kecskés István
Dátum:2023
ISSN:0546-8191
Megjegyzések:Effect of maize (Zea mays L.) emergence dynamics on yield
Az utóbbi időben megnőtt az érdeklődés a vetési technológiák és gyakorlatok fejlesztése iránt, mivel a vetés az egyik legfontosabb, ha nem a legkritikusabb művelet, amelyet a termelő a vegetációs időszakban végez. Az elvetett vetőmag kelési dinamikája több szerző szerint is kihathat a terméspotenciálra. Ezt a feltételt vizsgáltuk két évjáratban, melyek eltértek környezeti feltételek tekintetében. Megvizsgáltuk, hogy ilyen hatások mellett, hogyan alakult a legkorábban kikelt és a később kelt növények egyedi termése. Mértük a különböző fizikai paramétereket, mint a csősúlyt, csőhosszt, csőátmérőt, valamint az egyedi szemtermés tömegét, ezerszemtömeget és a szemszámot. Összefüggést találtunk a képződött termések ezen paraméterei és a kelési idő között. Eredményeink alátámasztották, hogy hatással van a kelési dinamika a terméspotenciálra, mivel a legkorábban kikelő növények hozzák a legnagyobb termést. Vetéstechnológiánknak tehát azt a célt is meg kell valósítania, hogy minél több növény keljen az első kelési időszakban.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
kelésdinamika
kukorica vetés
egyedi potenciál
termésképző elemek
Megjelenés:Növénytermelés. - 72 : 4 (2023), p. 97-112. -
További szerzők:Nagy János (1951-) (agrármérnök, mérnök-tanár) Kecskés István (1988-) (növényorvos)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM101045
Első szerző:Tamás András (gazdasági agrármérnök, növénytermesztés és kertészeti tudományok)
Cím:A termesztéstechnológiai tényezők hatása a kukorica (Zea mays L.) terméseredményeire polifaktorális tartamkísérletben / Tamás András, Radócz László, Horváth Éva, Zagyi Péter, Ragán Péter
Dátum:2022
ISSN:0546-8191
Megjegyzések:A látóképi komplex talajművelési (vetésváltás x talajművelés x trágyázás x öntözés x tőszám x genotípus) tartamkísérletet Győrffy Béla akadémikus javaslatára Prof. Dr. Nagy János alapította 1989-ben, amely Európában is egyedülálló. A célkitűzésünk az volt, hogy megvizsgáljuk a különböző faktorok hatását a kukorica terméseredményeire. A kísérletben három eltérő genotípusú hibridet vizsgáltunk. A vizsgálatok során megállapítottuk, hogy az öntözés, a talajművelési módok, az eltérő tőszámok, a nitrogén dózisok szoros összefüggésben vannak a különböző genotípusú hibridek terméseredményeivel. Eredményeink alátámasztják, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni az eltérő genotípusú kukoricahibridek műtrágya dózisának megválasztására. A hibridek környezeti stressztényezőkkel szembeni toleranciája növelhető eltérő N és állandó arányú PK kezelés kombinációval, továbbá aszályos évjáratban öntözés hatására. A maximális és gazdaságosan elérhető terméshozamok kedvező termelési években, alkalmazkodva a talaj tápanyagszolgáltató képességéhez, szoros összefüggést mutatnak a tőszámmal.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
kukorica
őszi szántás
sávos művelés
lazítás
öntözés
tőszám
Megjelenés:Növénytermelés. - 71 : 1 (2022), p. 67-80. -
További szerzők:Radócz László (1996-) (Növényorvos) Horváth Éva (1993-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Zagyi Péter (1986-) (agrármérnök) Ragán Péter (1986-) (környzetgazdálkodási agrármérnök)
Pályázati támogatás:EFOP-3.6.3-VEKOP-16-2017-00008
EFOP
TKP2021-NKTA-32
FIKP
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1