CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM040754
Első szerző:Bocsi Veronika (oktatáskutató, szociológus, nevelésszociológus)
Cím:Zeneértő hallgatók a felsőoktatásban / Bocsi Veronika, Karasszon Dezső, Pusztai Gabriella
Dátum:2012
ISSN:1789-0357
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Neveléstudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
hallgatók
kulturális tőke
zenei tőke
Megjelenés:Mediárium : kommunikáció, média, társadalom : a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola Kommunikáció- Médiatudományi Intézetének folyóirata. - 6 : 1-2 (2012), p. 33-50. -
További szerzők:Pusztai Gabriella (1966-) (nevelésszociológus, oktatáskutató) Karasszon Dezső (1952-) (zenekutató, orgonaművész)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM062744
Első szerző:Támba Renátó (neveléstörténész)
Cím:A gyermek közösségben - Deák-Ébner Lajos festészetében / Támba Renátó
Dátum:2015
ISSN:1789-0357
Megjegyzések:A hazai pedagógiai szaksajtóban a képzőművészeti alkotások gyermekkortörténeti szempontú elemzésének Magyarországon ma még nincsenek kiterjedt hagyományai, eltekintve többek közt Pukánszky Béla, Péter Katalin, Endrődy-Nagy Orsolya tanulmányaitól. Dolgozatunk a társadalmi élet aspektusainak (Sztompka 2009, 45?51), az antropológiai tér különböző elemeinek, valamint a jellemző motívumok, attribútumok mögött megbúvó érzületek, attitűdök és eszmények (Panofsky 2011, 254-257; Géczi 2010, 203, 207) vizsgálatán keresztül kíván rávilágítani a paraszti társadalomban meglévő gyermekszemlélet néhány lényeges elemére. A tárgyalt ábrázolásokon gyakran látni a "kicsit" afféle "mellékszerepben" vagy éppen ?statiszta-szerepben". A gyermek még sok mindent nem tud az életből, ?beavatatlan", mintegy hiánylény-volta domborodik ki. Némelyik ábrázoláson mégis hangsúlyos szerepet kap, sőt, előfordul az is, hogy a gyermeké a kezdeményező szerep, ám a gyermek többnyire legföljebb asszisztál az eseményekhez. Szükségletei, igényei, a lénye iránti érdeklődés nem jelenik meg központi elemként ? a felnőttek saját dolgukkal vannak elfoglalva. Ám érezhető, a gyermek alapvetően a közösséghez tartozik, a megfigyeltek és a megfigyelések nyomán elvégzett tevékenységek révén fokozatosan nő, szerveződik bele a felnőttek életébe. A szülők magukkal viszik a vásárra is, hogy természetes módon tanulhasson bele dolgába, segédkezés és figyelés útján. A mulatságokon, ünnepeken is részt vesz, hiszen az emberi kapcsolatokba is bele kell tanulnia, föl kell ismernie és gyakorolnia kell a legkülönfélébb relációkat. Magyarázatra nincs szükség, a gyerek közvetlenül az adott tevékenységeken keresztül tanul meg mindent. Kifejezetten gyermeki tevékenységet - például játéktevékenységet, bandázást - voltaképpen nem (összességében is alig) látunk, hiszen ezeken a festményeken a gyermek mint a "természetes belenevelődés" csöndes, figyelmes alanya jelenik meg. A gyermek tehát keresi helyét a közösségben, s ez minden itt elemzett kép kapcsán elmondható.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Neveléstudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
gyermekkor-néprajz
gyermekkor-történet
ikonográfia és ikonológia
Közösség
Megjelenés:Mediárium. - 9 : 1-2 (2015), p. 67-86. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM065434
Első szerző:Tóth Zoltán (vegyész, kémikus)
Cím:Tudomány a végeken - a tantárgy-pedagógia / Tóth Zoltán, Pusztai Gabriella, Chrappán Magdolna, Kovács Edina
Dátum:2011
ISSN:789-0357
Megjegyzések:Napjainkban az alaptudományokon átívelő alkalmazott tudományok, inter- és multidiszciplináris tudományok kialakulásának és előretörésének lehetünk tanúi. Megjelenésük pattanásig feszíti a tudományok eddig megszokott rendszerét, helyet követelve többek között a tudományos kutatás, az egyetemi-főiskolai oktatás, a tudományos továbbképzés és minősítés rendszerében. Ilyen régi-új multidiszciplináris tudomány a tantárgy-pedagógia is. "Kevés ilyen tudomány van, melynek - több mint évszázados múltja ellenére - a létezését is oly sokan kétségbe vonnák még igen "kiművelt emberfők" is. A szaktudomány, a pedagógia és a pszichológia, valamint a tanítási gyakorlat malomkövei között őrlődve, ennek számos "oka van." - kezdi tanulmányát Katona András (1997). Mi is ez a végeken őrlődő tudomány? Kik és hol művelik? Mi jogosítja fel művelőit, hogy tudományos tevékenységnek tekintsék azt, amit végeznek? Hol és milyen formában képződnek kutatói ennek a tudománynak? Ezekre a kérdésekre keressük a választ tanulmányunkban.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Neveléstudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Mediárium 5 : 3 (2011), p. 72-79. -
További szerzők:Pusztai Gabriella (1966-) (nevelésszociológus, oktatáskutató) Chrappán Magdolna (1964-) (didaktikus) Kovács Edina Mária (1971-) (oktatáskutató, drámapedagógus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1