CCL

Összesen 2 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM064624
Első szerző:Talabos Dávidné Lukács Nikolett (jogász)
Cím:A bűn problematikája Oscar Wilde néhány művében / Talabos Dávidné Lukács Nikolett
Dátum:2014
ISSN:1217-7059
Megjegyzések:Oscar Wilde világa színes, magával ragadó, néhol megdöbbentő, félelmetes, gondolatébresztő. Könyveinek lapjain megelevenedik a korabeli viktoriánus Anglia, ismert és ismeretlen szegleteivel együtt. Nem véletlen, hogy mint mindennel, így a bűnnel kapcsolatban is többféle, néhol megbotránkoztató, néhol pedig teljesen szokványos álláspontra jut, természetesen a rá jellemző elmaradhatatlan cinizmussal és humorral. Ahogy egyik életrajzírója írt róla készített könyvének fejezeteiről: "újságírás, kaland, az iskolarendszer, homoszexuális közösségek, kriminológia, etikett, színház, és börtönök - talán ezek a legfontosabb alapjai ennek a műnek". A megállapítás remekül jelzi azt a sokszínűséget és hihetetlen intellektust, amivel szembetaláljuk magunkat műveinek elemzésénél. Szavai dallamosak, díszesek, erotikusak, lüktetőek, sejtelmesek, szívbe maróak, elgondolkodtatóak, lélekemelők, vagy nagyon érzékenyek, melyek az olvasásuk során fokozatosan az embert is életre keltik. Első tanulmányomban ennek a nem mindennapi művésznek az életén és prózai munkáin keresztül kíséreltem felvázolni a bűn, erkölcs és bűnhődés fogalmát, jelen tanulmány tárgyát pedig a drámai, lírai művek és aforizmái képezik.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Irodalom- és kultúratudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
bűn
irodalom
Oscar Wilde
Megjelenés:Ügyészek lapja. - 3-4 (2014), p. 159-168. -
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM045699
Első szerző:Talabos Dávidné Lukács Nikolett (jogász)
Cím:A homoszexualitással kapcsolatos bűncselekmények jelenlegi helyzete hazánkban, különös tekintettel a gyűlölet-bűncselekményekre / Talabos Dávidné Lukács Nikolett
Dátum:2013
ISSN:1217-7059
Megjegyzések:A homoszexualitás jelenségét a különböző történelmi korokban és országokban eltérően kezelték mind jogi, mind társadalmi értelemben véve. Az ókori társadalmak és néhány afrikai törzs kivételével a középkortól kezdődően szigorúan véve büntetőjogi kategóriaként határozták meg az azonos neműek kapcsolatát, melyet külföldön is csak a XIX. század végének jelentős írói, orvosai (Edward Carpenter, Magnus Hirschfeld) kezdeményezésére kezdtek orvosi kategóriaként értelmezni. Hazánkban a homoszexualitással kapcsolatos cselekmények egészen a rendszerváltásig ?tabunak" számítottak, hiszen Magyarországon mindeddig nem beszélhettünk sem ?homoszexuális jogokról", sem homoszexuális közösségről. A homoszexuális jogok úgy vélem ma is töredékes formában vannak jelen Magyarországon számos európai vagy amerikai államhoz viszonyítva, viszont nagy előrelépések tapasztalhatóak a területen, például a bejegyzett élettársi kapcsolat szabályozásának tekintetében. Tanulmányom a homoszexualitással összefüggő bűncselekmények két szegmensét vizsgálja: egyrészt kitér a homoszexuálisok által elkövetett cselekményekre, mely kevéssé feltárt területe a büntetőjognak, behatóbban kutatásaim alapján mindössze Eszenyi Miklós foglalkozott ilyen megközelítésével a homoszexualitásnak. A publikáció másik részét az ún.: ?gyűlölet-bűncselekmények" képezik, melyek a probléma fontossága miatt az új Büntető Törvénykönyvben is helyet kaptak. A tanulmány során az ilyen típusú cselekményeket nyilvántartó szervezetek, valamint számos bírósági eset is bemutatásra kerül, majd a jelenlegi törvényi szabályozásnak és hiányosságainak elemzése következik.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Állam- és jogtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
homoszexualitás
gyűlöletbűncselekmények
Magyarország
elkövetők
Civil Platform
Új BTK
nyilvántartó szervezetek
Doktori iskola
Megjelenés:Ügyészek lapja. - 1 (2013), p. 37-48. -
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0024
TÁMOP
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1