CCL

Összesen 2 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM106720
Első szerző:Jakab Judit (szociológus)
Cím:Roma oktatási helyzetkép egy vidéki térségben / Jakab Judit
Dátum:2019
ISSN:1335-4361
Megjegyzések:A tanulmány célja a Hargita megyei (Románia) roma oktatás helyzetképének felvázolása, visszatekintéssel a fontosabb 1989-es romániai fordulat utáni mozzanatokra. Az elemzés az utóbbi három évben folytatott kutatásaimra alapozódik, amelyek keretében a roma oktatás térségi helyzetének vizsgálatával foglalkozom a következő megközelítések alapján: társadalomtörténeti előzmények, a roma oktatással kapcsolatos adatok összegyűjtése és elemzése, a pedagógusok tevékenységének és attitűdjének kutatása.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény külföldi lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Fórum Társadalomtudományi Szemle. - 21 (2019), p. 115-126. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM080749
Első szerző:Sárosi-Blága Ágnes (szociológus)
Cím:Együtt,vagy külön? A településközi együttműködésekről szóló diskurzusok elemzése egy kistérség példáján / Sárosi-Blága Ágnes
Dátum:2018
Megjegyzések:a településközi együttműködések kérdésköre az elmúlt években a vidékfejlesztés tematika az uniós programok és stratégiák egyik központi elemeként került a figyelem középpontjába. romániában a LEadEr program indulása következtében került előtérbe a településközi együttműködések és helyi kezdeményezések elősegítése. a területi együttműködés szoros összefüggésben van az endogén adottságok hasznosításával. Ezzel a megközelítéssel az új vidékfejlesztési paradigma képviselői (például van der ploeg és társai 2015; Woods 2007; almstedt és társai 2014) az utóbbi időben sokat foglalkoznak, ugyanis szerintük az endogén erőforrások hasznosításához a településközi együttműködésekhez hasonló lokális tevékenységek szükségesek, amelyek a szereplőkön és a szereplő hálózatokon keresztül értelmezhetők. Ilyen értelemben a lokális folyamatokban lényeges szerepet játszik a vidékfejlesztési szereplők társadalmi háttere, értékrendszere, kapcsolati tőkéje, amely együttesen befolyásolja a belső erőforrások kezelését, illetve a külső erőforrásokhoz való hozzáférést (csurgó-Kovách-Ku-cerová 2007). Továbbá a településközi együttműködések elemzése a megvalósult projektek, tevékenységek sajátosságai mellett képet nyújt a lokálisnál nagyobb szintű identitásszerkezetek aktuális állapotáról és kialakulási esélyeiről egyaránt. Kutatásomban a székelyföldi Felcsík Kistérségi Társulás rurális települései kapcsán vizsgáltam a településközi együttműködés helyzetét, alakulását. a Felcsík Kistérségi Társulást (románia, hargita megye) nyolc rurális település és egy speciális jellegű ipari kisváros (Balánbánya) alkotja. az utóbbi bár formálisan megemlíthető, funkcionálisan teljesen elkülönül a kistérségtől, ezért nem képezi elemzésem tárgyát. a térségi vidékfejlesztési kezdeményezések, különösen az Európai unióhoz való csatlakozás után, elvben lehetővé tették a településközi együttműködési programok indítását, azonban a gyakorlatban kevés esetben került sor ilyen jellegű együttműködésekre. a települések közötti interakciókat a fejlesztési folyamatok kulcsszereplőinek és akciócsoportjainak sajátosságai révén elemzem. Ez a megközelítés több tényezőt magába foglal (például identitás, tudás, kapcsolatrendszer, diskurzus, tevékenységtípusok). Kutatásomban a helyi önkormányzatokon belül működő szereplők településközi együttműködésekről szóló diskurzusait elemeztem.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény külföldi lapban
folyóiratcikk
együttműködés
endogén erőforrások
vidékfejlesztés
Megjelenés:Fórum Társadalomtudományi Szemle. - 20 : 2 (2018), p. 61-74. -
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1