CCL

Összesen 8 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM120784
Első szerző:Ambrusz Aliz (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta)
Cím:Idősödő rendvédelem / Ambrusz, Alíz; Borbély, Zsuzsanna; Malét-Szabó, Erika
Dátum:2021
ISSN:2062-3682 2062-3690
Megjegyzések:A 2011.évi CLXVII. törvény alapján a rendvédelemben megszűnt a korkedvezményes nyugdíj, mely azzal járt, hogy azóta az állomány idősödik. Egy 2020-ban induló kutatás azt a célt tűzte ki, hogy felmérje a rendvédelem hivatásos állományú tagjainak az egészségmagatartását, egészségtudatosságát, mivel szeretnénk látni azokat a területeket, amelyek megfelelő egészségfejlesztési stratégiával biztosítják a "jóllét" állapotát, az idősödő korosztály számára pedig hozzájárulnak a sikeres öregedés folyamatához. Jelen előadás az áthajlás korúak (50-60 év) egészségmagatartásáról szól.Módszer:A vizsgálati mintába a 2020-ban Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság aktívan dolgozó állományának azon tagjai kerültek be, akiknek ez évben volt esedékes kötelező időszakos alkalmasságvizsgálata. E vizsgálat során vettük fel a kérdőívet, amely időben lefedte a COVID-19 járvány első évét. A vizsgálat 2020 márciusától tartott, addig, amíg a járványügyi helyzet lehetővé tette a személyes megjelenéssel együtt járó alkalmasságvizsgálatokat. A vizsgálat során a kiosztásra került 892 kérdőívből 783 bizonyult legalább részben hasznosíthatónak. A kérdőív kitöltése körülbelül 20 percet vett igénybe. A kérdőív csomag főbb 56elemei a demográfiai adatokon túl, az egészségkockázati és az egészségvédő magatartásformák felmérése, az egészségi állapot szubjektív értékelése, az élettel való elégedettség és a boldogság megítélése. Eredmények:A minta közel 7%-a 50 év feletti korosztályba tartozik. Ezen korosztály körében az egyik kiemelendő egészségkárosító magatartás a dohányzás, mely a minta 28%-ban jelentkezett aktív dohányzásként, míg 25% korábban dohányzott, de azóta már leszokott. A rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel 92%-os. Az eredmények alapján alapvetően elmondható, hogy életmódjuk nem mozgásszegény, viszonylag kevés testi tünet jelentkezik e korosztályban. Az élettel való elégedettségük jó, boldognak mondják magukat. Az eredmények arra a következtetésre vezetnek, hogy az áthajlás korúak korosztályába tartozók megfelelő egészségi állapotnak örvendenek. Egészségmagatartási szokásaik tendenciája jó, de például az étkezés területén fontos lenne az egészségtudatosságuk fejlesztése. A jó életminőség megőrzése, a testi-lelki jóllét állapotának megtartása jó irány a sikeres öregedés eléréséhez.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok konferenciacikk
folyóiratcikk
rendvédelem
egészségmagatartás
idősödés
áthajlás korúak
Megjelenés:Magyar gerontológia. - 13 (2021), p. 55-56. -
További szerzők:Borbély Zsuzsanna Malét-Szabó Erika (pszichológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM120779
Első szerző:Ambrusz Aliz (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta)
Cím:Társas támasz a nyugdíj előtt álló rendőrök körében / Ambrusz Aliz, Batizi Orsolya, Borbély Zsuzsanna, Malét-Szabó Erika
Dátum:2023
ISSN:2062-3682 2062-3690
Megjegyzések:Az utóbbi évtizedekben a rendvédelemben dolgozók átlagéletkora folyamatosan nő. Az idősödő rendőrök hosszabb munkaképességének megőrzése, a jó egészségi állapotuk egyéni, rendvédelmi és társadalmi érdek. A Rendőrség kiemelt figyelmet fordít az Élet-Erő-Egészség Program keretében egészségfejlesztésre. A különböző szervezeti szinteken zajló változások igyekeznek meghonosítani egy támogató munkahelyi kultúrát, biztosítva az alapvető cél és feladatrendszer teljesítését. Az egyéni szinteken történő intervenciók a prevenciós területeket támogatják (Tánczos és mtsai, 2021; Ambrusz, Petlyánszki, és Malét-Szabó, 2022). Az áthajlás korúak számára több területen biztosít a program lehetőséget az egészség megőrzésére, az aktív idősödés kultúrájának kiépítődésére. (Ambrusz, és Malét-Szabó, 2022). A sikeres munkahelyi öregedés 5 faktorát nevezte meg Robson (2006). Ezen öt faktor: alkalmazkodás és egészség, pozitív kapcsolatok, szakmai fejlődés, személyes biztonság, egyéni célok fenntartása. 124 Jelen előadásunkban a társas támasz kerül a középpontba, feltérképezve a rendvédelemben dolgozó 50 év fölöttiek társas támogatottságát mind a munkahelyen, mind a civil életben. A társas támasz a munkahelyi hatékonyság növelésén túl fontos az egészség megőrzésében (Ocsovszky és mtsai, 2020), így kiemelt figyelmet érdemel. Kutatás Kutatásunk 2020-ba kezdődött és 2022-ben zárult. Alapvető célként tűztük ki, hogy a felmérjük a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság hivatásos tagjainak az egészégtudatosságát, egészségmagatartását. A 2020-22 vizsgálati terminusban a kitöltési hajlandóság magas volt, így 1726 kérdőív részben, vagy teljes egészében felhasználható az adatok elemzésére. Az 50 év fölöttiek a minta kb. 10%- ában, 176 fővel vannak jelen. A társas támasz a rendvédelemben nem pusztán a munkahelyi kapcsolatokat jelenti. Kérdésként fogalmazzuk meg, hogy a bajtársiasság a civil lakosság számadataihoz képest hogyan jelenik meg ebben a populációban. A rendvédelemben dolgozók fokozott fizikai és mentális terhelésnek vannak kitéve. A munkaköri feladatok elvégzésével járó stressz magas és igen eltérő a civil lakossághoz képest. (Szabó, 2008; Borbély, 2021) Az idősebb korosztály egészségmagatartási szokásainak a tendenciája alapvetően jó (Ambrusz, Borbély, és Malét-Szabó 2021), mely a jó életminőség hosszútávú megőrzésének alapja. A társas támasz a munkahelyi stressz megelőzésében és kezelésében is nagy szerepet vállal. Az idősebbek számára mind a munkahelyből, mind a magánéletből fakadó stressz, mind pedig a közelgő nyugdíj okozta stressz kezelésében igen fontos tényező. Így az áthajlás korúak egészségmutatóinak szempontjából is nagyon fontos tényező.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok konferenciacikk
folyóiratcikk
rendvédelem
áthajlás korúak
egészégfejlesztés
társas támasz
Megjelenés:Magyar gerontológia. - 15 (2023), p. 123-125. -
További szerzők:Batizi Orsolya (1985-) (pszichiáter szakorvos) Borbély Zsuzsanna Malét-Szabó Erika (pszichológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM108909
Első szerző:Ambrusz Aliz (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta)
Cím:Az áthajlás korúak egészségmegőrzési lehetőségei a Rendvédelemben / Ambrusz Aliz, Malét-Szabó Erika
Dátum:2022
Megjegyzések:A korkedvezményes nyugdíj megszűnésével a Rendvédelemben dolgozó hivatásos állományúak átlagéletkora fokozatosan emelkedik. Az állomány egészségének megőrzése, az egészségkárosító hatások megelőzése, a kedvezőtlen tényezők tervezett és tudatos munkahelyi egészségfejlesztő és rekreációs programokkal való kompenzálása kiemelten fontos. Az előadás célja, hogy bemutassa a Rendvédelem munkahelyi egészségfejlesztési programját, és ismertesse az 50 év fölöttiek számára nyújtott lehetőségeket. A Rendvédelemben az utóbbi pár évtizedben egyre inkább előtérbe került az állomány testi és lelki egészségének megőrzése. 1996-ban fogalmazódott meg törvényi szinten, hogy a hivatásos állomány tagjainak meg kell felelnie a beosztásának, életkorának megfelelő egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági követelményeknek. A mentálhigiénés gondozás, a mentális jóllét is előtérbe került, majd egy komplex egészség-megőrzési és egészségfejlesztési program fogalmazódott meg. A Rendőrség Egészségfejlesztési és Egészségvédelmi Programjai (Tánczos et al., 2021) összhangban a népegészségügyi programokkal, keretbe foglalják, és magasabb szintre emelik az állomány egészségéről való gondoskodást. Segal (1999) átfogó munkahelyi egészségfejlesztési programja, az egyéni, a szervezeti és az egyén és szervezet találkozására irányuló megközelítésmódot is magában foglalja. Ezen programra alapozva kerül bemutatásra a Rendőrség Egészségfejlesztési Programja a Malét-Szabó Tevékenységi Alapmodell (2015) rendszerében. Ami egyéni megközelítést jelent a sport és egészséges életmódot támogató programjaitól kezdve, a közegészségügyi, járványügyi intézkedéseken át, egészen a szervezeti működést támogató programokig. Az 50 év felettiek tudása és tapasztalata elengedhetetlen a fiatalabb generációk szakmai gyakorlati készségének fejlesztésében, a Rendvédelem értékeinek megtartásában, és a motivációjuk növelésében. Mind szervezeti szinten, mind egyéni szinten fontos e korosztály életminőségének, jóllétének megtartása, így több területen van lehetőség az egészség megőrzésére, és arra, hogy az aktív idősödés kultúrája kiépítődjön. Lehetőség van a tudás naprakészen tartását és szakmai kihívásokat biztosító programokban való részvételre (kompetencia fejlesztés, online tréningek, mentor program). A Rendőrség egészségmegőrzési tevékenységének főszereplői között az orvosi apparátus, a pszichológusok, a munkavédelmi megbízottak vannak, így az elsődleges, másodlagos, harmadlagos prevenció egyénre szabottan is megjelenik az egészségügyi ellátás és az egészséges életmódot támogató programokban. A Rendvédelem számára kiemelten fontos az egészségmegőrzés lehetőségeinek biztosítása, a jóllét érzésének fenntartása.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok idézhető absztrakt
folyóiratcikk
Megjelenés:Magyar Gerontológia. - 14 : Klsz. (2022), p. 58-60. -
További szerzők:Malét-Szabó Erika (pszichológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM108438
035-os BibID:(cikkazonosító)8478 (MTMT)32827268
Első szerző:Nagy Luca Zsuzsa (pszichológus)
Cím:A megküzdés és életkori sajátosságai : A COVID-19 hatása az időskori megküzdésre / Nagy Luca Zsuzsa
Dátum:2020
ISSN:2062-3682 2062-3690
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok idézhető absztrakt
folyóiratcikk
idősek
járvány
pandémia
megküzdés
pszichés jóllét
Megjelenés:Magyar gerontológia. - 12 : Klsz. (2020), p. 46-47. -
Pályázati támogatás:ÚNKP-20-3
Egyéb
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM119534
035-os BibID:(MTMT)34740344
Első szerző:Tóth Dalma (tanító, okleveles szociológus)
Cím:A pozitív életesemények felidézése (narrative care), mint terápiás eszköz az idősellátásban / Tóth Dalma
Dátum:2023
ISSN:2062-3682 2062-3690
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok konferenciacikk
folyóiratcikk
narratív gondoskodás
idősellátás
pozitív idősödés
Megjelenés:Magyar gerontológia. - 15 (2023), p. 182-184. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

6.

001-es BibID:BIBFORM110820
Első szerző:Tóth Dalma (tanító, okleveles szociológus)
Cím:Attitudes of Roma/Gypsy Adults Towards the Care of Their Elderly Loved Ones / Tóth Dalma, Godó Irén
Dátum:2022
ISSN:2062-3682 2062-3690
Megjegyzések:Caring for older people is a challenge for all societies. There has been a lot of research on elderly care to help make it as effective as possible. The aim of this study is to provide an overview of the Roma/Gypsy elderly care among ethnic minorities, using national and international trends. The choice of the target group in our framework was not accidental - the Roma/Gypsy minority is considered vulnerable in terms of several factors, which means risks for elderly care in terms of inequalities. In addition to the main concepts of elderly care, the paper will address the opportunities and constraints of the legal environment, the relationship between elderly care and health care, and the factors that shape quality of life and well-being, as well as strategies (formal and informal) that are emerging as trends at national and international levels.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok idegen nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
elderly care
social political approach
qualitative research
vulnerable social groups
Roma/Gipsy
Megjelenés:Magyar gerontológia. - 14 : 41 (2022), p. 30-45. -
További szerzők:Godó Irén (1994-) (szociológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

7.

001-es BibID:BIBFORM101594
Első szerző:Virginás Zolna (Biológus)
Cím:Állattartó idősek egészségi állapota / Virginás Zolna
Dátum:2021
ISSN:2062-3682 2062-3690
Megjegyzések:Az ember egy komplex lény: biológiai, pszichikai és társadalmi tényezők ötvözete. Életünket jelentős mértékben befolyásolják az egész világra kiterjedő társadalmi hatások és kommunikációs hálózatok. Az egészséghez harmónia és összhang szükséges a természettel, önmagunkkal, embertársainkkal és a természetfelettivel.Az állattartás nem csupán egy életforma, hanem naponta ismétlődő társadalmi rítus, szimbolikus értékekkel, társas interakciókkal. Kutatásom célja állattartó, különböző szociokulturális környezetben élő idős emberek egészségi állapotának vizsgálata.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
egészség
állatok
idősek
terápia
Megjelenés:Magyar gerontológia. - 13 : 40 (2021), p. 161-179. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

8.

001-es BibID:BIBFORM093081
Első szerző:Virginás Zolna (Biológus)
Cím:Állatterápia hatása idősek distressz állapotára / Virginás Zolna
Dátum:2019
ISSN:2062-3682 2062-3690
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Magyar Gerontológia. - 11 : 37-38 (2019), p. 78-91. -
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1