CCL

Összesen 4 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM091887
Első szerző:Molnár Mónika Judit (humánbiológus)
Cím:A mesterséges koponyatorzítás hatásának vizsgálata a koponya metrikus adataira vonatkozóan / Molnár Mónika, Széll Róbert Ferenc, Szathmáry László, Szűcs László, János István
Dátum:2020
ISSN:2062-0284
Tárgyszavak:Orvostudományok Elméleti orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Acta medicinae et sociologica. - 11 : 31 (2020), p. 66-72. -
További szerzők:Széll Róbert Ferenc (1972-) (orvos) Szathmáry László (1950-) (humánbiológus) Szűcs László (1972-) (humánbiológus) János István (1982-) (humánbiológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM085338
Első szerző:Pásztor István Zoltán (történész, geográfus)
Cím:Presence of the Roma population on the settlements along the Hungarian-Romanian border / Pásztor István Zoltán
Dátum:2012
ISSN:2062-0284
Tárgyszavak:Természettudományok Földtudományok idegen nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Acta Medicinae Et Sociologica. - 6-7 : 3 (2012), p. 89-100. -
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM085110
Első szerző:Suhaj Szimonetta
Cím:Az extrém fizikai aktivitás élettani és immunológiai hatásai / Suhaj Szimonetta, Pócsi István, Csernoch László, Benkő Szilvia
Dátum:2020
ISSN:2062-0284
Megjegyzések:Számos kutatás bizonyította, hogy a hosszútávfutást sajnos számos átmeneti, kedvezőtlen hatás is kíséri, melyek közül a legfontosabbak a vesét, a mozgásszerveket, valamint a szív- és érrendszert, illetve a gasztrointesztinális traktust érintő, káros hatások voltak. Orvosi szempontból lényeges lenne ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a megelőzése, enyhítése, illetve modulálása. A testedzés okozta károsodások élettani és immunológiai hátterének pontosabb megértése érdekében 8 egészséges, edzett, önkéntes férfi alanyon végeztek egy tanulmányt, melyben egy 2 órás protokollt követtek. Ez a protokoll 1 óra intenzív kerékpározást, valamint 1 óra intenzív futást foglalt magába, folyamatos orvosi ellenőrzés mellett, kontrollált körülmények között. A vizsgálatok a futók klinikai kémiai paraméterei változásának, illetve a neutrofil granulocitákban lezajló globális génexpresszió változásoknak a leírására összpontosulnak. Ezeket a vizsgálatokat közvetlenül a fizikai terhelés előtt (?baseline"), illetve 3, 48 és 96 órával utána végezték. Az eredmények alapján elmondhatjuk, hogy az intenzív sport számos paraméter változását eredményezi, melyek egy része néhány órán belül visszaáll az eredeti alapértékre, számos paraméter viszont csak több nap elteltével áll helyre. A kutatások egyik jövőbeni célja a kedvezőtlen élettani hatások megelőzésére, illetve enyhítésére szolgáló táplálékkiegészítők kifejlesztése.
Tárgyszavak:Orvostudományok Elméleti orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
hosszútávfutás
kedvezőtlen hatás
megelőzés
long distance running
unfavorable effect
prevention
Megjelenés:Acta Medicinae Et Sociologica. - 11 : Klsz. (2020), p. 126-138. -
További szerzők:Pócsi István (1961-) (vegyész) Csernoch László (1961-) (élettanász) Benkő Szilvia (1973-) (molekuláris biológus)
Pályázati támogatás:GINOP-2.3.2-15-2016-00062
GINOP
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM102868
Első szerző:Trencsényi Réka (fizikus)
Cím:MRI- és UH-felvételek geometriai elemzése a beszédszintézisben / Trencsényi Réka
Dátum:2020
ISSN:2062-0284
Megjegyzések:A gépi beszéd előállításának egyik új vonulata az artikulációs beszédszintézis, ami a hangképzéshez kapcsolódó vizuális információk feldolgozásán alapszik. A hangképző szervek statikus és dinamikus geometriai paramétereinek pontos ismerete alapvető szerepet játszik a beszédszintézis megvalósításában. Ezen adatok vizuális kinyerésének alkalmas forrásai lehetnek a beszéd közben készült MRI- és UH-felvételek, melyek különböző geometriával jellemezhetők. Az UH-keretek képpontjai egy polárkoordináta-rendszer kijelölésével kezelhetők a legkényelmesebben, míg az MRIkeretek képpontjainak leírásához egy descartes-i koordináta-rendszer adhat megfelelő kiindulópontot. Mivel az UH-felvételeken nem látható a nyelv hátsó része és a nyelvhegy, így az MRI-hez képest csak részleges információt kaphatunk a nyelv mozgásáról. Ennélfogva fontos és egyben nem triviális feladat az MRI- és UH-források geometriájának összehangolása. A publikációban bemutatom a geometriai transzformációk egy lehetséges módját. The articulatory speech synthesis is a new trend in producing machine speech which is based on processing visual information related to voice formation. The profound knowledge of static and dynamic geometrical parameters of speech organs plays a fundamental role in the realization of speech synthesis. To visualize these data MRI and ultrasound scans, which have different geometry, could serve as appropriate sources. The pixels of ultrasound frames can conveniently be managed by setting a polar coordinate system, while for the description of MRI frames a Desceartes coordinate system can serve as a start. Since the ultrasound scans, as opposed to MRI, do not show the back part and the apex of the tongue, only partial information is gained on the movement of the tongue. Consequently, it is important and not trivial at all to concert the geometry of MRI and Ultrasound resources. This writing presents a possible way of geometrical transformation.
Tárgyszavak:Természettudományok Fizikai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
MRI
UH
gépi beszéd
beszédszintézis
Megjelenés:Acta medicinae et sociologica. - 11 : 31 (2020), p. 55-65. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1