CCL

Összesen 4 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM024771
Első szerző:Bárdi Edit (csecsemő- és gyermekgyógyász)
Cím:Életminőséget befolyásoló késői mellékhatások komplex felmérése : a debreceni modell / Bárdi Edit, Jenei Zoltán, Horváth Ágnes, Bodó Timea, Bende Marianna, Sándor Laura, Riz Ádám, Kappelmayer János, Kiss Csongor
Dátum:2011
Megjegyzések:Napjainkra a gyermekkori rosszindulatú daganatos megbetegedések többségükben gyógyíthatóvá váltak. Ennek köszönhetően egyre inkább előtérbe kerül a tartósan túlélő betegekben a kezelés okozta mellékhatások vizsgálata. A DEOEC Gyermekgyógyászati Intézet Gyermekhematológiai-Onkológiai Tanszék fekvőbetegosztályán és járóbeteg-szakrendelésein vizsgáltuk a daganatos betegségből gyógyult, tartós túlélők életminőségét befolyásoló egészségmutatókat. A komplex gondozás részeként kiemelt figyelmet fordítottunk a nefrotoxicitásra, a csontanyagcserére és a kardiovaszkuláris eltérésekre. A daganatos betegségből gyógyult, tartós túlélők számára érzékeny és költséghatékony diagnosztikus algoritmusokat dolgoztunk ki, amelyek nemcsak a betegek állapotának pontos felmérését teszik lehetővé, hanem megszabják szekunder és tercier prevenciós teendőinket is. Megállapítottuk, hogy a daganatellenes kezelések - köztük egyes szupportív terápiás beavatkozások is - a betegek jelentős hányadában rontják a glomerulus- (10%) és tubulusfunkciókat (37%), megbontják a csontépülés és -lebontás egyensúlyát (69%) és növelik a kardiovaszkuláris rizikót (62%). Adataink összhangban állnak a nemzetközi szakirodalom megállapításaival, illetőleg kiegészítik és pontosítják azokat. Összegezve: kiemelten fontos szempontnak tartjuk, hogy a nagy kockázatú daganatbeteg gyermekek kezelésének megtervezése úgy történjék, hogy a daganatellenes terápia hatékonyságának megőrzése mellett minimalizáljuk az életminőséget rontó szövődmények gyakoriságát és súlyosságát. Ennek a célnak a megvalósításához kíván segítséget nyújtani a "debreceni modell".
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Magyar Onkológia. - 55 : 2 (2011), p. 110-116. -
További szerzők:Jenei Zoltán (1968-) (belgyógyász) Horváth Ágnes (1985-) (reumatológus) Bodó Timea Bende Mariann Sándor Laura Riz Ádám Kappelmayer János (1960-) (laboratóriumi szakorvos) Kiss Csongor (1956-) (hematológus, onkológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM113289
035-os BibID:(Scopus)85161868248
Első szerző:Bartha-Tatár Anita (labor szakorvosjelölt)
Cím:A klasszikus szérumtumormarkerek helye a felnőttkori daganatok kivizsgálásában és a terápia monitorizálásában / Bartha-Tatár Anita, Kappelmayer János, Nagy Béla
Dátum:2023
ISSN:0025-0244
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Magyar Onkologia. - 67 : 2 (2023), p. 116-123. -
További szerzők:Kappelmayer János (1960-) (laboratóriumi szakorvos) Nagy Béla Jr. (1980-) (labordiagnosztikai szakorvos)
Pályázati támogatás:FK 135327
Egyéb
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM077387
035-os BibID:(Scopus)85066483811
Első szerző:Kappelmayer János (laboratóriumi szakorvos)
Cím:Neuroendokrin tüdőtumorok laboratóriumi kivizsgálása / Kappelmayer János, Bhattoa Harjit Pal
Dátum:2018
ISSN:0025-0244
Megjegyzések:Az immunkémiai módszerekkel történő fehérje- és peptidmeghatározások az elmúlt évtizedek egyik legjelentősebb laboratóriumi diagnosztikai fejlesztései közé tartoznak. Ma már jóval a nmol/L-es mérési tartomány alatti koncentrációkat is rutinszerűen tudjuk vizsgálni fejlett immunkémiai módszerekkel (pl. immunfluorimetria, elektrokemilumineszcencia) vagy elválasztástechnikai módszerekkel (pl. nagy nyomású folyadékkromatográfia). E technikák tették lehetővé azt, hogy a klinikai laboratóriumok reprodukálható módon és megfelelő leletátfordulási idővel tudnak ma tumormarkereket analizálni. Ezek a tumormarker-vizsgálatok inherens részeivé váltak a daganatok kivizsgálásának elsősorban a kezelés monitorizálásában, és jelentős segítséget nyújtanak a klinikusi döntéshozatalban. Ebben a közleményben a tüdőben előforduló neuroendokrin tumorok (NET) kivizsgálásában alkalmazható tumormarkerek felhasználhatóságát ismertetjük. A NET-ek kivizsgálásában alkalmazható analízisek a ritkán végzett tesztek közé tartoznak, így fontosnak tartottuk azt, hogy néhány gyakorlati szempontot is megismertessünk. A NET-ek vizsgálatában is érvényesül a tumormarkerekre általánosan érvényes szabály: a vizsgálatok kombinálásával a szenzitivitás és gyakran a specificitás is javítható, és ezen információk a diagnózis felállításában, de leginkább a kezelés monitorizálásában és a prognózis megítélésében lehetnek segítségünkre.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Magyar Onkologia. - 62 : 2 (2018), p. 108-112. -
További szerzők:Bhattoa Harjit Pal (1973-) (laboratóriumi szakorvos)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM078668
035-os BibID:(Scopus)85063266075
Első szerző:Nagy Béla Jr. (labordiagnosztikai szakorvos)
Cím:A prosztatarák laboratóriumi diagnosztikája : honnan hová tartunk? / Nagy Béla, Bhattoa Harjit Pal, Kappelmayer János
Dátum:2019
ISSN:0025-0244
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
prosztatarák
Megjelenés:Magyar Onkologia. - 63 (2019), p. 16-25. -
További szerzők:Bhattoa Harjit Pal (1973-) (laboratóriumi szakorvos) Kappelmayer János (1960-) (laboratóriumi szakorvos)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1