CCL

Összesen 6 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM005739
Első szerző:Bíró Éva (megelőző orvostan és népegészségtan szakorvos, egészségfejlesztő)
Cím:Az egészségi állapot és az egészségmagatartás vizsgálata orvostanhallgatók körében / Bíró Éva, Balajti Ilona, Ádány Róza, Kósa Karolina
Dátum:2008
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
orvostanhallgatók
egészségmagatartás
szubjektív egészség
lelki egészség
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 149 : 46 (2008), p. 2165-2171. -
További szerzők:Veres-Balajti Ilona (1965-) (gyógytornász, egészségfejlesztő) Ádány Róza (1952-) (megelőző orvostan és népegészségtan szakorvos) Kósa Karolina (1962-) (népegészségügyi szakember)
Internet cím:elektronikus változat
DOI
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM098520
035-os BibID:(Scopus)85111883709 (WOS)000679289100004
Első szerző:Kósa Karolina (népegészségügyi szakember)
Cím:A vezetői beosztás mint egészségprotektív tényező szellemi munkát végzők körében / Kósa Karolina, Vincze Szilvia, Veres-Balajti Ilona, Bácsné Bába Éva
Dátum:2021
ISSN:0030-6002 1788-6120
Megjegyzések:Bevezetés: A munkavégzés fontos egészségprotektív tényező, de munkahelyi pszichoszociális kockázatokkal jár, amelyeknek az egészségi állapottal való összefüggéseire az elmúlt évtizedekben derült fény. Célkitűzés: A vizsgálat célja a munkahelyi beosztás és az egészségi állapot közti összefüggés vizsgálata volt olyan, viszonylag homogén mintában, amelynek tagjait közintézmények dolgozói adták. Módszer: Kérdőíves egészségfelmérés történt online adatgyűjtéssel, keresztmetszeti elrendezésben, egy megyeszékhely két közintézményében alkalmazottak körében. A kérdőív demográfiai, az egészségi állapotra, az egészségmagatartásra és a munkavégzésre, köztük a munkahelyi beosztásra vonatkozó, validált kérdéseket tartalmazott. Az adatelemzés beosztási kategóriák szerint két (vezető vs. beosztott), illetve három (vezető, diplomás beosztott, nem diplomás beosztott) rétegben történt. Eredmények: A vizsgált mutatók közül a szubjektív egészség, az élettel való elégedettség, a koherenciaérzés, a túlzott mértékű pszichés stressz, a munkahelyi hiányzás, a munkahelyi és magánéleti társas támogatottság a vezető beosztásban dolgozók körében volt a legkedvezőbb. A vizsgált indikátorok közül csak a munkaképesség nem különbözött beosztás szerint, és csak az alvásidő volt szignifikánsan kedvezőtlenebb (rövidebb) a vezetők körében a beosztottakhoz képest. A háromrétegű elemzés szerint a legkedvezőtlenebb mutatók a nem diplomás beosztottakra voltak jellemzőek. Eredményeink szerint a vezető beosztásban dolgozók egészségi állapota és mentális egészsége kedvezőbb, mint a beosztottaké. Következtetés: A munkahelyi beosztás az egyéni társadalmi-gazdasági helyzet mellett a munkahelyi pszichoszociális stressz mértékével is összefüggésben van, ezért a munkahelyi stressz vizsgálata során érdemes beosztás szerinti elemzést is végezni. A munkahelyi pszichoszociális stressz nyomon követése minden munkahelyen ajánlott, amelynek egyszerű módja az alkalmazási idő és a hiányzott napok számának létszámarányos és beosztásra stratifikált, idősoros nyomon követése. Orv Hetil. 2021; 162(29): 1172?1179.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
munkahelyi stressz
pszichoszociális stressz
munkahelyi beosztás
mentális egészség
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 162 : 29 (2021), p. 1172-1179. -
További szerzők:Vincze Szilvia (1972-) (matematika-fizika szakos tanár) Veres-Balajti Ilona (1965-) (gyógytornász, egészségfejlesztő) Bácsné Bába Éva (1968-) (bölcsésztanár, szakközgazda)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM042399
Első szerző:Kósa Karolina (népegészségügyi szakember)
Cím:Röviden az egészségfejlesztésről / Kósa Karolina
Dátum:2006
Megjegyzések:A XIX. század második felétől megindult a közegészségügy és az orvostudomány rohamos fejlődése, amely számos korábban halálos - elsősorban fertőző - betegség eltűnését vagy kezelhetővé válását eredményezte. Ezzel csaknem párhuzamosan azonban egyre gyakoribbá váltak más, korábban egyáltalán nem ismert vagy ritka, elsősorban krónikus nem fertőző betegségek, amelyek kezelése és populációs szintű visszaszorítása új kihívást jelentett a közegészségügy számára. Erre a kihívásra válaszul alakult ki az új közegészségügy, vagy népegészségügy és ennek egyik területe, az egészségfejlesztés a XX. század utolsó harmadában. Az egészségfejlesztés első nemzetközi konferenciájának záródokumentuma, az Ottawai Karta öt fő tevékenységi kört jelölt meg e terület művelői számára; az egészséget támogató politika, környezet és közösségek kialakítását, az egyéni készségek fejlesztését, valamint az egészségügyi ellátás átalakítását a népesség egészségi állapotának javítása érdekében. A közlemény példákkal illusztrálja, hogyan szolgálják ezek a tevékenységek az egészség ügyét, és milyen szerepet játszhatnak a gyakorló orvosok az egészségfejlesztés és az orvoslás végső közös céljának elérése érdekében.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
népegészségügy
egészségfejlesztés
egészségnevelés
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 147 : 24 (2006), p. 1123-1128. -
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM041665
Első szerző:Kósa Karolina (népegészségügyi szakember)
Cím:A magyarországi cigány lakosság egészségi állapota / Kósa Karolina, Lénárt Beáta, Ádány Róza
Dátum:2002
Megjegyzések:The status and problems of the roma (gipsy) population have been in the forefront in Hungary and have called for numerous benevolent interventions. Successful planning and implementation of programs aimed at the improvement of their health status must be based on solid facts regarding their problems and the causes behind. The authors give a literature review on research papers discussing the health (disease) status of the Hungarian roma population published between 1980 and 2001. They give a summary on the demography of gipsies, an overview of publications on pregnancy, delivery and infant mortality, on adult morbidity and mortality, on genetic investigations among roma people, as well as on their socio-economic status. The authors sum up the major difficulties of research aimed at roma people, express their concern regarding health research papers published on gipsies; and outline their recommendation on the future direction of research on the health of the roma population.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
roma (cigány) népesség
kutatás
egészségi állapot
demográfia
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 143 : 43 (2002), p. 2419-2426. -
További szerzők:Lénárt Beáta (1975-) (orvosi szociológus, egészségügyi szóvivő és kommunikációs szakértő) Ádány Róza (1952-) (megelőző orvostan és népegészségtan szakorvos)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM042401
Első szerző:Lukács Katalin
Cím:Nemi hormon abnormalitások systemás lupus erythematosusban : fogamzásgátlók hatása / Lukács Katalin, Kósa Karolina, Kovács Andrea, Szegedi Gyula
Dátum:1987
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 128 : 47 (1987), p. 2463-2468. -
További szerzők:Kósa Karolina (1962-) (népegészségügyi szakember) Kovács Andrea Szegedi Gyula (1936-2013) (belgyógyász, immunológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

6.

001-es BibID:BIBFORM070334
035-os BibID:(scopus)85024488354 (wos)000405899900003
Első szerző:Moravcsik-Kornyicki Ágota (védőnő)
Cím:Területi egyenlőtlenségek hosszú idősoros elemzése a várandós nők egészségi állapotát vizsgálva / Moravcsik-Kornyicki Ágota, Kósa Zsigmond, Gyulai Anikó, Jávorné Erdei Renáta, Kósa Karolina
Dátum:2017
ISSN:0030-6002 1788-6120
Megjegyzések:Bevezetés: A lakosság egészségi állapotának ismerete nélkülözhetetlen az egészségpolitikai döntések meghozatalához, különösen igaz ez a várandósok és gyermekek esetében.Célkitűzés: Az elemzés célja, hogy jellemezze a várandós nők egészségi állapotában bekövetkezett változásokat az 1997 és 2012 közötti időszakban.Módszer: Az adatok forrását a területi védőnői jelentések szolgáltatták. Az elemzett adatok köre: dohányzó, fokozott gondozást igénylő, későn (28. hét után) gondozásba került várandós és gondozás nélkül szült nők. Az idősoros elemzés Microsoft Excel és STATA 13.0 programok segítségével történt.Eredmények: A dohányzó várandósok aránya országosan 13,8% volt a vizsgált időszakban, ettől magasabb (p<0,01) a dohányos várandósok aránya Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád, Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg, és Somogy megyékben. A fokozottan gondozott várandósok aránya az országoshoz képest magasabb (p<0,01) Szabolcs-Szatmár-Bereg, Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyékben. A várandósok több mint 1%-a későn jelentkezett várandós-gondozásra. A védőnők által regisztrált szült nők közül kevesebb mint 1% nem vett részt várandósgondozáson.Következtetés: A kedvezően alakuló országos tendencia jelentős területi egyenlőtlenségeket rejt, ami beavatkozásokat sürget.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok kutatási jelentés
folyóiratcikk
várandós nők
várandósgondozás
dohányzás
egészség-egyenlőtlenség
Megjelenés:ORVOSI HETILAP. - 158 : 29 (2017), p. 1131-1142. -
További szerzők:Kósa Zsigmond (1953-) (orvos) Gyulai Anikó (1972-) (védőnő) Jávorné Erdei Renáta (1975-) (védőnő) Kósa Karolina (1962-) (népegészségügyi szakember)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1