CCL

Összesen 5 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM038670
Első szerző:Gyimesi Edit (klinikai biokémikus, vegyész)
Cím:Az allergia előfordulása csecsemőkben és 1-6 éves gyermekekben Debrecenben / Gyimesi Edit, Gönczi Ferenc, Opre Judit, Székely Csaba, Szatmári Erzsébet, Sipka Sándor
Dátum:2009
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
allergia
cscsemő
előfordulás
gyermek
Debrecen
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Allergológia és Klinikai Immunológia. - 11 : 1 (2009), p. 77-80. -
További szerzők:Gönczi Ferenc (Kenézy Gyula Kórház) Opre Judit (Kenézy Gyula Kórház) Székely Csaba Szatmári Erzsébet Sipka Sándor (1945-) (laboratóriumi szakorvos)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM024833
Első szerző:Hajas Ágota Helga (orvos)
Cím:Immunmediálta halláscsökkenés kevert kötőszöveti betegségben / Hajas Ágota, Rezes Szilárd, Baráth Sándor, Gyimesi Edit, Román Éva, Zeher Margit, Bodolay Edit
Dátum:2009
Megjegyzések:A szerzők kevert kötőszöveti betegségben (mixed connective tissue disease - MCTD) szenvedő betegekben vizsgálták a sensorineuralis halláscsökkenés (SNHCS) előfordulását. Módszer: A DE OEC III. Sz. Belgyógyászati Klinikán gondozott 71 MCTD-s betegben (69 nő és 2 férfi) történt audiológiai vizsgálat. A betegek tüneteit, a szérumban jelen lévő autoantitesteket, a szérumban mért citokineket (Thl: IFN-gamma, TNF-alfa), a CD4+Thl sejtek IFN-Y tartalmát és a természetes (CD4+CD25highFoxP3+), valamint az indukálható (IL,10-et termelő) regulatorikus T-sejtek (Treg) számát hasonlították össze a SNHCS-sel járó és a SNHCS nélküli MCTD-s betegekben. Eredmények: 71 MCTD-s betegből 33 esetben (46,5%) észleltek SNHCS t. Nem volt összefüggés a SNHCS jelenléte, a betegek kora és a betegség fennállása között. A SNHCS-sel járó MCTD-s betegekben gyakoribb volt a Raynaud jelenség (p < 0,03), a szekunder antifoszfolipid szindróma (p < 0,05), mint a halláscsökkenés nélküli MCTD-ben. A SNHCS-sel járó csoportban magasabb volt az anti-RNP autoantitestek (p < 0,05), az endothelsejt elleni antitestek (p < D,001) és az IgG izotípusú anticardiolipin antitestek (p < 0,0001) koncentrációja, és emelkedettebb volt a CD4+ Thl sejtek IFN-gamma citokintartalma (p < 0,01), mint a SNHCS nélküli MCTD-s betegekben. A SNHCS-es betegcsoportban a természetes Treg sejtszám csökkent, az indukálható, IL-10+ Treg sejtek száma pedig nőtt a SNHCS nélküli MCTD-s betegekhez képest. Konklúzió: Az eredmények azt igazolják, hogy MCTD-ben a halláscsökkenés az autoimmun kórfolyamat részjelensége, és a belső fül érintettsége az egyik szervi manifesztációja a betegségnek. A patogén autoantitestek mellett a CD4+ Thl sejtek fokozott IFN-y-tartalma és a természetes Treg sejtek számának csökkenése is szerepet játszhat a belső fül károsodásában.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Allergológia és Klinikai Immunológia. - 11 : 2 (2009), p. 68-77. -
További szerzők:Rezes Szilárd (fül-orr-gégész) Baráth Sándor (1977-) (biológus) Gyimesi Edit (1957-) (klinikai biokémikus, vegyész) Román Éva Zeher Margit (1957-2018) (belgyógyász, allergológus és klinikai immunológus, reumatológus) Bodolay Edit (1950-) (belgyógyász, allergológus és klinikai immunológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM038677
Első szerző:Scharrer Krisztina
Cím:Lokalizált kontakt meleg urticaria / Scharrer Krisztina, Pállinger Éva, Gyimesi Edit, Baló-Banga J. Mátyás
Dátum:2006
Megjegyzések:A szerzők egy 57 éves nőbeteg esetét mutatják be, akinek panaszai melegvízzel érintkező bőrfelületen bőrpírral viszketéssel kezdődtek a hőhatást követő 10-30 percen belül. Amikor a hőnek kitett bőr felület nagyobb volt, mint az egyik alkar, szívdobogásérzés, szédülés is társult a tünetekhez. Forró italok és ételek fogyasztása fulladásérzést és ajak duzzanatot váltott ki. A tünetek minden alkalommal 1-1,5 óra alatt spontán szűntek. Meleghatás hiányában a beteg tünetmentes volt. A tünetek vizsgálatára az alkar bőrét 37, 38, 39, 40 °C-os vízzel 10 percig provokáltuk. 38 °C-os vagy ennél magasabb hőmérsékletű stimuláció esetén a provokáció helyén urtica képződését észleltünk. Az alkar meleg provokációja előtt és utána 15 perccel hisztaminszint meghatározást végeztünk ELISA módszerrel a szérumban és flowcitometriával a keringő leukocitákban. A meleg provokációt követően a szérum hisztaminkoncentráció emelkedését és a keringő polimorfonukleáris sejtek intracelluláris hisztamintartalmának 17-20%-os csökkenését detektáltuk. Az eredmények arra utalnak, hogy a provokáció hatására hisztamin szabadul fel a keringő PMNL-sejtekből. A beteg saját szérumát termosztátban 40 °C-on 10 percig inkubálva, majd szobahőre lehűtve intradermális próbát végeztünk saját savó és fiziológiás sóoldat egyidejű adása mellett. Az inkubált szérum befecskendezési helyén urtica képződését észleltük (d=15 mm), amely felveti annak a lehetőségét, hogy bizonyos szérumfaktorok hőre történő megjelenése, esetleg modifikációja van a tünetek hátterében. Az irodalmi adatokkal összecsengett a beteg antihisztamin kezelés iránti érzéketlensége. A beteg melegtoleranciájának ismételt és fokozatos meleg provokációkkal való kialakítása sikert hozott. A melegprovokáció elhagyásával a tünetek ismételten jelentkeztek, de a kezelés újraindításával ismét tünetmentes állapotot értünk el.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
urticaria
meleg
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Allergológia és Klinikai Immunológia. - 9 : 2 (2006), p. 57-61. -
További szerzők:Pállinger Éva Baló-Banga Mátyás Gyimesi Edit (1957-) (klinikai biokémikus, vegyész)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM006091
Első szerző:Sipka Sándor (laboratóriumi szakorvos)
Cím:Systemic anti-inflammatory changes in subjects with ragweed-induced allergic rhinitis treated with intranasal budesonide and oral loratadine / Sándor Sipka, László Brugós, Magdolna Aleksza, Edit Gyimesi, Zoltán Szabó, István Csípő, Gabriella Páll, Klára Kossarova, Mária Szilasi
Dátum:2008
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok idegen nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
ragweed
loratadine
budanosine
rhinitis
allergic
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Allergológia és Klinikai Immunológia 11 : 1 (2008), p. 16-20. -
További szerzők:Brugós László (1951-) (tüdőgyógyász, klinikai immunológus, allergológus) Aleksza Magdolna Gyimesi Edit (1957-) (klinikai biokémikus, vegyész) Szabó Zoltán (1970-) (belgyógyász, reumatológus) Csípő István (1953-) (vegyész) Páll Gabriella Kossarova Klára Szilasi Mária (1953-) (tüdőgyógyász, klinikai immunológus, allergológus, belgyógyász)
Internet cím:elektronikus változat
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM033371
Első szerző:Soltész Pál (belgyógyász, kardiológus)
Cím:Lupus antikoaguláns és kardiolipin ellenes antitestek szupprimálása nagydózisú intravénás immunglobulinnal / Soltész Pál, Horváth Andrea, Veres Katalin, Gyimesi Edit, Muszbek László, Szegedi Gyula
Dátum:2001
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Allergológia és Klinikai Immunológia. - 4 : 3 (2001), p. 74-78. -
További szerzők:Horváth Andrea Veres Katalin (1971-) (orvos) Gyimesi Edit (1957-) (klinikai biokémikus, vegyész) Muszbek László (1942-) (haematológus, kutató orvos) Szegedi Gyula (1936-2013) (belgyógyász, immunológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1