CCL

Összesen 2 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM076395
Első szerző:Buró Botond (geográfus)
Cím:Széleróziós vizsgálatok egy nyírségi garmadán / Buró Botond, Tóth Csaba, Lóki József, Andrási Bence, Négyesi Gábor
Dátum:2018
Megjegyzések:A DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet Westsik Kísérleti Telep parcelláján 2011-2013 között terepi széleróziós méréseket végeztünk, melynek a célja a szél fel-színalakító tevékenységének a vizsgálata volt. A vizsgált időintervallum márciustól júniusig tartott, és a mérőkarók leolvasását havonta egy alkalommal végeztük el. A mintaterületen végzett hároméves mérés adatai és tapasztalatai azt mutatják, hogy főleg a tavaszi időszakban, különösen, ha az eróziót befolyásoló tényezők kedvezőek, a homok folyamatos mozgásban van, a garmada felszínközeli rétege áthalmozódik.
ISBN:978-615-00-1645-0
Tárgyszavak:Természettudományok Földtudományok tanulmány, értekezés
szélerózió
Nyírség
futóhomok
terepi mérések
Megjelenés:XIV. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia kiadványa / szerk. Füleky György. - p. 47-51. -
További szerzők:Tóth Csaba Albert (1971-) (geográfus) Lóki József (1946-) (geográfus) Andrási Bence (1991-) (geográfus) Négyesi Gábor (1980-) (geográfus)
Pályázati támogatás:PD115803
OTKA
GINOP-2.3.2-15-2016-00009
GINOP
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM060252
Első szerző:Buró Botond (geográfus)
Cím:Széleróziós mérések nyírségi mintaterületen / Buró Botond, Négyesi Gábor, Andrási Bence, Tóth Csaba
Dátum:2013
Megjegyzések:A Nyírség az ÉK-i Kárpátokból lefolyó folyók hordalékkúpján alakult ki. Miután a folyók a Nyírség területének kiemelkedése után irányt váltottak és már nem folytak rajta keresztül a terület vízmentes lett. A felszín alakításában ettől kezdve a szél lett a meghatározó tényező. A szárazzá vált egykori hordalékkúpból a munkaképes szelek kifújták a futóhomokot és deflációs-akkumulációs formakincset alakítottak ki.A jelenlegi éghajlati viszonyok között az antropogén hatás (szántás, erdőirtás, túllegeltetés) következtében átformálódott felszíneken elsősorban tavasszal, a vegetációs időszak kezdetén, de időnként télen is megfigyelhető a szél felszínalakító tevékenysége.Ezt a tavaszi időszakban végbementő homokmozgást vizsgáltuk a Nyíregyháza melletti DE AGTC Westsik Vilmos Kutatóintézet kísérleti parcelláján 2011-2012 között.Méréseink célja a szélerózió felszínalakító tevékenységének, dinamikájának vizsgálata két mérési ciklus adatai alapján. A vizsgálatokhoz 1 méter hosszú akáckarókat helyeztünk ki 5x5 méteres hálóban parlagterületre, rozs és szöszösbükköny vetésekbe. Az erózió és az akkumuláció mértékét a referencia állapothoz viszonyítottuk. A vizsgált időintervallum márciustól júniusig tartott, a karók leolvasását havonta egy alkalommal végeztük el. Az adatok kiértékelését Microsoft Exel és Surfer 8 szoftverek segítségével végeztük. A meteorológiai adatok alapján mindkét évben a márciusi és áprilisi időszakban tapasztaltunk akkora szeleket, melyek látványosan mozgásba lendítették a homokot. Az erózió mértéke különösen a tavaszi időszakban volt jelentős, egészen addig, amíg a rozs, illetve a parlag vegetáció meg nem erősödött. Amint a vegetáció megnőtt, jobban védte a felszínt, ezáltal a vizsgált időszak második felében, inkább már az akkumuláció dominált. A garmada tetőszintjében és a lejtő felsőbb részein - szél verte oldal - inkább az eróziós folyamatok mentek végbe, míg a lejtő alján - szélárnyékos oldal - intenzívebb anyag felhalmozódás zajlott le. A legnagyobb mértékű akkumuláció a 2011-es időszakban volt - 8cm -, míg a legnagyobb eróziót 2012-ben mértük - 9cm -.
ISBN:978-963-318-334-2
Tárgyszavak:Természettudományok Földtudományok előadáskivonat
Szélerózió
Megjelenés:Az elmélet és gyakorlat találkozása a térinformatikában / szerk. Lóki József. - p. 509-510. -
További szerzők:Négyesi Gábor (1980-) (geográfus) Andrási Bence (1991-) (geográfus) Tóth Csaba Albert (1971-) (geográfus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1