CCL

Összesen 5 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM049220
Első szerző:Rejtő László (belgyógyász, haematológus)
Cím:Az essentialis thrombocythaemia kezelésével szerzett tapasztalataink / Rejtő László, Kiss Attila, Telek Béla, Ujj György, Udvardy Miklós, Vitális Zsuzsanna, Rák Kálmán
Dátum:1998
Megjegyzések:Between 1978 and 1997 39 patients (29 female and 10 male) were treated for essential thrombocythaemia (ET). Their survival rate is 80.6 (1-222 months), 4 patients died. At the time of the diagnosis, the median thrombocyte count was 1015 (681-2360) x 109\l, haemoglobin 131 (76-167) g\l, WBC 10.4 (2.7-29.4) x 109\l, GAPA score 130 (10-286). At the beginning, 8 patients were treated with low dose Myleran (busulfan), later 10 patients with Myelobromol (dibromannitol), then 8 patients with Litalir (hydroxyurea) and 15 patients with interferon (Roferon-A or Intron A). In the latter group 7 patients received only interferon therapy, while for 8 patients interferon therapy was supplemented by Myleran, Myelobromol or Litalir. It has been concluded that complete remission of the disease can be achieved by all these drugs but with Myelobromol it is faster. Short-time remission (1-10 months) was achieved with interferon within 3-15 months (median 5.5). Interferon, employed as a first therapeutic agent proved to be effective in all the patients (5 CR, 2 PR). Antineoplastic therapy as primary treatment was ineffective in 20-37.5 per cent of patients. These therapeutic methods can be combined. Low-dose acetyl salicylic acid was effective in relieving complaints of hand and foot torpidity. The most severe complication was thrombosis of the portal and splenic veins in two cases, respectively. PMID:10349322
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
thrombocythaemia
splenectomy
interferon treatment
purine analogues
Megjelenés:Magyar Belorvosi Archívum. Supplementum. - 51 : 2 (1998), p. 112-116. -
További szerzők:Kiss Attila (1942-) (belgyógyász, haematológus) Telek Béla (1948-) (belgyógyász, haematológus) Ujj György Udvardy Miklós (1947-) (belgyógyász, haematológus) Vitális Zsuzsanna (1963-) (belgyógyász, gasztroenterológus) Rák Kálmán (1929-2005) (belgyógyász, klinikai hematológus, véralvadás kutató)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM099681
Első szerző:Vitális Zsuzsanna (belgyógyász, gasztroenterológus)
Cím:Májzsugor / Vitális Zsuzsanna, Papp Mária
Dátum:2021
Megjegyzések:A májzsugor a krónikus májbetegségek végstádiuma, azonban a korábbi dogmával szemben ez nem jelenti azt, hogy ezekkel a betegekkel már nincs teendő, hogy az állapotukat, az életkilátásaikat nem lehet javítani. Az utóbbi évek kutatásai nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy korai felismeréssel, a betegek megfelelő vezetésével, az akut dekompenzáció észlelésével és terápiájával a betegek élete meghosszabbítható, az életminőség javítható, sok esetben a májtranszplantáció elkerülhető lehet. A közlemény az új ismereteket összefoglalva ad részletes útmutatást a májzsugoros betegek kezeléséhez.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Magyar Belorvosi Archívum. - 74 : 5-6 (2021), p. 245-298. -
További szerzők:Papp Mária (1975-) (belgyógyász, gasztroenterológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM088131
Első szerző:Vitális Zsuzsanna (belgyógyász, gasztroenterológus)
Cím:A tápláltsági állapot szűrésének és értékelésének gyakorlati megközelítése májcirrhosisos betegekben / Vitális Zsuzsanna, Balogh Boglárka, Villám Bence, Papp Mária
Dátum:2020
Megjegyzések:Összefoglalás Májcirrhosisban az alultápláltság és az izomvesztés (sarcopenia) gyakori, amely a betegek 20-50%-ában fordul elő, és a gyakoriság a betegség súlyosságának fokozódásával párhuzamosan nő. A malnutritio jelenléte mindamellett, hogy a májcirrhosis szövődménye, visszahat az alapbetegségre is és rontja annak prognózisát: gyakoribbak a betegségspecifikus szövődmények és rosszabb a túlélés. Mivel a tápláltság egy potenciálisan változtatható állapot, kiemelt jelentősége van annak, hogy megtaláljuk azokat a betegeket, akiknél aktív beavatkozás, azaz táplálásterápia szükséges. Minden májcirrhosisos betegnél célszerű egy gyors tápláltsági állapotfelmérést végezni. Azokban, pedig akik a malnutritio fennállása szempontjából nagy kockázatúak, részletes tápláltsági értékelés során kell megerősíteni a malnutritio fennállását és annak súlyosságát. A részletes tápláltsági állapotfelmérés összetett feladat, legalább 4 különböző összetevőből áll. Értékelni kell a (1) gyulladásos válasz jelenlétét és annak mértékét. Részletesen kell tájékozódni a (2) táplálékfelvételről és esetlegesen az azt akadályozó tényezőkről, valamint (3) a testsúlyvesztés mértékéről és üteméről. Májcirrhosisban amennyiben ascites és/vagy oedema van jelen, mindenképpen a száraztestsúlyra kiigazított BMI az irányadó. El kell végezni az (4) antropometriai méréseket az izom-egészség meghatározására. A kar közép szakaszának körfogatmérése (MAC) és a triceps bőrredő (TSF) meghatározása, valamint az ezekből származtatott mutatók, az izomtömegről tájékoztatnak, míg a kéz szorítóerő mérése az izomerőről. Az esendőség (?frailty") szindróma felmérése még nem része a mindennapi gyakorlatnak, de felismerésének fontossága egyre nagyobb hangsúlyt kap a májbetegek körében is. Amennyiben a BMI >30 kg/m2, akkor fel kell, hogy merüljön a sarcopeniás obesitas fennállásának lehetősége, amikor is az izomtömeg a szükségesnél alacsonyabb, a beteget ezirányban tovább kell vizsgálni és speciális táplálási tanácsadásban részesíteni.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Magyar Belorvosi Archívum. - 73 (2020), p. 277-293. -
További szerzők:Balogh Boglárka (1993-) (belgyógyász) Villám Bence Papp Mária (1975-) (belgyógyász, gasztroenterológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM013791
Első szerző:Vitális Zsuzsanna (belgyógyász, gasztroenterológus)
Cím:A plazmasejtes leukaemiáról eseteink kapcsán / Vitális Z., Telek B., Kiss A., Rák K.
Dátum:1994
Megjegyzések:A ritka plazmasejtes leukaemia a DOTE II. Belklinikán 20 év alatt észlelt 156 multiplex myelomás beteg közül ötben fordult elő. (3,2% két férfi, három nő) Közülük háromnak primer, kettőnek szekunder plazmasejtes leukaemiája volt. Fehérvérsejtszámuk 7-62x109/l között változott, a perifériás vérképben kimutatható plazmasejtek száma 2,5-31x109/l volt. Három esetben IgG, kettőben IgA típusú paraproteinaemiát észleltünk. A Durie-Salmon féle beosztás szerint három beteg II/A, kettő pedig III/A stádiumba volt sorolható. VCAP, MOCCA protokoll szerinti kombinált kemoterápia, és egy esetben methylprednisolon-Adriablastin-Vincristin kezelés ellenére négy beteg kevesebb, mint két hónappal a plazmasejtes leukaemia felismerését követően meghalt. Az ötödik beteg négy hónapja klinikai remisszióban van. A plazmasejtes leukaemia prognózisa jelenleg is rossz, a terápiás próbálkozások eredménye nem megnyugtató.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
citokinek
gyulladásos bélbetegségek
Megjelenés:Magyar Belorvosi Archivum. - 47 : 6 (1994), p. 503-505. -
További szerzők:Telek Béla (1948-) (belgyógyász, haematológus) Kiss Attila (1942-) (belgyógyász, haematológus) Rák Kálmán (1929-2005) (belgyógyász, klinikai hematológus, véralvadás kutató)
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM013787
Első szerző:Vitális Zsuzsanna (belgyógyász, gasztroenterológus)
Cím:Mechanikus icterust okozó extramedulláris relapszus akut myeloid leukaemiában / Vitális Z., Telek B., Décsy J., Nemes Z., Rák K.
Dátum:1997
Megjegyzések:Myeloid eredetű extramedulláris daganatok általában akut myeloid leukaemiában és myeloproliferatív betegségekben fordulnak elő, ritkán önálló kórkép, illetve tumor formájában észlelhetők. A szerzők egy akut myeloid leukaemiás beteg kórtörténetét ismertetik, akin komplett hematológiai remissziót követően először meningeális, majd hasi tumor formájában jelentkező extramedulláris relapszus kialakulását észlelték.A medulláris remisszióban lévő betegen a kiterjedt folyamat a gyomorfal mellett érintette az epehólyagot és a környező szöveteket, a ductus choledochus kompresszióját és következményes mechanicus icterust okozott. Az extramedulláris relapszust a gyomorbiopszia, a műtét során eltávolított cholecysta, valamint a környező szövetekből vett minta szövettani vizsgálata egyértelműen bizonyította (myelomonocytás infiltráció). A kombinált citosztatikus kezelés teljes regressziót és újabb egy éves remissziót eredményezett.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
citokinek
gyulladásos bélbetegségek
Megjelenés:Magyar Belorvosi Archivum. - 50 : 3 (1997), p. 285-287. -
További szerzők:Telek Béla (1948-) (belgyógyász, haematológus) Décsy Judit Nemes Zoltán Rák Kálmán (1929-2005) (belgyógyász, klinikai hematológus, véralvadás kutató)
Borító:
Rekordok letöltése1