CCL

Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM020702
Első szerző:Derekas Beáta
Cím:Beépített testhelyzet-érzékelő szerepe a 24 órás nyelőcső pH-monitorizálás kiértékelésében / Derekas B., Nemes É., Korponay-Szabó I.
Dátum:2007
Megjegyzések:A gastrooesophagealis refluxbetegség diagnosztizálására gyermekeknél a legalkalmasabb módszer a 24 órás folyamatos nyelőcső pH-monitorizálás. Az élettani refluxértékeket befolyásolja a fizikai aktivitás, alvásébrenlét és a testhelyzet, ezért ezek az adatok fontosak a mérési eredmény kiértékeléséhez. Célkitűzés: Vizsgálatunk célja a MENFIS-típusú nyelőcső pH-mérő készülékbe épített automata testhelyzet-érzékelő működésének és megbízhatóságának értékelése volt. Módszerek: 40 refluxbetegség gyanúja miatt vizsgált gyermek 24 órás nyelőcső pH-mérési adatait elemeztük. A szülőkkel a vizsgálat alatti eseményekről (lefekvés, felállás, étkezés, alvás, panaszok) naplót írattunk, és adatait összehasonlítottuk a gép által rögzített adatokkal. A műszert in vitro is teszteltük, hogy milyen szögnél és mennyi idő alatt érzékel változást. Eredmények: A naplóban rögzített adatokhoz képest a készülék szignifikánsabb több helyzetváltozást és rövidebb fekve töltött időt rögzített. A 4 év alatti gyermekeknél a különbség nagyobb volt, mint az idősebbeknél. A fekve mért relatív refluxindexben nem volt szignifikáns különbség (automata: 3,77%, kézi.3,86%), de a gép által rögzített testhelyzet alapján számított area magasabb volt (48,92 pHmin), mint a kézi napló alapján számított (32,69 pHmin). Az in vitro mérés során a gép a vízszintesből 15 fokkal megemelve már függőlegesnek érzékeli a testhelyzetet. Az oldalfekvést, hanyatt- és hason fekvést ugyanúgy értékeli. A gép időkorlátja 2 perc, az ennél gyakoribb változást nem rögzíti pontosan. Következtetések: A beépített helyzetérzékelő hasznos segítség a pH-mérés kiértékelésében. Kisgyermekeknél gyakoribb változásokat is rögzít, mint a kézi naplózás. Kevésbé szükséges a felnőtt családtag vagy a beteg együttműködése. A reflux testhelyzettel vagy fizikai aktivitással való összefüggésének megállapítása segít a kezelés megtervezésében.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Gyermekgyógyászat. - 58 : 5 (2007), p. 377-380. -
További szerzők:Nemes Éva (1957-) (csecsemő- és gyermekgyógyász, gasztroenterológus) Korponay-Szabó Ilma (1959-) (gyermekgyógyász)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1