CCL

Összesen 7 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM104934
Első szerző:Kovács Györgyi (környezetgazdálkodási agrármérnök)
Cím:A klímaváltozás lokális hatásainak értékelése a szélsőséges időjárási helyezetek tükrében / Kovács Györgyi, Tuba Géza, Sinka Lúcia, Nagy Pál, Arzu Rivera-Garcia, Zsembeli József
Dátum:2022
Megjegyzések:Ma már világszerte elismert tény a globális klímaváltozás, mely a mezőgazdaság számára a legnagyobb kockázatot és kihívást jelenti. De valóban kimutathatók-e a következmények, a szélsőséges meteorológiai események gyakoriságának fokozódása, illetve valóban megváltoztak-e a csapadékviszonyok? Dolgozatunkban erre a kérdésre keressük a választ, a klímaváltozás helyi hatásait értékeljük a szélsőséges időjárási helyezetek tekintetében a Karcagi Meteorológiai Állomás adatai alapján. A Karcagi Kutatóintézetben az alapítás óta folynak meteorológiai mérések, így az 1951 és 2000 közötti időszak átlagához hasonlítottuk az ezredforduló utáni adatsorokat. Azt tapasztaltuk, hogy szignifikánsan emelkedett a januári és a júliusi átlaghőmérséklet, csökkent a zord napok száma, enyhén emelkedett a nyári forró napok száma. Erősödik az aszályhajlam, a csapadék eloszlása egyre kedvezőtlenebb, az első félév csapadékösszege a méréseink kezdete óta nem volt még ilyen alacsony, mint 2022-ben. A száraz időszakok változékonysága igen magas.
ISBN:978 963 623 013 5
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok könyvfejezet
könyvrészlet
Karcag
átlaghőmérséklet
forró nap
zord nap
száraz nap
csapadékviszony
Megjelenés:75 éves a Karcagi Kutatóintézet 1947-2022 / szerk. Zsembeli József. - p. 27-35. -
További szerzők:Tuba Géza (1973-) (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők) Sinka Lúcia (1993-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Nagy Pál Rivera Garcia Arzu (1989-) Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM100076
Első szerző:Nyaboke, Caroline
Cím:Environmental and economic consciousness of the farmers of Jász-Nagykun-Szolnok county in soil management based on tala method / Caroline Nyaboke, Géza Tuba, Györgyi Kovács, Lúcia Sinka, Pál Nagy, Arzu Rivera-Garcia, József Zsembeli
Dátum:2021
ISSN:1216-4526
Megjegyzések:With the recent face of climate change and the increase in the world's population feeding the entire world has become a challenge. The natural resources used in food production are depleting due to the selected agrotechnology by farmers. Therefore, there is a need to select appropriate technologies, and the environmental consciousness of farmers is of importance. Data collection was by use of questionnairres developed on the base a novel idea called TALA method involving 106 randomly selected farmers. The data were analyzed through the simple statistical method to calculate frequencies and percentages. The result of the description analysis led to the conclusion that the majority of farmers are more economic than environmentally conscious. The study indicated that availability of cheaper alternatives, costs involved, profits, and lack of interests are some of the main factors that influence farmers choice of agrotechnological elements.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok idegen nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
environmental consciousness
economic consciousness
agrotechnology
Megjelenés:Hungarian Agricultural Research. - 31 : 3-4 (2021), p. 12-15. -
További szerzők:Tuba Géza (1973-) (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők) Kovács Györgyi (1980-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Sinka Lúcia (1993-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Nagy Pál Rivera Garcia Arzu (1989-) Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM105011
Első szerző:Rivera Garcia Arzu
Cím:Effect of soil conditioning on the yields of three vegetable crops under irrigation with salty water / Arzu Rivera-Garcia, Nagy Pál, Tuba Géza, Kovács Györgyi, Sinka Lúcia, Zsembeli József
Dátum:2022
Megjegyzések:A másodlagos szikesedés megelőzése érdekében elengedhetetlen a talaj kémiai és fizikai tulajdonságainak tanulmányozása. Manapság a talajjavító és kondicionáló szerek használata már a mezőgazdasági gyakorlat része. Az öntözés befolyásolja a sóháztartást a gyökérzónában az öntözés mértékének és az öntözéshez használt víz sótartalmának függvényében. A Karcagi Kutatóintézet Öntözési Kísérleti Kertjében 2020-ban egy kisparcellás kísérletet állítottunk be a másodlagos szikesedés folyamatának vizsgálata céljából a Karcag környéki hobbikertekben jellemző zöldségtermesztés és öntözés szimulálásával. Három talajkondicionáló szert alkalmaztunk 18 db 3?3 m-es kisparcellán az indikátornövények vetése vagy palántázása előtt. A kisparcellákat három blokkba rendeztük, mindegyik blokkot az adott indikátornövény (bab, borsó, paprika) igénye szerint öntöztük. A blokkok hat részparcellából álltak, két parcellát Neosollal, kettőt Physiomax-szal, egyet pedig Terrasol komposzttal kezeltünk, illetve volt egy kezeletlen kontrollparcella. A két dedikált parcellán a talajkondicionáló szerek esetében standard (szántóföldre ajánlott) dózist és mikrodózist alkalmaztunk. A másodlagos szikesedést a zöldségnövények magas sótartalmú vízzel történő öntözésével (összes oldható sótartalom ~900 mg/l) indukáltuk, és vizsgáltuk a talaj felső (0-0,3 m) rétegében kialakuló sótartalmat. A tenyészidőszakok során rendszeresen mértük az aktuális elektromos vezetőképességet (ECa, mS cm-1) és a talaj nedvességtartalmát (tf%). A talajkondicionálásnak a vizsgált növényekre gyakorolt közvetlen hatásának meghatározására mértük a termésmennyiségeket. Megállapítottuk, hogy a Physiomax nem igazán alkalmas főleg a nem sótűrő zöldségfélék (bab, borsó) talajának javítására, de a Neosol mikroadagolása nagyon hatásos volt. Az alacsony sótűrő képességű paprika esetében a Physiomax jobb eredményeket hozott, míg a Neosol kevésbé volt hatékony. Az öntözés stressztényező lehet a növények növekedése során, de a fokozott sóbevitellel járó, nagyobb mennyiségű öntözővíz kijuttatása javasolt, hogy a kimosódás lehetőségének biztosításával mérsékeljük a sófelhalmozódás káros hatását.
ISBN:978 963 623 013 5
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok könyvfejezet
könyvrészlet
másodlagos szikesedés
zöldségnövények
sótűrés
Megjelenés:75 éves a Karcagi Kutatóintézet 1947-2022 / szerk. Zsembeli József. - p. 47-57. -
További szerzők:Nagy Pál Tuba Géza (1973-) (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők) Kovács Györgyi (1980-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Sinka Lúcia (1993-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM105009
Első szerző:Sinka Lúcia (környezetgazdálkodási agrármérnök)
Cím:A másodlagos szikesedés okozta növényi stressz mérséklési lehetőségei / Sinka Lúcia, Nagy Pál, Kovács Györgyi, Tuba Géza, Arzu Rivera-Garcia, Zsembeli József
Dátum:2022
Megjegyzések:A világon igen nagy területek vannak, amelyek csak öntözéssel hasznosíthatók, de az öntözés alkalmazása szikesedést és eróziós folyamatokat okozhat. A felsőbb talajrétegekben koncentrálódott nagyobb sótartalom a mélyebb rétegekbe mosható az öntözés helyes módjának és idejének megválasztásával, illetve a megfelelő (porózus) talajszerkezet biztosításával. Ez utóbbira a talajjavító, talajkondicionáló szerek is megoldást nyújthatnak. Kutatómunkánkat a Karcag környéki kiskertekben az öntözés hatására kialakuló másodlagos szikesedés igen nagy veszélye alapozta meg. Célunk a másodlagos szikesedés veszélyének kitett talajokra öntözésoptimalizálással és talajjavító/talajkondicionáló szerek alkalmazásával sóterhelést csökkentő agrotechnikai módszerek kidolgozása volt különböző sótűrő képességgel jellemezhető zöldségnövények (zöldbab, csemegekukorica, cékla) sikeres termesztéséhez. Eredményeink alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy a nem öntözővíz minőségű vizekkel való öntözés során igen nagy hangsúlyt kell fektetni a kijuttatott öntözővíz mennyiségére, szigorúan a termesztett növény vízigényeit kell kielégíteni, hiszen a túlöntözés magában hordozza a másodlagos szikesedés veszélyét. Megállapítható azonban, hogy ennek a kedvezőtlen folyamatnak a hatása talajkondicionálással mérsékelhető. Az általunk vizsgált, kedvezőtlen agroökológiai adottságú területeken javasoljuk a talajkondicionálással kombinált öntözésoptimalizálást (mennyiség, gyakoriság kontrollja), hiszen így jelentősen javíthatók például a sóérzékeny zöldbabtermesztés feltételei, illetve mérsékelhetők a káros hatások. A csemegekukoricával végzett kísérleteink eredményei alapján megállapítható, hogy megfelelő hibridválasztással sóterhelt területeken is van lehetőség minőségi csemegekukorica termesztésre. A céklával végzett sóstresszkísérlet eredményei pedig rámutatnak, hogy ez a növény nagymértékű sóstressz esetén is jelentős sóakkumulációs képességgel bír. Kisebb sóterhelésű talajt hagyva maga után, jobb előveteményként szolgálhat sóérzékeny és kis sótűrő képességgel jellemezhető kultúrák számára.
ISBN:978 963 623 013 5
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok könyvfejezet
könyvrészlet
másodlagos szikesedés
sóstressz
zöldbab
csemegekukorica
cékla
talajkondicionálás
Megjelenés:75 éves a Karcagi Kutatóintézet 1947-2022 / szerk. Zsembeli József. - p. 37-46. -
További szerzők:Nagy Pál Kovács Györgyi (1980-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Tuba Géza (1973-) (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők) Rivera Garcia Arzu (1989-) Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM104933
Első szerző:Tuba Géza (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők)
Cím:A redukált talajművelési rendszer alkalmazása a Nagykunság kötött talajain / Tuba Géza, Nagy Pál, Kovács Györgyi, Sinka Lúcia, Arzu Rivera-Garcia, Zsembeli József
Dátum:2022
Megjegyzések:A Karcagi Kutatóintézetben 1997-ben állítottuk be a Talajművelési Tartamkísérletet a Nagykunságra jellemző, kedvezőtlen adottságú, nagy agyagtartalmú talajon. A kísérlet célja a talajdegradáció mérséklésére, a talajtulajdonságok javítására gazdaságosan alkalmazható talajművelési rendszer kidolgozása volt, amely megfelel a talaj- és környezetvédelmi elvárásoknak. A terméseredmények elemzése mellett vizsgáltuk a talaj szerkezetét, tömörödését, a talajművelés energiaigényét, valamint a talaj vízforgalmát, szervesanyag-tartalmát, szén-dioxid-emisszióját. A 25 év alatt végzett vizsgálatok alapján megállapítottuk, hogy a szántás elhagyását, a talajművelés menetszámának csökkentését, a mulcsművelést magába foglaló redukált talajművelési rendszer eredményesen, gazdaságosan alkalmazható a Nagykunság természeti feltételei, kötött talajviszonyai között is.
ISBN:978 963 623 013 5
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok könyvfejezet
könyvrészlet
redukált művelés
nedvességmegőrzés
talajlazítás
energiatakarékosság
Megjelenés:75 éves a Karcagi Kutatóintézet 1947-2022 / szerk. Zsembeli József. - p. 17-25. -
További szerzők:Nagy Pál Kovács Györgyi (1980-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Sinka Lúcia (1993-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Rivera Garcia Arzu (1989-) Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

6.

001-es BibID:BIBFORM097838
035-os BibID:(Scopus)85120039565
Első szerző:Tuba Géza (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők)
Cím:Effect of Soil Conditioning on Soil Penetration Resistance and Traction Power Demand of Ploughing / Géza Tuba, Györgyi Kovács, Lúcia Sinka, Pál Nagy, Arzu Rivera-Garcia, Zuzana Bajusová, Pavol Findura and József Zsembeli
Dátum:2021
ISSN:0551-3677 1338-4376
Megjegyzések:Soil compaction and degradation due to improper tillage are problems involving significant natural and economic damages. On compacted soils, suitable cultivation can be implemented only with higher energy and traction force input. In our study, the effect of a soil conditioner (Neosol) was examined on the penetration resistance of the soil and the traction power demand for ploughing in the experiment set up in the East-Slovak Plain in 2017 ? 2018 to justify several preliminary results showing that long-term soil conditioning results in enhanced root system, improved soil structure, cultivability, water- and salt regime. We found a positive effect of Neosol application with both investigated parameters and its long-term effect was also justified. The penetration resistance values of the soil of the untreated plot were 17 ? 23% higher, while the traction power demand val-ues were 9 ? 32% lower in comparison with the Neosol treated plot in the first and the second year of the study, respectively. We assume the cumulative positive effect of soil conditioning on the physical soil properties in the study area, therefore the long-term application of Neosol is recommended for farms having similar soil properties.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok idegen nyelvű folyóiratközlemény külföldi lapban
folyóiratcikk
soil compaction
penetration resistance
traction power
soil conditioning
Megjelenés:Agriculture. - 67 : 3 (2021), p. 113-123. -
További szerzők:Kovács Györgyi (1980-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Sinka Lúcia (1993-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Nagy Pál Rivera Garcia Arzu (1989-) Bajusová, Zuzana Findura, Pavol Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

7.

001-es BibID:BIBFORM105013
Első szerző:Zsembeli József (agrármérnök)
Cím:A liziméteres mérések kiterjesztése a másodlagos szikesedés kutatásában / Zsembeli József, Kovács Györgyi, Sinka Lúcia, Arzu Rivera-Garcia, Nagy Pál, Tuba Géza
Dátum:2022
Megjegyzések:A magas sótartalmú vízzel (500 mg l-1 elett) történő öntözés talajra gyakorolt hatása az Alföldre jellemző hobbikertekben nagy vízigényű zöldségnövényeket termesztő kistermelők számára problémát jelent. 2019-ben a MATE Karcagi Kutatóintézetben egy kísérletet állítottunk be az ilyen hobbikertek körülményeinek és öntözési gyakorlatának szimulációjával öt magas sótartalmú vízzel öntözött egyszerű átfolyóvizes liziméterben, amelyekben a talaj elektromos vezetőképességét (EC) és nedvességtartalmát is rendszeresen mértük mobil érzékelőkkel. Az öntözési szezon előtt és után a felső talajrétegből (0-0,6 m) talajmintákat vettünk laboratóriumi vizsgálathoz, hogy meghatározhassuk a talaj sómérlegét (SM). A tényleges sómérleget (SMAKT) a felső talajrétegre (0-0,6 m) számítottuk ki a talajminták sótartalma alapján. Az elméleti sómérleget (SMTEOR) az öntözővíz és a csurgalékvíz összes oldható sótartalmából számítottuk ki. Az öntözési szezonban a termőtalajban ingadozó EC-t tapasztaltunk a talaj nedvességtartalmával szoros összefüggésben. Az in situ EC mérések alapján a felső talajrétegből a sók kimosódtak, ami negatív sómérleget eredményezett. A liziméterek talajoszlopainak SMAKT és SMTEOR értékeit kombinálva megbecsültük a mélyebb (0,6-1,0 m) talajréteg sómérlegét. A kezdeti sótartalom 12%-os növekedését számszerűsítettük a felhalmozódás miatt. Ezt a módszertant alkalmasnak tartjuk a másodlagos szikesedés folyamatainak részletesebb megértésére, amely hozzájárulhat annak káros hatásának a mérsékléséhez. Méréseink folytatásától olyan eredményeket várunk, amelyek igazolják, hogy a karcagi fúrott kutakból nyert magas sótartalmú öntözővizek megfelelő öntözési gyakorlat és talajkezelés mellett öntözésre alkalmasak.
ISBN:978 963 623 013 5
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok könyvfejezet
könyvrészlet
öntözés
másodlagos szikesedés
liziméterek
sómérleg
Megjelenés:75 éves a Karcagi Kutatóintézet 1947-2022 / szerk. Zsembeli József. - p. 59-72. -
További szerzők:Kovács Györgyi (1980-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Sinka Lúcia (1993-) (környezetgazdálkodási agrármérnök) Rivera Garcia Arzu (1989-) Nagy Pál Tuba Géza (1973-) (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1