CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM083371
Első szerző:Tuba Géza (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők)
Cím:A talaj tömörödésének vizsgálata penetrométerekkel / Tuba Géza, Nagy Pál Máté, Zsembeli József
Dátum:2020
Megjegyzések:A kedvező szerkezetű, jó víz- és levegőgazdálkodású, termékeny talaj a mezőgazdasági termelés egyik legalapvetőbb feltétele. A leromlott talajszerkezet kedvezőtlen hatással van a talaj kémiai és biológiai tulajdonságaira is, csökkenti a termékenységet, a tömörödött rétegek felszámolása csak nagy energia-ráfordítással valósítható meg. Az elmúlt évtizedek intenzív talajhasználata miatt a talajok szerkezetleromlása, tömörödése világméretű problémává vált, Magyarországon a mezőgazdasági szempontból hasznosítható területek mintegy 20%-a (1,2 millió hektár) tömörödött szerkezetű, további 35%-a potenciálisan érzékeny a degradációra és a tömörödésre. A talaj tömörödése lehet természetes, vagy emberi eredetű, megnyilvánulhat a talaj felszínközeli, vagy mélyebb rétegeiben. A talajok tömörödésének számszerűsítésére általánosan elfogadott eszköz a penetrométer. A mezőgazdaságban használt penetrométerek általában a talaj felső 60 vagy 100 cm-es rétegének a vizsgálatára alkalmasak. Robosztus felépítésűek, szondájuk rendszerint 10-12 mm átmérőjű. Ezek a műszerek, alkalmasak a mélyebb rétegek vizsgálatára, de a szakirodalomban talajfelszín effektusnak nevezett jelenség miatt, a talaj felső 0-5 cm-es rétegéről nem adnak pontos penetrációs ellenállási értékeket, azaz a magágyban lejátszódó fizikai változásokról nem kapunk pontos képet, pedig az időjárási elemek (csapadék, párolgás stb.) először a talaj legfelső rétegében hatnak, megváltoztatva annak fizikai állapotát. Dolgozatunkban két penetrométer használatát mutatjuk be, a ?3T System" nevű rétegindikátort és egy mikropenetrométert. A ?3T System" nevű műszer 1 cm-es bontásban képes mérni és rögzíteni az adatokat, 0-60 cm mélységig. A penetrációs ellenállás értékét, a 60 ?-os kúpban végződő szonda talajba juttatásához szükséges erő és a felület arányából számított értékként, MPa-ban adja meg. A mikropenetrométert elektromos motor működteti, 0-100 mm mélységben, milliméterenként méri a kúp behatolásához szükséges erőt N-ban. A mérési tartomány 0-500 N közötti, az érzékenység 1 N. A műszerhez, a vizsgált talaj sajátosságai, illetve a vizsgálati céltól függően többféle alakú és méretű behatolóelem választható, vizsgálataink során 8 mm átmérőjű, 60 ?-os kúpban végződő behatoló elemet használtunk. A mélyebb talajrétegek tömörödését bemutató eredmények a karcagi talajművelési tartamkísérlet területén hagyományos és redukált művelési rendszerben, valamint a szénhidrogén bányászat miatt, a mezőgazdasági termelésből ideiglenesen kivont terület rekultivációját követően ?3T System" műszerrel mért adatokból származnak. A különböző csapadékok által a felszínközeli talajrétegben okozott tömörödés kimutatására a mikropenetrométerrel mért értékek alkalmasak.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok előadáskivonat
könyvrészlet
talajművelés
rekultiváció
cserepesedés
penetrációs ellenállás
Megjelenés:Talajvédelem. Különszám. Talajhasználat - funkcióképesség / szerk. Koós Sándor. - p. 215-227. -
További szerzők:Nagy Pál Máté Zsembeli József (1967-) (agrármérnök)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM075008
Első szerző:Tuba Géza (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők)
Cím:A talaj tömörödésének vizsgálata penetrométerekkel / Tuba Géza, Zsembeli József, Nagy Pál Máté
Dátum:2018
Megjegyzések:A kedvező szerkezetű, jó víz- és levegőgazdálkodású, termékeny talaj a mezőgazdasági termelés egyik legalapvetőbb feltétele. A leromlott talajszerkezet kedvezőtlen hatással van a talaj kémiai és biológiai tulajdonságaira is, csökkenti a termékenységet, a tömörödött rétegek felszámolása csak nagy energia-ráfordítással valósítható meg. Az elmúlt évtizedek intenzív talajhasználata miatt a talajok szerkezetleromlása, tömörödése világméretű problémává vált, Magyarországon a mezőgazdasági szempontból hasznosítható területek mintegy 20%-a (1,2 millió hektár) tömörödött szerkezetű, további 35%-a potenciálisan érzékeny a degradációra és a tömörödésre. A talaj tömörödése lehet természetes, vagy emberi eredetű, megnyilvánulhat a talaj felszínközeli, vagy mélyebb rétegeiben. A talajok tömörödésének számszerűsítésére általánosan elfogadott eszköz a penetrométer. A mezőgazdaságban használt penetrométerek általában a talaj felső 60 vagy 100 cm-es rétegének a vizsgálatára alkalmasak. Robosztus felépítésűek, szondájuk rendszerint 10-12 mm átmérőjű. Ezek a műszerek, alkalmasak a mélyebb rétegek vizsgálatára, de a szakirodalomban talajfelszín effektusnak nevezett jelenség miatt, a talaj felső 0-5 cm-es rétegéről nem adnak pontos penetrációs ellenállási értékeket, azaz a magágyban lejátszódó fizikai változásokról nem kapunk pontos képet, pedig az időjárási elemek (csapadék, párolgás stb.) először a talaj legfelső rétegében hatnak, megváltoztatva annak fizikai állapotát. Dolgozatunkban két penetrométer használatát mutatjuk be, a ?3T System" nevű rétegindikátort és egy mikropentrométert. A ?3T System" nevű műszer 1 cm-es bontásban képes mérni és rögzíteni az adatokat, 0-60 cm mélységig. A penetrációs ellenállás értékét, a 60 ?-os kúpban végződő szonda talajba juttatásához szükséges erő és a felület arányából számított értékként, MPa-ban adja meg. A mikropenetrométert elektromos motor működteti, 0-100 mm mélységben, mm-enként méri a kúp behatolásához szükséges erőt N-ban. A mérési tartomány 0-100 N közötti, az érzékenység 1 N. A műszerhez, a vizsgált talaj sajátosságai, illetve a vizsgálati céltól függően többféle alakú és méretű behatolóelem választható, vizsgálataink során 8 mm átmérőjű, 60 ?-os kúpban végződő behatoló elemet használtunk. A mélyebb talajrétegek tömörödését bemutató eredmények a karcagi talajművelési tartamkísérlet területén hagyományos és redukált művelési rendszerben, valamint a szénhidrogén bányászat miatt, a mezőgazdasági termelésből ideiglenesen kivont terület rekultivációját követően ?3T System" műszerrel mért adatokból származnak. A hirtelen lezúduló ?nagycsapadék" által a felszínközeli talajrétegben okozott tömörödés kimutatására a mikropenetrométerrel mért értékek alkalmasak.
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok előadáskivonat
penetrométer
talajtömörödés
Megjelenés:Talajhasználat - funkcióképesség / szerk. Bakacsi Zsófia, Kovács Zsófia, Koós Sándor. - p. 83
További szerzők:Zsembeli József (1967-) (agrármérnök) Nagy Pál Máté
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM073179
Első szerző:Zsembeli József (agrármérnök)
Cím:Effect of extreme water loads on the penetration resistance of the soil surface / Zsembeli József, Nagy Pál Máté, Tuba Géza
Dátum:2018
Megjegyzések:On the base of our measurements, we consider the micro-penetrometer we used suitablefor the detection and quantification of soil compaction even in the soil layers very closeto the surface. We established that sudden irrigation with high dose (simulating suddenheavy rainfalls) has considerable compacting effect on the soil; in the case of a soil statussimulating seedbed conditions, soil compaction occurs close to the soil surface resultingin a crusty layer with measurably higher penetration resistance.
ISBN:978-963-269-734-5
Tárgyszavak:Agrártudományok Növénytermesztési és kertészeti tudományok előadáskivonat
penetration resistance
soil degradation
soil compaction
irrigation
Megjelenés:17th Alps-Adria Scientific Workshop : Abstract book / ed. Zoltán Kende. - p. 82-83. -
További szerzők:Nagy Pál Máté Tuba Géza (1973-) (agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnők)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1