CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM105652
Első szerző:Szántó Antónia (belgyógyász, allergológus és klinikai immunológus)
Cím:ANCA-asszociált vasculitisek klinikai jellemzői és kezelése / Szántó Antónia
Dátum:2022
Megjegyzések:Az ANCA-asszociált vasculitisek ritka, súlyos formában életet veszélyeztető szisztémás autoimmun betegségek. Változatos klinikai megjelenési formái késleltethetik a diagnózist és az adekvát terápia indítását. A kezelés erélyes, de egyre inkább személyre szabott immunszuppresszióval kezdődik, melynek mértéke a remisszió elérésével csökkenthető, de az esetleges relapsusok mihamarabbi felismerése érdekében nagyon fontos a betegek rendszeres kontrollja.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
GPA
MPA
EGPA
ANCA
Megjelenés:Focus Medicinae. - 24 : 2 (2022), p. 19-23. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM077411
Első szerző:Szántó Antónia (belgyógyász, allergológus és klinikai immunológus)
Cím:Az immunglobulinok hatásmechanizmusai és indikációi autoimmun kórképekben / Szántó Antónia
Dátum:2018
Megjegyzések:Az immunglobulin készítmények számos hatásmechanizmusát illetően szinte bizonyos, hogy nem teljesek az ismereteink. Mivel igen sokféle, eltérő patomechanizmusú kórképben bizonyulnak hatásosnak, nem lehet egységes magyarázatot adni a különböző betegségekben észlelt hatékonyságra. Megkülönböztethetőek az antitestkötő rész által közvetített, illetve a kristályosítható rész által közvetített hatások. Előbbihez tartoznak a különböző proinfl ammatoricus citokinek, kemokinek semlegesítése, az idiotípus-antiidiotípus hálózat helyreállítása, az antitest-dependens celluláris cytotoxicitás. Utóbbihoz sorolható a komplement felvétel csökkentése, a neonatalis Fc receptorok telítése, az aktiváló Fc receptorok blokkolása, az Fc?RIIb aktivitásának fokozása vagy a szialilált IgG által közvetített immunmoduláció. Jelenleg négy kórképben törzskönyvezett ek az immunglobulin készítmények immunmodulációs célzatt al: Kawasaki-betegség, idiopathiás thrombocytopeniás purpura, Guillain-Barré szindróma illetve krónikus gyulladásos demyelinizációs poliradiculo-neuropathia. Emellett viszont egyéb, olyan betegségek speciális eseteiben is sikerrel alkalmazzák az immunglobulinokat, amelyek egyelőre még off-label indikációként szerepelnek (gyulladásos izombetegségek, lupus, Sjögren-szindróma, katasztrófa-antifoszfolipid szindróma, szisztémás sclerosis, egyes vasculitisek).
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
immunglobulin
immunmoduláció
Kawasaki betegség
ITP
Guillain-Barré-szindróma
CIDP
Megjelenés:Focus Medicinae. - 20 : 3 (2018), p. 16-19. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM073784
Első szerző:Szántó Antónia (belgyógyász, allergológus és klinikai immunológus)
Cím:A Sjögren-szindróma súlyos klinikai formái / Szántó Antónia
Dátum:2017
Megjegyzések:A Sjögren-szindrómás betegek mintegy harmadánál a glandularis tüneteken kívül extraglandularis tünetek is jelentkeznek, melyek között súlyos klinikai formák is előfordulnak. Ezek közül a közlemény a tüdőérintettséget, a cryoglobulinaemiát és a limfómaképződést tekinti át. A tüdőérintettség diagnózisában ma már nem feltétlenül kell szövettani mintavételre törekedni, hiszen a modern képalkotó eljárások lehetőséget adnak ezek mellőzésére. Kivételt képez a limfóma gyanúja, amikor elengedhetetlen a pontos hisztopatológiai diagnózis. A cryoglobulinaemia felismerése a legnagyobb limfómakockázatú csoportba sorolja a Sjögren-szindrómás beteget. Kimutatása számos buktatót rejt magában, emiatt alapos klinikai gyanú esetén a negatív eredményt nem szabad elfogadni, többszöri ismétléssel kell törekedni az álnegatív eredmény elkerülésére. A kezelésben immunszuppresszív és immunmoduláns kezelés kombinálására van szükség. A malignus limfómák kezelése hematológiai feladat, de különböző klinikai tünetek illetve biomarkerek segítségével azonosítani lehet azokat a betegeket, akiknél nagy a kockázata a limfóma kialakulásának, így az immunológiai gondozás lehetőséget ad arra, hogy a limfóma irányú progressziót időben felismerjük.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Sjögren-szindróma
extraglandularis tünet
interstitialis tüdőbetegség
cryoglobulinaemia
limfóma
Megjelenés:Focus Medicinae 19 : 1 (2017), p. 7-10. -
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1