CCL

Összesen 2 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM059374
Első szerző:Tamás Melinda (vegyész, kémia-fizika tanár)
Cím:Különböző őszibúza (Triticum aestivum L.) hajtás és búzaszem összesszelén- és szervesszelén-tartalma / Tamás Melinda, Mándoki Zsolt, Márton Melinda, Mészáros Sándor, Lányi Szabolcs, Salamon Rozália Veronika, Salamon Szidónia, Albert Csilla, Csapó János
Dátum:2011
ISSN:1418-1789
Megjegyzések:A kutatómunka során meghatároztuk 35 őszibúza hajtás és 35 búzaszem szelén- és szárazanyag-tartalmát. A megfelelően előkészített minta szeléntartalmát a kialakult piazszelenolkomplex spektrofluorimetriás (?gerjesztés=380 nm, ?emisszió=519 nm) meghatározásával mértük. Megállapítottuk, hogy a búza hajtás a búzaszem szeléntartalma között a korrelációs koefficiens értéke P=0,05 szinten 0,36, ami egyközepes összefüggésre utal. A búza hajtás 100% szárazanyagra számolt szeléntartalmaés a búza összesszelén-tartalma közötti összefüggés szintén közepesen szoros, akorreláció koefficiens értéke P=0,02 szinten 0,40. Ezt követően mértük 44 db búzaszemszeléntartalmát, valamint szeleno-metionin-tartalmát ioncserés oszlopkromatográfiával és nagyhatékonyságú folyadékkromatográfiával, és számoltuk abból a szerveszelén-tartalmat.Megállapítottuk, hogy rendkívül szoros az összefüggés a búza szeléntartalma, szeleno-metionin-tartalma és szeleno-metioninból számolt szervesszelén-tartalma között(a korrelációs koefficiensek értéke P=0,01 szinten 0,92 és 0,99 között). A búza hajtás szeleno-metionin-tartalma és a búza szeleno-metionin-tartalma közti összefüggést igengyengének (r=0,23) találtuk.
Tárgyszavak:Természettudományok Kémiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
szelén
búza hajtás
szelén-meghatározás
szeleno-metionin
szeleno metionin meghatározás
szervesszelén-tartalom
Megjelenés:Acta Agraria Kaposváriensis. - 15 : 1 (2011), p. 67-84. -
További szerzők:Mándoki Zsolt (1970-) (vegyészmérnök) Márton Melinda (1981-) (kémia-fizika szakos tanár) Mészáros Sándor (1955-) (vegyészmérnök) Lányi Szabolcs (1947-) (vegyészmérnök) Salamon Rozália Veronika (1979-) (élelmiszermérnök) Salamon Szidónia (1979-) (élelmiszermérnök) Albert Csilla (1976-) (gyógyszerész) Csapó János (1950-) (agrármérnök)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM059375
Első szerző:Tamás Melinda (vegyész, kémia-fizika tanár)
Cím:A szelén szerepe az emberi táplálkozásban : A búza szeléntartalmának elemzése (Irodalmi áttekintés) / Tamás Melinda, Mándoki Zsolt, Csapó János
Dátum:2011
ISSN:1418-1789
Megjegyzések:Szerzők a búza szeléntartalmának jelentőségét elemezik az emberi táplálkozásban, melynek során foglalkoznak a szelénnel, mint enzimek alkotórészével, háziállataink szelénhiányával, a szelén szerepével az élelmezésben, ennek kapcsán a szelénhiánykövetkezményeivel és a szelén toxicitásával. A továbbiakban a búza szeléntartalmát és annak hasznosulását vizsgálva ismertetik a gabonafélék hozzájárulását az emberszelénszükségletéhez, a különféle talajokon termesztett búza szeléntartalmát, a technológia (őrlés) hatását a liszt szeléntartalmára, a búzában előforduló szelénformákat, a különböző élelmiszerek szeléntartalmának hasznosulását, valamint a szelén hatását a búza enzimeinek aktivitására. A tanulmány második részében a talaj szeléntartalmának hasznosulásátelemzik a különböző növényeknél, elsősorban a búzánál, vizsgálják az élelmiszerekszeléntartalmának növelési lehetőségeit a talaj szeléntartalmának növelésével, végezetül aszelén búzába történő beépülését elemzik. Megállapítják, hogy a szelén létfontosságú elemaz emberi szervezet számára, hisz sok enzim kofaktora. Ismertetik azt is, hogy a világ különböző területei rendkívül szelénhiányosak lehetnek, és vannak olyan területek is, ahola talaj szeléntartalma a toxikusság mértékét is eléri. A különböző szelénformák az emberben és az állatokban másként hasznosulnak, ezért nem elég az összesszeléntartalmat, hanem a szelénformákat is analizálni kell. Végezetül megállapítják, hogy a talaj szeléntartalmának növekedésével a búza szeléntartalmát jelentős mértékben lehetemelni, amely mint legfontosabb gabonanövény, döntő mértékben járulhat hozzá az ember szelénszükségletének kielégítéséhez.
Tárgyszavak:Természettudományok Kémiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
szelén
szelénformák
szelénhiány
szelén toxicitás
a búza szeléntartalma
a talaj szeléntartalma
Megjelenés:Acta Agraria Kaposváriensis. - 15 : 1 (2011), p. 45-66. -
További szerzők:Mándoki Zsolt (1970-) (vegyészmérnök) Csapó János (1950-) (agrármérnök)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1