CCL

Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM107727
035-os BibID:(MTMT)32846253
Első szerző:Sztányi-Szekér Barbara
Cím:Párkapcsolattal, élettel való elégedettség, jól-lét és a családi struktúra alakulásának összefüggései / Sztányi-Szekér Barbara, Hőgye-Nagy Ágnes, Szemán-Nagy Anita
Dátum:2022
ISSN:0237-7896
Megjegyzések:Bevezetés: A tanulmány több különbözô, széles körben kutatott téma (mint például a párkapcsolattal, élettel való elégedettség, a jól-lét és a családi struktúra alakulása) összefüggéseire igyekszik rávilágítani és különbözô szemszögbôl vizsgálni azokat. Az élettel általános értelemben vett elégedettség, valamint a szubjektív jól-lét nagymértékû összefüggést mutat a párkapcsolattal való elégedettséggel, mely a családi struktúra alakulására is hatással van. Feltételezésünk szerint azok a személyek, akik boldog és kiegyensúlyozott párkapcsolatban/házasságban élnek, boldogabbak és elégedettebbek életükkel. Mindezt pedig nagymértékben befolyásolja - az emberek életét/párkapcsolatának egyik legmeghatározóbb kérdése - a gyermekvállalás, amely szintén számottevô az élettel való elégedettség és a jól-lét alakulásának szempontjából. A kiegyensúlyozottabb párkapcsolat pedig elôreláthatóan pozitív összefüggést mutat a családi kohézióval, flexibilitással és a családon belüli kommunikációval. Módszer: Jelen tanulmányban adatbázisunk teljes mintáján vizsgáltuk az élettel való elégedettség és a jól-lét kapcsolatát a párkapcsolati elégedettséggel, illetve mindezen összefüggések esetleges változásait a családi struktúrában történô változások függvényében. Elemzésünkben a gyermekek családban való jelenlétének hatását is vizsgáltuk a párkapcsolati elégedettséggel összefüggésben. A kutatásban 192 fő vett részt. Eredmények: Az eredmények alapján elmondható, hogy az élettel való elégedettség és a családon belüli megfelelô kommunikáció pozitív irányba befolyásolja a párkapcsolati elégedettséget, a legerôsebb elôrejelzô mutatónak a családi kommunikációval való elégedettség bizonyult. Feltételezésünk ellenére, a gyermekek száma és életkora - több gyermek és a fiatalabb életkor - nem mutatott negatív korrelációt a párkapcsolati elégedettséggel. Következtetés: A párkapcsolati elégedettség alakulására nemcsak krízishelyzetben, hanem normál körülmények között is több tényezô van hatással, egy optimális családszerkezet azonban az egyik fô befolyásoló szempont. A jól mûködô család, a kommunikáció optimális szintje egyértelmûen pozitív hatással van a párkapcsolat fejlôdésére, a szétesettség és a nem megfelelô kommunikáció ezzel szemben komoly diszfunkcionalitáshoz vezethet mind a párkapcsolat, mind pedig a családi egység tekintetében. Az elemzésbôl származó eredmények fontos összefüggéseket jelölnek és újabb kutatási irányokra mutatnak rá, melyeket érdemes nagyobb mintán vizsgálni a továbbiakban.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény külföldi lapban
folyóiratcikk
párkapcsolati elégedettség
élettel való elégedettség
jól-lét
pszichés egészség
családi struktúra
Megjelenés:Psychiatria Hungarica. - 37 : 2 (2022), p. 124-132. -
További szerzők:Hőgye-Nagy Ágnes (1980-) (pszichológus, munka- és szervezetpszichológus) Szemán-Nagy Anita (1979-) (pszichológus, klinikai szakpszichológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1