CCL

Összesen 9 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM076495
Első szerző:Langer Csilla
Cím:Ultrahang-vezérelt atípusos vénakanülálások trombotizált vénákkal rendelkező hemodializált beteg intenzíves kezelése során / Langer Cs., Reusz G., Varga R., Kovács Sz., Egervári G., Sárkány P.
Dátum:2011
Megjegyzések:A szerzők ultrahangos kontroll mellett végzett atípusos vénabiztosítás sorozatos nehézségeiről számolnak be egy krónikusan hemodializált, szeptikus beteg ellátása során. A korábbi dialízis kezelésekhez használt kanülök okozta számtalan vénatrombózis miatt a hagyományos perifériás és centrális vénabiztosítás technikailag kivitelezhetetlen, vagy a várható szövődmények szempontjából kockázatos volt, ezért a beavatkozásokat ultrahangos kontroll mellett végezték el, szövődménymentesen. A tanulmány irodalmi hivatkozásokra támaszkodva ismerteti az ultrahang-vezérelt vénapunkciók módszereit és technikáját.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 41 : 4 (2011), p. 182-186. -
További szerzők:Reusz Géza Varga R. Kovács Szilvia (aneszteziológus) Egervári G. Sárkány Péter (1966-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM077201
Első szerző:Molnár Csilla (aneszteziológus)
Cím:Az anesztézia mélység monitor irányítása mellett, valamint a klinikai jelek alapján vezetett anesztéziák összehasonlítása : randomizált, kontrollált, vakosított klinikai vizsgálat / Molnár Csilla, Bogádi Zsuzsa, Sárkány Péter, Fülep Zoltán, Horváth Judit, Hallay Judit, Szabó Sándor, Fülesdi Béla
Dátum:2006
Megjegyzések:A megfelelően vezetett általános anesztézia legfontosabb elemeinek az analgéziát, a hipnózist és az amnéziát tekintik. A vizsgálat célja az AAI-index és a klinikai jelek alapján vezetett általános anesztéziák összehasonlító elemzése. 61 ASA I?II kategóriába tartozó beteget randomizáltunk: az intraoperatív narkózisvezetés az A-csoportban (n=25) az AAI index alapján, a B-csoportban (n=36) a hagyományos klinikai jelek (pulzusszám és vérnyomásérték változása, verejtékezés, intraoperatív mozgás) alapján történt. AAI monitorozás mindkét csoportban történt. Közvetlenül, valamint 4 nappal a m©utét után a betegeknek az alábbi kérdéseket tettük fel: Mi volt az utolsó élménye műtét előtt? Mi volt az els♯o élménye műtét után? Álmodott-e a m©utét alatt? Az off-line analízis során összehasonlítottuk a m©utét során regisztrált legfontosabb vitális paramétereket és az anesztézia során alkalmazott szerek mennyiségét. A vitális paraméterek nem különböztek az A és B csoportban. Az AAI indexeket öszszehasonlítva az A-csoportban 24,9%-ban felszínesebb anesztézia tartományban, 42,4%-ban sebészi anesztézia tartományban, 32,7%-ban mélyebb anesztézia tartományban tartózkodtak a betegek. Ugyanez a B-csoport vonatkozásában 19,1% ? 53,8% ? 27,1% volt. Az intraoperatív álmok, a m©utét el♯otti utolsó és a műtét utáni első élmények vonatkozásában és a fentanyl fogyásban nem volt különbség a két csoport között, ugyanakkor a sevofluran fogyás szignifikánsan magasabb volt a B-csoportban (1,35?0,4 tf%), mint az A-csoportban (1,21?0,3 tf%, p<0,001), ami átlagosan 11,5%-os különbséget jelent. A rutinos aneszteziológus mélyebb tartományokban vezeti a narkózist a klinikai jelek alapján. Az AAI monitorozással az intraoperatív anesztézia mélység biztonságos megtartása mellett mérsékelt (11%-os) inhalációs anesztetikum megtakarítás érhet♯o el.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 36 : 2 (2006), p. 13-18. -
További szerzők:Bogádi Zsuzsa Sárkány Péter (1966-) (aneszteziológus) Fülep Zoltán (aneszteziológus) Horváth Judit (aneszteziológus) Hallay Judit (1949-) (aneszteziológus, intenzív terápiás szakorvos, gyermekgyógyász) Szabó Sándor Fülesdi Béla (1961-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM020931
Első szerző:Molnár Csilla (aneszteziológus)
Cím:"Ezek mind azóta vannak, amióta felébredtem műtét közben?" - az anesztézia közbeni ébrenlétről egy eset kapcsán / Molnár Csilla, Sárkány Péter, Fülep Zoltán, Horváth Judit, Bogádi Zsuzsa, Fülesdi Béla
Dátum:2006
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 36 : 2 (2006), p. 37-39. -
További szerzők:Sárkány Péter (1966-) (aneszteziológus) Fülep Zoltán (aneszteziológus) Horváth Judit Bogádi Zsuzsa Fülesdi Béla (1961-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM020933
Első szerző:Molnár Csilla (aneszteziológus)
Cím:Különböző elven működő anesztézia mélység mérő monitorok klinikai alkalmazásának összehasonlítása idegsebészeti beavatkozások során = Comparison of two different indices used in anaesthesia depth monitors during neurosurgical operations / Molnár Csilla, Kovács Zsuzsanna, Tankó Béla, Fülep Zoltán, Vitális Eszter, Sárkány Péter, Fülesdi Béla
Dátum:2007
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
egyetemen (Magyarországon) készült közlemény
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia 37 : 3 (2007), p. 115-120. -
További szerzők:Kovács Zsuzsanna Tankó Béla (1972-) (aneszteziológus) Fülep Zoltán (aneszteziológus) Vitális Eszter (1977-) (orvos) Sárkány Péter (1966-) (aneszteziológus) Fülesdi Béla (1961-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM049014
Első szerző:Nemes Réka (aneszteziológus, intenzív terápiás szakorvos)
Cím:Regionális és általános anesztézia carotis endarterectomia során : tapasztalatok és a magyar betegpopuláció sajátosságai a GALA tanulmány tükrében / Nemes R., Sárkány P., Berhés M., Varga Zs., Fülesdi B.
Dátum:2010
Megjegyzések:Retrospektív vizsgálatunkban összehasonlítottuk, hogy az anesztézia módja - általános (GA), vagy regionális (RA) - hogyan befolyásolta a perioperatív komplikációk arányát. Tapasztalatainkat és a magyar sajátosságokat a GALA tanulmány vizsgálati szempontjainak és eredményeinek tükrében értékeltük. Az általános anesztézia balanszírozott technikával (102 fő), a regionális anesztézia kombinált, plexus cervicalis blokáddal (100 fő) történt. Mindkét csoportban folyamatos invazív artériás vérnyomás monitorozást és neurológiai monitorozást végeztünk a perioperatív időszakban. A vérnyomás átlagértéke regionális anesztézia esetén mind a kirekesztés előtt, mind a kirekesztés alatt magasabb, szórása kisebb volt az általános anesztéziához képest. Regionális anesztézia alkalmazásakor a shunt behelyezés aránya csökkent (RA 15% vs. GA 24%), a shunt-idő nőtt (RA 34+-11 perc vs. GA 23+-13 perc, p<0,05), a kirekesztés hossza statisztikailag nem különbözött. Míg regionális anesztézia során éber tudat mellett szignifikánsan több neurológiai tünetet észleltünk az intraoperatív időszakban (RA 18% vs. GA 7%, p<0,02), addig súlyos, tranziens neurológiai deficit a posztoperatív időben kisebb arányban fordult elő (RA 2% vs. GA 9%). Vérzéses szövődmény cervicalis blokk esetén szignifikánsan nagyobb számban fordult elő (RA 30% vs. GA 15%, p<0,01) és gyakoribbak voltak a posztoperatív gége komplikációk is (RA 12% vs. GA 2%, p<0,01). A kemény végpontokat tekintve a kis esetszám miatt adataink statisztikailag nem informatívak. A 202 műtét kapcsán a közvetlen perioperatív időszakban 1 stroke következett be általános anesztézia után, valamint 1 miokardiális infarktus és 1 haláleset fordult elő mindkét csoportban. A nemzetközi adatoknak megfelelően regionális anesztézia alkalmazásakor a stabilabb intraoperatív keringési paraméterek mellett csökken a shunt használat gyakorisága. A carotis endarterectomia ugyanolyan biztonsággal végezhető regionális, mint általános anesztéziában.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
regionális anesztézia
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 40 : 3 (2010), p. 137-145. -
További szerzők:Sárkány Péter (1966-) (aneszteziológus) Berhés M. Varga Zs. Fülesdi Béla (1961-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

6.

001-es BibID:BIBFORM076496
Első szerző:Reusz Géza
Cím:Az első 1000 ultrahang-vezérelt beavatkozás tapasztalatai osztályunkon / Reusz Géza, Langer Csilla, Müller Mária, Kovács Szilvia, Varga Rita, Sárkány Péter, Csomós Ákos
Dátum:2013
Megjegyzések:Ismert, hogy ultrahangos kontrollal a legtöbb, aneszteziológusok által végzett invazív beavatkozás biztonságossá tehető. Kritikus azonban a betanulási fázis; gyakorlatlan kézben az ultrahang hamis biztonságérzetet adhat, ami számos szövődmény forrása lehet. Osztályunkon 2011. február és 2013. január között került sor az első 1000 ultrahang-vezérelt beavatkozásra, jelen vizsgálat célja ezek áttekintése volt, elsősorban a sikeresség és biztonságosság szempontjából. A vizsgálat alapját az ultrahangos naplónk képezte, amelybe minden beavatkozás legfontosabb adatait feljegyeztük. Leggyakrabban centrális vénabiztosításhoz (n=364), artéria kanüláláshoz (n=307), perifériás vénabiztosításhoz (n=75) és felső végtagi plexus érzéstelenítéshez(n=227) használtunk ultrahangot. A sikerarány ezekben az alkalmazásokban 96-98,7%, a szövődménygyakoriság 0-1,3% között alakult. A statisztika azt mutatja, hogy megfelelő kontroll mellett a betanulási fázisában is kimagasló eredmények érhetők el. Az ultrahang bevezetése sikeres volt az osztályon, 2 év elteltével az osztály orvosai nagy részének van már jártassága az ultrahangos technikában.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 43 : 2 (2013), p. 66-71. -
További szerzők:Langer Csilla Müller Mária Kovács Szilvia (aneszteziológus) Varga Rita (aneszteziológus) Sárkány Péter (1966-) (aneszteziológus) Csomós Ákos (1962-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

7.

001-es BibID:BIBFORM076494
Első szerző:Reusz Géza
Cím:Műtermékek az ultrahangos képalkotásban - a fizika visszavág / Reusz G., Jakab L., Langer Cs., Varga R., Kovács Sz., Sárkány P.
Dátum:2011
Megjegyzések:Ezen összefoglaló célja, hogy segítséget adjon az ultrahang fizikai alapjainak megértéséhez. Bár a témát számtalan tankönyv tárgyalja, a száraz elmélet, illetve maga a "fizika" szó sok embert elriaszt ezen fejezetek tanulmányozásától. Ezért írásunkban az elméleti ismeretek felsorolásszerű tárgyalása helyett különböző, osztályunkon végzett beavatkozások során készült képeket vettünk elő, amelyek közös jellemzője, hogy mindegyiknek van valamilyen, első pillantásra nehezen érthető furcsasága. A képek egy részén beállítási hiba, a legtöbb ábrán pedig úgynevezett "műtermékek" zavarják az értékelést. Ha ilyenkor végiggondoljuk mi történt, megérthetjük az ultrahangos képalkotás alapjait.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 41 : 4 (2011), p. 175-181. -
További szerzők:Jakab László Langer Csilla Varga R. Kovács Szilvia (aneszteziológus) Sárkány Péter (1966-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

8.

001-es BibID:BIBFORM076492
Első szerző:Sárkány Péter (aneszteziológus)
Cím:Laparoszkópos cholecystectomia során alkalmazott CO2-inszuffláció kardiovaszkuláris hatásainak non-invazív monitorozása pulzushullám analízissel / Sárkány P., Lengyel Sz., Nemes R., Orosz L., Páll D., Molnár Cs., Fülesdi B.
Dátum:2014
Megjegyzések:A laparoszkópos cholecystectomia során alkalmazott abdominális CO2-inszuffláció számos hemodinamikai következménnyel jár. A tanulmány célja az emelkedett hasűri nyomás okozta kardiovaszkuláris hatások monitorozása non-invazív, kontakt tonometria módszerrel végzett pulzushullám analízis alapján. Tanulmány típus: Prospektív esetsorozat vizsgálat. Laparoszkópos cholecystectomia során 41 betegen végeztünk pulzushullám analízist SphygmoCor kontakt tonométer készülék segítségével. Perifériás vérnyomás (Peripheral Blood Pressures ? PBP), centrális aorta vérnyomás (Central Aortic Blood Pressure ? CBP), augmentációs nyomás (Augmentation Pressure ? AP), pulzusra korrigált augmentációs index (ALX@HR75) és szubendokardiális viabilitási arány (subendocardial viability ratio ? SVR) meghatározás történt a műtőben a beavatkozás előtt (1. fázis), az anesztézia indukciója után (2. fázis), az abdominális CO2-inszufflációt követően (3. fázis) és a hasűri nyomás megszüntetésekor, a betegek ébresztése előtt (4. fázis). Az anesztézia bevezetése mind a perifériás-, mind a centrális vérnyomás statisztikailag szignifikáns csökkenésével járt, melyet az augmentációs nyomás-, és az augmentációs index paraméterek csökkenése is kísért. A perifériás vérnyomás értéke szignifikánsan nem változott a hasüreg CO2-inszufflációját követően, bár mérsékelt emelkedés a szisztolés értékben megfigyelhető volt. Ezzel szemben a centrális aorta vérnyomás értéke ebben a fázisban szignifikáns növekedést mutatott (106.77 ? 18.78 vs. 118.05 ? 19.85 Hgmm, P < 0.01) melyet a megemelkedett utóterhelés következményeként kialakuló, szignifikánsan magasabb értékű augmentációs nyomás (18.97 ? 10.80 vs. 31.55 ? 12.01 Hgmm; P < 0.001) és augmentációs index (7.31 ? 5.59 vs. 12.61 ? 7.56, P < 0.001) kísért. A SphygmoCor készülékkel végzett pulzushullám analízis jól alkalmazható, megbízható non-invazív módszer a laparoszkópos cholecystectomia során kialakuló kardiovaszkuláris hatások detektálására és monitorozására.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 44 : 4 (2014), p. 162-168. -
További szerzők:Lengyel Szabolcs (1971-) (biológus) Nemes Réka (1985-) (aneszteziológus, intenzív terápiás szakorvos) Orosz László Páll Dénes (1967-) (belgyógyász, kardiológus) Molnár Csilla (1962-) (aneszteziológus) Fülesdi Béla (1961-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

9.

001-es BibID:BIBFORM076491
Első szerző:Sárkány Péter (aneszteziológus)
Cím:A stapedius-reflex alkalmazása a neuromusculáris blokkolók hatásának elemzésében / Sárkány Péter, Tassonyi Edömér, Fülep Zoltán, Tölgyesi Dávid, Tóth Tímea, Nagy Katalin, Fülesdi Béla
Dátum:2007
Megjegyzések:A szerzők a neuromusculáris blokkolók hatásának intraoperatív monitorozására új technikát alkalmaznak. Egy rutinszerűen használt, objektív audiológiai vizsgálómódszer, az acustikus-, vagy stapedius reflex vizsgálat anesztézia során észlelhető változásai alapján következtetnek az izomrelaxáció fokára. Eredményeik a neuromusculáris funkció monitorozására általánosan használt, hagyományos eljárással jól korrelálnak. A módszer klinikai alkalmazhatósága ennek ellenére korlátozott és kiegészítő vizsgálatként jön szóba. Jelentősége az általános aneszteziológiai gyakorlatban csak további nagyszámú,kontrollált vizsgálatot követően határozható meg.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Aneszteziológia és Intenzív Terápia. - 37 : 3 (2007), p. 121-126. -
További szerzők:Tassonyi Edömér (1940-2022) (aneszteziológus) Fülep Zoltán (aneszteziológus) Tölgyesi Dávid Tóth Tímea (1974-) (fül-orr-gégész) Nagy Katalin Fülesdi Béla (1961-) (aneszteziológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1