CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM057186
Első szerző:Kondé Zoltán (pszichológus)
Cím:Hipnotikus fogékonyság és exekutív hatékonyság / Kondé Zoltán, Szabó Csaba, Szabó Gergely
Dátum:2013
ISSN:2060-2782
Megjegyzések:A hipnotikus fogékonyság és a figyelmi beállítódások rugalmas kontrollálásának lehetséges összefüggését tanulmányoztuk éber állapotban. A hipnotikus fogékonyság alapján kialakított (alacsony, közepes, magas fogékonyságú) csoportok feladatváltási teljesítményét vizsgáltuk a feladatváltási paradigma egy újszerű változatával. A személyek hipnotikus fogékonyságát előzetesen, a Waterloo-Stanford Hipnábilitási Csoportskála C változatával mértük. A kísérletben a személyeknek két kognitív kategorizációs feladatot kellett felváltva teljesíteni reakcióidő helyzetben. Az ingersorozat meghatározott pontjain jelzések határozták meg a releváns kategóriákat (irányított váltás és irányított ismétlés). A sorozat két kiemelt pontján a személyek maguk döntöttek arról, hogy változtatnak-e a feladaton (önkéntes váltás) vagy sem (önkéntes ismétlés). Markáns különbséget találtunk a váltási és az ismétlési reakciók latenciájában (váltási veszteség) irányított helyzetekben. A váltási veszteség jelentősen kisebb volt önkéntes helyzetben, mely azt jelezheti, hogy, ha a figyelmi feldolgozás céljainak önálló meghatározására lehetőség van a figyelmi teljesítmény javul. A három vizsgálati csoport teljesítménye lényegében egybevágónak bizonyult irányított és önkéntes figyelmi helyzetben is. Ugyanakkor az önkéntes váltások gyakorisága jelentősen eltért a két lehetséges váltási hely között, mindhárom csoportban. A váltási veszteség a preferált váltási ponton kisebb volt, ugyanakkor a preferált és nem preferált váltási helyzetekben mutatott váltási teljesítmény eltérése csak a magasan fogékony személyeknél közelítette a szignifikáns mértéket (p=0,065). Ez az eredmény további megerősítéseket követően azt jelezheti, hogy a figyelmi beállítódások stratégiai kontrollálásának lehetősége magasan fogékony személyeknél jobb, hatékonyabb figyelmi teljesítményt tesz lehetővé. Megfigyeléseink arra utalnak, hogy a hipnotikus fogékonyság egyéni különbségei kapcsolatban állhatnak a figyelmi kontroll hatékonyságának éber helyzetben/hipnotikus kontextuson kívül is megfigyelhető eltéréseivel.
ISBN:0230-0508
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
hipnózis
hipnotikus fogékonyság
végrehajtói kontroll
feladatváltás
Megjelenés:Pszichológia. - 33 : 4 (2013), p. 271-291. -
További szerzők:Szabó Gergely (1987-) (pszichológus) Szabó Csaba (1951-) (pszichológus)
Pályázati támogatás:NTP-OKA XXV
Egyéb
TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0024
TÁMOP
Doktori iskola
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM038289
Első szerző:Kondé Zoltán (pszichológus)
Cím:Az implicit nemzeti elfogultság vizsgálata felvidéki magyarok körében / Kondé Zoltán, Szabó Gergely, Lejkó Réka
Dátum:2012
Megjegyzések:Tanulmányunkban a történelmi emlékhelyek rejtett, nem feltétlenül tudatos jelentés-dimenzióinak feltárását vizsgáltuk az implicit asszociációs teszt (IAT) segítségé-vel felvidéki magyar fiatalok két életkori csoportján. A vizsgálati személyeknek a nemzeti identitás szempontjából releváns (közismert történelmi személynevek) illetve neutrális (keresztnevek) ingereket kellett osztályoznia magyar vs. nem magyar kategóriák szerint egy-egy, a szemantikus differenciál dimenziói (érték, aktivitás, erő) mentén végzett melléknév diszkriminációs feladattal párhuzamosan. Az eredmények markáns teljesítmény eltérést mutattak a cél és attribútum kategorizációs feladatok kategória-válasz elrendezéseinek viszonyától függően (IAT-hatás) akkor, amikor az attribútum-kategorizáció a jó?rossz dimenzió mentén történt. Az IAT-hatás lényegesen markánsabbnak mutatkozott, amikor a célkategóriák emocionálisan semlegesek voltak (keresztnevek), ugyanakkor az eredménymintázat jelentős életkori eltéréseket nem tükrözött. Az eredmények megerősítik a korábbi, a nemzeti emlékhelyek érzelmi telítettségével és identitásmeghatározó szerepével kapcsolatos megfigyeléseinket.
ISBN:978 963 318 262 8
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok tanulmány, értekezés
nemzeti emlékezet
emlékhelyek
implicit attitűd
IAT
Nyelvtechnológia és Bioetika
Megjelenés:Nemzeti emlékezethelyek - attitűdök, reprezentációk, élmények, funkciók, struktúrák / szerk. Kovács Judit, Münnich Ákos. - p. 91-106. -
További szerzők:Szabó Gergely (1987-) (pszichológus) Lejkó Réka (1991-) (viselkedés elemző)
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0007
TÁMOP
A kulturális emlékezet pszichológiai szempontú vizsgálata
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM031873
Első szerző:Kondé Zoltán (pszichológus)
Cím:Investigating implicit attitudes toward historical memories / Kondé Zoltán, Szabó Gergely, Dósa Zoltán
Dátum:2012
Megjegyzések:Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Pedagógiai és alkalmazott didaktikai Tanszék
The implicit, emotional characteristics of the memory representations in relation with national cultural/historical persons were investigated in a laboratory experiments. 86 Hungarian and 84 Hungarian diaspora students participated in the study and a version of Implicit Association Test (IAT) combined with a semantic-differential method was administered. In the experiment a target classification task (Hungarian vs. Foreign) was required to perform in parallel with different attribute classification tasks. The target categories were either given names or historical names and the attribute categories corresponded to the dimensions of semantic-differential scale were good-bad and strong-weak and active-passive (separated block wise). The category-response mapping between the target classification and the attribute classification task changed within the experiments and could be either compatible or incompatible. As a most important result, a robust IAT effect was found for historical/cultural names in the evaluation (good-bad) dimension evidenced by high IAT scores i.e. by the performance differences between compatible and incompatible mapping conditions. The results indicate a strong positive implicit attitude toward the Hungarian historical/cultural memories. Furthermore the overlap in the pattern of results between the two groups of participants may characterize the effectiveness of national emotions in forming of attitudes independent from the current cultural/historical context.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok idegen nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Nyelvtechnológia és Bioetika
cultural-historical memories, collective identity, national identity, implicit attitude, IAT
Megjelenés:Applied Psychology in Hungary. - 2011 : 1 (2012), p. 22-40. -
További szerzők:Szabó Gergely (1987-) (pszichológus) Dósa Zoltán (1973-) (pszichológus)
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0007
TÁMOP
A kulturális emlékezet pszichológiai szempontú vizsgálata?
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1