CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM042277
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:pT0 stádiumú prosztatarákos eseteink / Murányi Mihály, Tóth György, Kajtár Béla, Nagy Bence, Tóth Csaba, Flaskó Tibor
Dátum:2010
Megjegyzések:Bevezetés: A DE OEC Urológiai Klinikán az elmúlt hat évben végzett radikális prostatectomiák közül azokat mutatjuk be, melyek után a kórszövettani vizsgálat prosztatarákot nem igazolt (pT0). Betegek és módszerek: 2004. január 1. és 2009. december 31. között 828 radikális prostatectomiát végeztünk. Ebből 266 perinealis, 517 laparoszkópos extraperitonealis és 45 retropubikus behatolásból történt. Minden esetben kórszövettani vizsgálattal mutatták ki a prosztatarákot. A mintavétel perinealis és transrectalis prosztatabiopsziával, illetve transurethralis prosztataresectióval történt klinikánkon vagy más intézetben. A műtét során eltávolított prosztatát és függelékeit a DE OEC Pathologiai Intézetbe küldtük szövettani vizsgálatra. Eredmények: A 828 műtéti preparátumból 24-ben nem találtunk tumoros részletet. Ezek közül 15 beteg a műtét előtt hormonkezelésben részesült. Két esetben transurethralis prosztataresectio és hormonkezelés is történt a radikális prostatectomia előtt. Hét beteg a műtét előtt sem hormonkezelésen, sem jóindulatú prosztatamegnagyobbodás miatti műtéten nem esett át. A 24 beteg követése során két esetben találkoztunk biokémiai relapszussal. Ok a hormonkezelt csoportba tartoznak. Megbeszélés: A prosztatarák diagnózis felállításának elengedhetetlen része a szövettani vizsgálattal történő kimutatás, ezért a radikális prostatectomiás szövetmintákban ritka lelet a tumormentesség. Vizsgálatunk tanúsága szerint a műtét előtti hormonkezelés, a transurethralis prosztataresectio vagy a bioptatum téves leletezése magában rejti a lehetőséget, hogy mégis találkozzunk ilyen jelenséggel. Külföldi közlemények adataival összevetve az általunk talált tumormentes arány magas. Ennek javítása érdekében célszerű lenne a radikálisprostatectomia indikációjának alapját jelentő szövettanivizsgálatot a műtétet végző osztállyal kapcsolatban lévő patológiai intézettel is ellenőriztetni.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok idézhető absztrakt
Megjelenés:Uroonkológia. - 7 : 1 (2010), p. 18. -
További szerzők:Tóth György (1965-) (urológus) Kajtár Béla (1977-) (patológus) Nagy Bence (1982-) (pathológus) Tóth Csaba (1940-) (urológus, sebész) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM042096
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:Retroperitoneoscopos adrenalectomia gyermekkorban / Murányi Mihály, Józsa Tamás, Benyó Mátyás, Csanádi Gábor, Tállai Béla, Tóth Csaba, Flaskó Tibor
Dátum:2009
Megjegyzések:A mellékvese hormonaktív tumora, a phaeochromocytoma leggyakrabban felnőttkorban manifesztálódik, az esetek mindössze 20%-a fordul elő gyermekkorban. 90%-ban sporadikus, 10%-ban familiáris eredetű. A gyermekkori, féloldali mellékvesevelőből kiinduló formák műtéti kezelése leggyakrabban az unilaterális nyílt totális adrenalectomia. A következőkben a műtétre troperitoneoscopos változatát mutatjuk be. A 16 éves lánybeteg hirtelen kezdődő magas vérnyomás miatt fordult orvoshoz. CT-vizsgálat a jobb mellékvesében egy 4x3x3,5 cm-es szövetszaporulatot ábrázolt. Phaeochromocytoma lehetősége merült fel. Retroperitoneoscopos adrenalectomiát végeztünk három port segítségével. A mellékvesét kipreparáltuk, majd ellátó ereinek lekötése és átvágása után szervtartó zsákban, az optikus port helyén egyben távolítottuk el. A műtét alatti vérnyomás kiugrások a phaeochromocytoma gyanúját erősítették. A műtét utáni időszak szövődménymentesen zajlott, a beteg vérnyomása normális szinten stabilizálódott. Az eset utal arra, hogy helyes indikáció esetén, a megfelelő személyi és technikai feltételek biztosítása mellett a gyermekkori mellékvesetumorok kezelésében a retroperitoneoscopos adrenalectomia hatékony, adekvát terápia.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok idézhető absztrakt
Megjelenés:Uroonkológia. - 6 : 1 (2009), p. 15-16. -
További szerzők:Józsa Tamás (1969-) (gyermeksebész, urológus) Benyó Mátyás (1982-) (urológus) Csanádi Gábor (1976-) (urológus, andrológus) Tállai Béla (1970-) (urológus) Tóth Csaba (1940-) (urológus, sebész) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM042093
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:Kimutathatatlan prosztatarák radikális prostatectomiás szövetmintákban / Murányi Mihály, Morshed Ali Salah, Benyó Mátyás, Tóth Csaba, Flaskó Tibor
Dátum:2012
ISSN:0030-6002
Megjegyzések:A prosztataspeci?kus antigén vizsgálatának széles körű elterjedésével a prosztatarákos betegek egyre korábbi stádiumban kerülnek radikális prostatectomiára, így a szövettani vizsgálat során egyre gyakrabban derül fény kisméretű tumorra vagy tumormentességre. Célok: A szerzők az általuk elvégzett radikális prostatectomiák között vizsgálták a pT0 stádiumú betegeket. Módszerek: Retrospektív módon vizsgálták az 1996 és 2010 között elvégzett 1134 radikális prostatectomiát. A szövettani vizsgálat alapján a tumormentes eseteket tekintették pT0 stádiumnak. A betegeket két?csoportra osztották aszerint, hogy a műtét előtt hormonkezelést kaptak vagy sem. Eredmények: A pT0 stádiumú betegek száma összesen 32 (2,8%) volt. Az arány a hormonkezeltek körében 9,3%, a nem hormonkezelteknél 1,2% volt. Két betegnél álpozitív prosztatabiopsziás szövettani lelet igazolódott. Incidentális prosztatarák, alacsony Gleason-score-érték és nagy prosztataméret esetén a pT0 stádium aránya magasabb volt. A hormonkezelt csoport pT0 stádiumú betegei közül háromnál észleltek biokémiai kiújulást, ezek közül egynél klinikai kiújulást. A nem hormonkezelt pT0-s betegek körében kiújulás nem volt. Következtetések: A műtét előtt hormonkezelt betegek körében a pT0 stádium gyakoribb. A specimen tumormentessége ellenére előforduló kiújulás miatt azonban ezeknél a betegeknél nem beszélhetünk valódi pT0 stádiumról. A nem hormonkezelt betegeknél jelen vizsgálatunk és más közlemények adatai alapján a pT0 stádium előfordulási aránya 1% körüli. E betegek prognózisa rendkívül kedvező.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
prosztatarák, radikális prostatectomia, pT0 stádium, hormonkezelés
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 153 : 3 (2012), p. 113-117. -
További szerzők:Salah, Morshed Ali (1965-) (urológus) Benyó Mátyás (1982-) (urológus) Tóth Csaba (1940-) (urológus, sebész) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1