CCL

Összesen 6 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM077832
Első szerző:Bánfalvi Győző (közgazdász, szociológus)
Cím:Egy megközelítés, ezer leképeződés Edited by Leo Granberg, Kjell Andersson, Imre Kovách: Evaluating the European approach to rural development : Grass-roots Experiences of the LEADER Programme / Bánfalvi Győző
Dátum:2016
ISSN:2063-6415
Megjegyzések:Az alábbi pár oldalon szeretném ajánlani "Perspectives on the Rural Policy and Plannig" sorozat keretében a megjelent "Evaluating the European Approach to Rural Development : Grass-roots Experiences of the LEADER Programme" című könyvet. A kötet nemzetközi tudományos összefogás eredményeként Leo Granberg, Kjell Andersson és Kovách Imre szerkesztésében, az ASHGATE Kiadó gondozásában jelent meg az Egyesült Királyságban és az Amerikai Egyesült Államokban. A sorozat 2015- ben megjelent tagja az európai uniós LEADER vidékfejlesztési koncepciót értékeli, negyed évszázados működésének tükrében. A kötet összesen tizenhárom tanulmányából az első és az utolsó a kötet lényegi összegző fejezete. A kötet kilenc írása LEADER projekteken keresztül mutatja be, hogy egy-egy uniós országnak milyen rá jellemző módon sikerült megvalósítania a közös módszertant. A fennmaradó két tanulmány nem uniós országban végrehajtott projektekről szól, de mindkét esetben a LEADER módszertanához hasonló vidékfejlesztési kísérletekről beszélhetünk, az egyik program helyszíne Tunézia, míg a másiké Oroszország. Talán furcsa, hogy e két unión kívüli tanulmány miért is került bele a kötetbe, azonban mint azt a későbbiekben látni fogjuk, a szerepeltetésük indokolt.
Evaluating the European approach to rural development : Grass-roots Experiences of the LEADER Programme / Burlington : ASHGATE, 2015. - 1. kiad. - (Perspectives on the Rural Policy and Plannig ; 6). -
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok recenzió, könyvismertetés
LEADER
vidékfejlesztés
Nemzetközi
EU
Európai
Unió
Megjelenés:Metszetek. - 5 : 1 (2016), p. 79-82. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM077830
Első szerző:Bánfalvi Győző (közgazdász, szociológus)
Cím:Hátralékosok a Berettyóújfalui járásban / Bánfalvi Győző
Dátum:2015
ISSN:2063-6415
Megjegyzések:A Berettyóújfalui járásban a lakosság több mint fele számára a közműszámlák fizetése okozza a legtöbb gondot a vizsgált kistérségben. 54%-uknak van kisebb vagy nagyobb összegű hátraléka. A háztartások 13%-a volt kizárva a közüzemi szolgáltatásból, 4%-uk a vizsgálat idején is ki volt kapcsolva valamilyen szolgáltatásból. A háztartások 3%-a van olyan adósságcsapdában, hogy egyáltalán nem tudják fizetni a törlesztőrészleteket (Béres 2012). Az adósságtanácsadási naplókból készült 20 esettanulmány megerősítette a kérdőíves kutatás megállapításait abban, hogy a hátralékok jellemzően a villamosáram-szolgáltatás területén keletkeznek a járásban. A hátralékok gyakori előfordulása arra utal, hogy az eladósodás az itt élő lakosság harmadát, akár felét is veszélyezteti. A lakosság többségének elfogytak a tartalékai, a munkahely elvesztése, egy váratlan kiadás, egy tartósabb betegség súlyos helyzetbe hozhatja azokat is, akik még talpon tudtak maradni. A hátrányos helyzetű lakosság megvédése az adósságcsapda veszélyétől a háztartások jövedelemhez, munkához juttatásával oldható meg a leggyorsabban (Béres 2012). Ezt erősítették meg a számunkra az esettanulmányokban található információk is, melyek arról tanúskodtak, hogy a szegénységben élők között a közmunkában részesülők, illetve azok a háztartások, ahol legalább az egyik fő rendszeresen dolgozott, akár háromszor annyi jövedelemmel rendelkeznek, mint az inaktívak háztartásai. A hátralékosság kialakulásnak fő oka a munkanélküliség, egészségügyi problémák, jelentős faktornak számít a gyermek száma, a válások, hirtelen halálesetek, mely gyakran plusz költségeket is tesz a hátramaradókra. Mindezeken túl a helyzet kialakulásának oka az alacsony iskolai végzettség és a szakképzettség hiánya, valamint a szűkösség ellenére a pazarló viselkedés és magatartás az energia-felhasználások terén.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok kutatási jelentés
hatralék
berettyóújfalu
közüzemi
Megjelenés:Metszetek. - 4 : 1 (2015), p. 25-35. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM077829
Első szerző:Bánfalvi Győző (közgazdász, szociológus)
Cím:A szegénység etnicizálódása a biharkeresztesi mikrotérségben? / Bánfalvi Győző Sándor
Dátum:2016
ISSN:2063-6415
Megjegyzések:A Biharkeresztesi mikrotérségben végzett kutatás során (félig strukturált interjúk felvétele)családos, jövedelmi szegénységben élő háztartásokat kerestünk fel, akik között feltűnő volt, hogy többségében romákkal kerültünk kapcsolatba. A települési polgármesterek által megbecsült roma lakosság aránya pedig kísértetiesen együtt mozgott a potenciális közmunkások arányával. A települések korfáinak vizsgálata azt mutatta, hogy a ?fiatalosabb" települések azok, amelyeket a polgármestereik magasabb roma lakosságúra becsültek. A jelenségek közötti ok-okozati kapcsolat lehetőségét alátámaszthatja számos korábbi empirikus kutatás is (Kemény 2004; Molnár 2007). Ezek már korábban rámutattak a szegénység etnicizálódásának jelenségére Magyarországon (Ladányi ? Szelényi 2004). Az elméletet a szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében elvégzett 2007-es kutatás szintén megerősítette (Fónai és mtsai). A jelen tanulmány célja, hogy az elvégzett kvalitatív vizsgálatok, a korábbi tanulmányok, valamint KSH és TeIR adatok alapján megvizsgálja, hogy a Biharkeresztesi mikrotérség öt településén kimutatható-e a szegénység etnicizálódása.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok kutatási jelentés
szegénység
etnicizálódás
Biharkeresztes
mikrotérség
Megjelenés:Metszetek. - 5 : 2 (2016), p. 81-92. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM061247
Első szerző:Bánfalvi Győző (közgazdász, szociológus)
Cím:A szegények adója / Bánfalvi Győző Sándor
Dátum:2015
ISSN:2063-6415
Megjegyzések:Nem magyar sajátosság, hogy egy kormányzat, annak megfelelően, hogy milyen társadalompolitikai,politikai, vagy fiskális prioritásokat helyez előtérbe, változtat az áfa kulcsain. Ezen változásokhatásának vizsgálatát az egyes jövedelmi decilisekbe tartozó "fogyasztói csoportok"-onkeresztül érdemes megfigyelni.A jelen dolgozatban az elmúlt évek példáin keresztül vizsgáltuk meg, hogy az áfa csökkenése,vagy éppen növelése milyen hatással van a fogyasztói árindexre. Ahhoz, hogy megtudjuk, hogyezen árváltozások milyen hatással vannak az egyes jövedelmi csoportokba tartozó háztartásokra,ismernünk kell a háztartások fogyasztási szerkezetét. A vizsgálatok arra vezettek, hogy azalacsonyabb jövedelmi decilisbe tartozó háztartások fogyasztási szerkezetében meghatározóbbaz élelmiszerek aránya, mint a tehetősebb háztartásoknál (KSH 2011). Mivel az áfaváltozásokesetében empíria igazolja, hogy azok főként az élelmiszerek fogyasztói árindexére voltak hatással(Gábriel ? Reiff 2006), így bizonyítottnak tekinthető, hogy azok az alacsonyabb jövedelmiszegmensben élőkre volt nagyobb hatással.Arra a kérdésre, hogy a tartósan alkalmazott magasabb áfakulcs arányaiban nagyobb terhetjelent az alacsonyabb jövedelmi decilisben élőkre, mint a magasabb jövedelműekre, szinténtaláltunk empirikus igazolást, mely az elmúlt évek árváltozásait vizsgálva az egyes jövedelmicsoportokban arra a következtetésre jutott, hogy az alsó és a felső decilisek közötti inflációskülönbség igen jelentős, akár 20-40% is lehet (Hosszú 2011). Ez viszont azt jelenti, hogy az alsójövedelmi szegmensben tapasztalt nagyobb inflációs hatás mellé arányaiban nagyobb áfaterhelésis társult, mely magas áfakulcs mellett jelentős terhet jelent a szegényebb háztartásoknak.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok közéleti, publicisztikai írás
adó
áfa
szegények
jövedelmi rétegek
fogyasztói árindex
infláció
Megjelenés:Metszetek. - 4 : 2 (2015), p. 19-27. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM054589
Első szerző:Bánfalvi Győző (közgazdász, szociológus)
Cím:Szegénységi mutatószámok : magyar és nemzetközi példák / Bánfalvi Győző
Dátum:2014
ISSN:2063-6415
Megjegyzések:A tanulmány célja, hogy bemutassa a fontosabb szegénységi mutatókat, és azokat rendszerezze, valamint példákon keresztül használatukhoz is segítségen nyújtson. Az egyes indexek bemutatása során szeretném érzékeltetni, hogy azok érvényessége korlátozott, egy-egy index csupán egy-egy probléma feltárása szempontjából adekvát. Célom volt az is, hogy az indexek bemutatása során olyan statisztikai adatokat gyűjtsek össze alátámasztásul, mely segítségével képet adhatok a magyarországi szegénység nagyságáról és mélységéről, valamint a magyar viszonyok elhelyezhetők legyenek európai vagy éppen világ kitekintésben. Helyenként törekedtem arra, hogy a mutatószámok megismertetésén keresztül bemutassam egy-egy társdalompolitikai intézkedés közvetlen a szegénységre gyakorolt hatását. Az adatokból kiolvasható, hogy Magyarország történetének legutóbbi évtizede sok tekintetben nem a felzárkózásról, hanem a centrumtól való távolodásról szólt. Azonban az ország belülről is számtalan törésvonal mentén szakad szét mind társadalmi egyenlőtlenségei, mind területi megosztottságának tekintetében. Magyarország európai viszonylatban közé-európai szegény-egalitárius ország, amely komoly erőfeszítéseket tett a jövedelmi egyenlőtlenségek mérséklésére, mégis a 2008-as pénzügyi válság óta eluralkodott fiskális szemlélet miatt a szociális transzferek, redisztribúciós folyamatok leépülése volt tapasztalható, ennek következtében egyre jobban érzékelhető a mélyülő és szélesedő szegénység.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Szegénységi mutatószámok
magyar és nemzetközi példák
jóléti állam
redisztribúció
Megjelenés:Metszetek. - 2 (2014), p. 119-140. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

6.

001-es BibID:BIBFORM053264
Első szerző:Bánfalvi Győző (közgazdász, szociológus)
Cím:Az adósság-paradoxon és az ekvivalens helyettesítésre épülő fogyasztói preferencia-sorrend és hierarchia / Bánfalvi Győző
Dátum:2014
ISSN:2063-6415
Megjegyzések:A publikáció egy 2012-es Berettyóújfalui kistérségben elvégzett kérdőíves kutatás másodelemzése. A kutatás hátteréül szolgáló Berettyóújfalui kistérségről elmondható, hogy Magyarország egyik leghátrányosabb helyzetben lévő kistérsége, amelyre az elöregedés, az országos átlag feletti munkanélküliség, a több generáción átívelő mélyszegénység jellemző. A kutatás a kistérség teljes lakosságára kiterjedt, és véletlen kiválasztáson alapuló, rétegzett mintavétellel készült.Az adatok vizsgálata során bevezetésre került az ekvivalens helyettesíthető fogalma, melyen azt értjük, hogy egy szükséglet több energiaforrás felhasználásával is ugyan olyan, vagy nagyon hasonló minőségben elérhető, tehát a fogyasztó dönthet arról, hogy szükségletének kielégítése milyen típusú energia felhasználásával történjen meg.Az adatok értékelése során arra mutattunk rá, hogy a gáz és a hagyományos fűtés aránya a városi és falusi településeken különböző mértékű. Míg a városi háztartások 52-58 százalékában a gázfűtést használják, addig falun, bár a gázinfrastruktúra szinte mindenki számára elérhető, a hagyományos tüzelésű technológiák dominánsak. A háztartások jövedelmi helyzete hatással van a fogyasztási szokásokra, így azok energiafogyasztási módjaira is, ezért a szerényebb anyagi helyzetű háztartások olyan ekvivalens helyettesítőt keresnek a fűtés megoldására, mely valamilyen mértékben mentesíti őket a rendszeres, havi jellegű rezsikiadásoktól, függetleníti őket a közüzemi kiadások egy részétől,. Ezt a jelenséget hívhatjuk az ekvivalens helyettesítőkre épülő fogyasztói preferenciának, és ez vezet a szegényebb falusi környezetben a hagyományos fűtés elterjedéséhez. A kutatásból megállapítható az is, hogy kimutatható összefüggés áll fenn a települések földrajzi elhelyezkedése és az ott élő háztartások fűtésmódja között, az így kirajzolódó területi alakzatok egybeesnek egy korábbi MTATK Gyermekszegénység-kutató Csoport által elvégzett kutatás során a kistérség településeihez rendelt szegénységkockázati besorolás/kódok által kirajzolt földrajzi mintázathoz. Ezek alapján elmondható, hogy minél távolabb van egy adott település a határtól (Nagyváradtól), valamint minél közelebb van Berettyóújfaluhoz, valamint a 42-es főúthoz, annál kisebb arányban jellemző a településre a hagyományos fűtés használatra, és jellemzően csökkenő tendenciát mutatnak a települések szegénység kockázati kódjainak értékei.Ezek után azt várnánk, hogy azokon a településeken, ahol a háztartások nagyobbik része alternatív utakon, ekvivalens helyettesítőkkel (hagyományos tüzeléssel) oldja meg szükségleteit, értelemszerűen kevesebb a közüzemi díjakkal kapcsolatban hátralékosok aránya. A kutatás során kapott adatok elemzése azonban ennek az ellenkezőjét mutatja. Az adósság-paradoxon feloldására a hátralékok jellemzően villamosáramban történő keletkezése ad magyarázatot, mivel a villamosáram által nyújtott szükségleteknek jelen pillanatban nincs más ekvivalens helyettesítője, így nem lehetséges "olcsóbb" módszerekkel kiváltani azt.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok kutatási jelentés
adósság-paradoxonekvivalens
preferencia
hierarchia
Megjelenés:Metszetek. - 1 (2014), p. 316-330. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1