CCL

Összesen 2 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM078485
Első szerző:Bánfalvi Győző (közgazdász, szociológus)
Cím:Az önkéntesség szerepe a hátrányosság mérséklésében : egy bihari kistérségi projekt tapasztalatai / Bánfalvi Győző Sándor, Béres Csaba
Dátum:2015
Megjelenés:Berettyóújfalu : Bihar Fejlődéséért Egyesület, 2015
Terjedelem:32 p.
Megjegyzések:Az önkéntesség európai évéhez kapcsolódóan került Magyarországon meghirdetésre a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében Az önkéntesség elterjesztése a konvergencia régiók területén (TÁMOP-5.5.2.B-11/2) című pályázat. Meghirdetésének a célja az volt, hogy a felnőtt lakosság körében növeljék az önkéntes munka végzésének hajlandóságát, emeljék az önkéntes tevékenység társadalmi megbecsülését, a településeken és kistérségekben népszerűsítsék az önkéntesség eszméjét. További cél volt az is, hogy az egészségügyi és szociális ellátás, valamint az oktatás területén a civil szervezetek, az önkormányzatok, az állami és 5 önkormányzati intézmények szolgáltatásait bővítsék az önkéntesek bevonása révén. A pályázat kiemelten fontos célkitűzése volt a hátrányos helyzetű munkavállalók munkaerő-piaci és társadalmi integrációjának az elősegítése, valamint a hátrányos helyzetű csoportok (idősek, nők, kisgyermekes anyák, romák, fogyatékkal élők, hátrányos helyzetű településeken lakók, stb.) helyzetének a javítása a szociális ellátórendszerhez és szolgáltatásaihoz való jobb hozzáférés lehetővé tétele révén. A pályázatok által elnyerhető támogatások rendeltetése az volt, hogy lendületet kapjanak azok a helyi és kistérségi, alulról szerveződő kezdeményezések, amelyek az önkéntes munkára alapozva javítják a helyben lakók életminőségét, erősíthetik a lokális közösség kohézióját, ösztönözhetik a hátrányos helyzetű csoportok önkéntes tevékenységét, előmozdítva ezzel társadalmi integrációjukat is. A tanulmány a Bihar Fejlődéséért Egyesület projektjének tapasztalatain keresztül mutatja a téma egy lehetséges megközelítését.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok konferenciakiadvány
bihar
önkéntesség
kultúragazdaság
További szerzők:Béres Csaba (1938-2019) (szociológus) "Önkéntesség elterjesztése Biharban" (zárókonferencia) (2015.06.30) (Nagykereki)
Pályázati támogatás:TÁMOP 5.5.2-11/2-2012-0148
TÁMOP
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM078483
Első szerző:Béres Csaba (szociológus)
Cím:Kistérségi Kilábalás / Béres Csaba ; közrem. Bánfalvi Győző, Hamvas László
Dátum:2012
Megjelenés:Debrecen : Bihar Fejlődéséért Egyesület, 2012
Terjedelem:224 p.
Megjegyzések:A Berettyóújfalui kistérségben élő, hátrányos helyzetű, adósságcsapdában szenvedő emberek számára a szegénységből való kitörés lehetőségét csak egy komplex, következetesen végrehajtott program teremtheti meg. E program megvalósításának a legfőbb akadálya nem az anyagiak hiánya, még csak nem is a kétségtelenül számos esetben nem megfelelő szabályozási környezet, hanem az, ami az emberek fejében van. A fásultság, a reményvesztés, a megosztottság, a bizalmatlanság, az előítéletek, az összefogás, a szövetkezés erejében való kételkedés. Ez sokszor még a elepülések irányítóinál is tetten érhető, ahogy azt több esetben tapasztalhattuk. A Bihar Fejlődésért Egyesület pályázati támogatással 2011-ben adósságkezelési programot indított a Berettyóújfalui kistérségben. A projekt megvalósításának első szakaszában 20, szociális segítésben jártas szakembert képeztek ki adósságkezelő mentorrá. A program további részében a kistérség településein 209 család adósságkezelésére került sor, amelynek során a mentorok a fizetési hátralékba, és sok esetben adósságcsapdába került családok számára nem csak tanácsadással szolgáltak, hanem kapcsolatba léptek a közmű számlákat kibocsátó szolgáltató vállalatokkal, és sikerült ügyfeleik számára fizetési könnyítéseket, részletfizetési lehetőséget biztosítani. A projekt végrehajtása során egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az adósságcsapdához vezető okok között a legnagyobb szerepe a munkanélküliségnek, és az abból származó jövedelmi szegénységnek van, amit még súlyosbított az érintett családokban élők rossz egészségi állapota, alacsony szintű képzettsége, rossz munkaerő-piaci pozíciója. A gyakran népes családok a szegénység, a munkanélküliség és az adósság pokoli hármasának csapdájában vergődnek. A családok csupán kisebb hányadában érzékelhető felelőtlen gazdálkodásnak és pazarlásnak csak alárendelt szerepe volt e társadalmi csapdahelyzet kialakulásában, így a tanácsadás, az adósságkezelési ügyintézésben való segítségnyújtás bár jelentősen enyhítette az érintett családokra nehezedő nyomást, azonban az alapvető okokat, a munkanélküliséget, a szegénységet nyilvánvalóan nem szüntethette meg, így az adósság újratermelődést az esetek jó részében nem sikerült megállítani.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Regionális tudományok kutatási jelentés
Berettyóújfalu
hátralék
adósság
lehetőség
További szerzők:Bánfalvi Győző (1975-) (közgazdász, szociológus) Hamvas László (1973-) (szociológus, szociálpolitikus)
Pályázati támogatás:TÁMOP-5.3.5.-09/1-2010-0017
TÁMOP
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1