CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM118947
Első szerző:Posta Anna (bölcsész-tanár)
Cím:A mártírium költői ábrázolása a 17. századi (1680-1700) debreceni neolatin gyászversgyűjteményekben / Posta, Anna
Dátum:2023
ISSN:1585-7476 1587-026X
Megjegyzések:A tanulmány első részében a korszakban megjelent fontosabb hazai mártirológiai kiadványok mártír- és mártíriumfogalmait tekintem át azokra a kérdésekre keresve a választ, hogy milyen tényezők teljesülése esetén tartottak valakit igaz mártírnak, hogy a mártíriumnak elengedhetetlen feltétele volt-e a tulajdonképpeni vértanúság, azaz a halál, és hogy mindezek függvényében a debreceni közösségi vezetők (lelkészek, ta nárok) halála értelmezhető-e mártíromságként. A második egységben a mitizálásról lesz szó, amely a 16-17. századi magyarországi irodalomban bevett gyakorlatnak számított, az alkalmi költészet mellett a prózai műfajokban, a fejedelemtükrökben és a halotti beszédekben is kimutatható a használata. Néhány hazai vonatkozású, mártír tematikát is érintő munkából hozott példával szeretném szemléltetni, hogy a korabeli szerzők milyen változatos bibliai és antik mitológiai képeket használtak mártirológiai jelentésben. A harmadik részben pedig a 17. század végi Debrecenben kinyomta tott neolatin halotti versgyűjteményekben megjelenő, az elhunyt személyeket jelölő mitikus alakokkal foglalkozok, megkísérelem azokat implicit jelentéseik felől nézve mártirológiai szempontból értelmezni. Elemzésemmel arra szeretnék rámutatni, hogy az ilyesféle mártirológiai jelentéssel bíró mitológiai képek a laudációs apoteózis része ként, vagyis a búcsúztatottak mártírként való ábrázolásának tipikus poétikai-retorikai eszközeiként a 17. századi debreceni neolatin halotti költészetben is regisztrálhatók.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Irodalom- és kultúratudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
neolatin költészet
kora újkor
mártir
mitizálás
Debrecen
Megjelenés:Egyháztörténeti Szemle. - 24 : 4 (2023), p. 69-87. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM104694
Első szerző:Posta Anna (bölcsész-tanár)
Cím:Martonfalvi Tóth György és id. Köleséri Sámuel kapcsolatai a halálukra összeállított versgyűjtemények tükrében / Posta Anna
Dátum:2022
ISSN:1585-7476
Megjegyzések:A tanulmány középpontjában a két gyerekkori barátot, az id. Köleséri Sámuelt és a Martonfalvi Tóth Györgyöt sirató gyászversgyűjtemények állnak. A halotti versekből kinyert információk mentén igyekszem megrajzolni azt a mikrotársadalmi kontextust, amely a 17. századi debreceni értelmiség két kiemelkedő alakját (id. Köleséri Sámuelt és Martonfalvi Tóth Györgyöt) körülvette. A halotti versgyűjtemények elemzésekor egyszerre több szövegcsoport áll rendelkezésre az elhunyt magánjellegű kapcsolatainak felderítésére. A nyomtatványokban szereplő latin nyelvű halotti költemények és az azokhoz kapcsolódó versaláírások mellett a kiadványokat kísérő latin nyelvű előszók és magyar nyelvű verses siratók is rendkívül informatívak ebből a szempontból. A búcsúztatott személyek családtagjai, gyerekkori barátai, tanulótársai, továbbá közeli ismerősei, kollégái, diákjai és patronáltjai szólnak ki a költeményekből, helyenként novumnak számító információkat, adatokat közölve az elhunyt családi viszonyaira, külső és belső tulajdonságaira, életrajzi adataira, halálának körülményeire és okára nézve. Mindezek mellett utalásszerűen a versek poétikai-retorikai megformáltságával, sajátosságaival vagy éppen az elhunyt jellemzésének topikus fordulataival is foglalkozok a tanulmányban, így mutatva rá a korábbi irodalomtudományi szempontú elemzések során regisztrált sajátosságokhoz való igazodásra vagy éppen az azoktól való eltérésekre.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Irodalom- és kultúratudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
neolatin költészet
alkalmi költészet
halotti versek
17. század
Martonfalvi Tóth György
id. Köleséri Sámuel
Megjelenés:Egyháztörténeti Szemle. - 23 : 2 (2022), p. 5-34. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
DOI
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM080208
Első szerző:Posta Anna (bölcsész-tanár)
Cím:Alistáli Farkas Jakab 1652-es respondensi felelete mint Apáczai De summa scholarum necessitate című beszédének egyik forrása / Posta Anna
Dátum:2014
ISSN:1585-7476
Megjegyzések:Az Alistáli Farkas Jakab neve alatt fennmaradt akadémiai vitairatról Bán Imre Apáczai-monográfiájában mint a De summa scholarum necessitate című Apáczai-székfoglaló beszéd egyik leginspirálóbb forrásáról ír. Az értekezések szerzői, Alistáli és Apáczai jó barátságban voltak, a XVII. század közepe táján egyszerre növelték az utrechti akadémia magyar származású hallgatóinak a táborát, így nem meglepő, hogy hatással voltak egymás munkásságára is. 1652-ben Utrechtben adta elő Alistáli az ominózus értekezést, amelynek szerzősége valójában Voetius Gisbertnek, az utrechti akadémia primarius professzorának tulajdonítható. A disputáción maga Apáczai is jelen volt, majd két évvel később, 1654. január 11-én a gyulafehérvári kollégiumban hangzott fel híres székfoglaló beszéde (Az iskolák fölöttébb szükséges voltáról és a magyaroknál való barbár állapotuk okairól), melynek egy eddig feltáratlan forrásszövegeként vizsgáltam a Problemata aliquot ad politiam ecclesiasticam de scholis című disputációt.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Irodalom- és kultúratudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Alistáli Farkas Jakab
Apáczai Csere János
puritánizmus
disputáció
Megjelenés:Egyháztörténeti Szemle. - 15 : 4 (2014), p. 20-50. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1