CCL

Összesen 4 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM103342
Első szerző:Horváth Judit Krisztina
Cím:A COVID-19 világjárvány első két éve Magyarországon = The first two years of the COVID-19 pandemic in Hungary / Horváth Judit Krisztina, Komlós Krisztina, Krisztalovics Katalin, Röst Gergely, Oroszi Beatrix
Dátum:2022
ISSN:0369-3805
Megjegyzések:Tanulmányunkban ismertetjük a Magyarországon eddig lezajlott öt járványhullám néhány alapvető járványügyi jellemzőit és a leglényegesebb központi járványkezelési intézkedéseket azzal a céllal, hogy a tanulságok levonása a hazai egészségbiztonság növelését szolgálja. Deskriptív epidemiológiai elemzésünk a 2020. március 4. és 2022. március 6. között regisztrált, laboratóriumi vizsgálattal megerősített COVID-19 esetek rutinszerűen gyűjtött surveillance-adatainak feldolgozásával bemutatja a megerősített COVID-19 esetek és halálesetek számát, azok időbeli lefolyását és az egyes járványhullámokat okozó vírusvariánsok változását. A hazai COVID-19 járvány első két évében a regisztrált megerősített COVID-19 esetek száma meghaladta az 1,8 milliót és a COVID-19-cel összefüggő halálos kimenetelű esetek száma közelítette a 45 ezret. A megerősített COVID-19 esetek száma az 5. járványhullám jelen publikációban elemzett időtartamában volt a legnagyobb, és a legtöbb megerősített COVID-19 halálesetet a 3. járványhullámban azonosították. A jövő pandémiás potenciálú kórokozói elleni hazai járványvédekezés fejlesztése, a világjárvány tapasztalatai alapozva, kiemelt jelentőségű.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
COVID-19
SARS-CoV-2
járványhullám
surveillance
járványkezelési intézkedések
Megjelenés:Népegészségügy. - 99 : 1 (2022), p. 6-19. -
További szerzők:Komlós Krisztina Eszter Krisztalovics Katalin Röst Gergely Oroszi Beatrix (1970-) (orvos, epidemiológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM103346
Első szerző:Ligeti Anna Sára
Cím:A társadalmi dinamika vizsgálatának szerepe a pandémiás védekezésben = The role of examining social dynamics in pandemic response / Ligeti Anna Sára, Bokányi Eszter, Karsai Márton, Koltai Júlia, Oroszi Beatrix, Röst Gergely
Dátum:2022
ISSN:0369-3805
Megjegyzések:A tanulmányban ismertetjük a COVID-19 pandémia alatt Magyarországon végzett, a társadalmi dinamikát vizsgáló kutatásainkat, valamint bemutatjuk, hogy ezek a vizsgálatok hogyan épültek be a járványvédekezést segítő epidemiológiai elemzésekbe, helyzetértékelésekbe. Jelen publikáció célja, hogy bemutassa a magyarországi COVID-19 pandémia idején zajló, a lakosság viselkedésmintáinak és az egyes intézkedésekkel kapcsolatos attitűdjeinek feltárására irányuló monitoring rendszer legfontosabb eredményeit, különös tekintettel a kontaktusszámnak, a külföldi utazásban résztvevők arányának, a zárt térben alkalmazott egyéni védekezési módszerek arányának, valamint a védőoltást visszautasítók arányának a változására. Röviden bemutatja továbbá a védőoltást visszautasítók kormegoszlását és kontaktusszám változását a vizsgált időszak alatt.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
COVID-19
társadalmi dinamika
pandémiás védekezés
kontaktus
kérdőíves adatfelvétel
Megjelenés:Népegészségügy. - 99 : 1 (2022), p. 64-75. -
További szerzők:Bokányi Eszter Karsai Márton Koltai Júlia Oroszi Beatrix (1970-) (orvos, epidemiológus) Röst Gergely
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM103347
Első szerző:Oroszi Beatrix (orvos, epidemiológus)
Cím:Az epidemiológiai surveillance és járványmatematikai előrejelzések szerepe a pandémiás hullámok megelőzésében, mérséklésében - hol tartunk most, és hová kellene eljutni / Oroszi Beatrix, Horváth J. Krisztina, Túri Gergő, Krisztalovics Katalin, Röst Gergely
Dátum:2021
ISSN:2732-2688
Megjegyzések:A Járványmatematikai és Epidemiológiai Projekt egy egyedülálló kezdeményezés Magyarországon, mely jelentős tudást és tapasztalatot halmozott fel a COVID?19 világjárvány során. Jelen tanulmány a pandémia 2. hullámának példáján keresztül áttekinti, hogy miként működött a járványügyi észlelés és monitorozás rendszere, hogyan, milyen eredményekkel végezték a projekt munkatársai a helyzet- és kockázatértékelést, az előrejelzések készítését, végül javaslatokat fogalmaz meg a surveillance- és előrejelző rendszer fejlesztésére a járványügyi biztonság növelése érdekében. A 2. járványhullám 2020. június 22. és 2021. január 24. között zajlott Magyarországon, melynek során a megerősített COVID?19 esetek száma 356 197 fő volt, ami az első hullámban regisztrált esetszám 87-szerese. Összesen 12 226 megerősített COVID?19 halálesetet regisztráltak, az első hullámban jelentett szám 21-szeresét. Az országos R érték először 2020 augusztusában emelkedett 1,0 fölé. Mintegy 3 héttel azután, hogy az R érték augusztus utolsó hetében tartósan 1,0 fölé emelkedett, a halálos kimenetelű COVID?19 esetszámok növekedése is elindult, mivel a fiatalokról a járvány az idősebb korosztályokra is átterjedt. Mindezt a matematikai modellezési eredmények hetekkel korábban jelezték. November elején az előrejelzés 12 000 fő feletti kórházi ápoltat vetített előre a karácsonyi időszakra, melynek elkerülésére kormányzati intézkedéscsomag készült. A 2020. november 11-i szigorítás a járványt az eredeti pályáról eltérítette, így a kórházban kezeltek száma a 2. hullámban az előrejelzésnek megfelelően 8018 főnél elérte a csúcsot, majd csökkenni kezdett. Január elején a modellezés azt mutatta, hogy a lecsengő szakaszban, az akkori intézkedések mellett is képes az időközben hazánkban is megjelent új variáns, a gyorsabban terjedő SARS-CoV-2 B.1.1.7, járványügyi fordulatot hozni, ami szintén megvalósult. Összességében az epidemiológiai helyzetértékelés és matematikai modellezés képes volt a második hullám minden fő aspektusát időben és jól megragadni, a veszélyes folyamatokat előre jelezni és ezzel lehetőséget adni a gyorsreagálásra. A 2. hullám tapasztalatai megmutatták, hogy a járványmatematikai és epidemiológiai képességek milyen hozzáadott értékkel bírnak a döntéstámogatásban. Az észlelési és előrejelzési rendszereink megerősítése és a matematikai modellezéssel egységes keretrendszerben történő továbbfejlesztése további lehetőségeket nyithat meg az észlelés, megelőzés, egészségügyi és gazdasági károk elhárítása érdekében szükséges döntési folyamatok bizonyítékalapú támogatásában, és az ország járványügyi biztonságának növelésében.
Tárgyszavak:Orvostudományok Egészségtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
COVID-19
pandémia
egészségbiztonság
epidemiológia
surveillance
matematikai modellezés
evidenciákkal támogatott döntéshozatal
Megjelenés:Scientia et Securitas. - 2 : 1 (2021), p. 38-53. -
További szerzők:Horváth Judit Krisztina Túri Gergő Krisztalovics Katalin Röst Gergely
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM092506
035-os BibID:(cikkazonosító)708
Első szerző:Röst Gergely
Cím:Early Phase of the COVID-19 Outbreak in Hungary and Post-Lockdown Scenarios / Röst Gergely, Bartha Ferenc A., Bogya Norbert, Boldog Péter, Dénes Attila, Ferenci Tamás, Horváth Krisztina J., Juhász Attila, Nagy Csilla, Tekeli Tamás, Vizi Zsolt, Oroszi Beatrix
Dátum:2020
ISSN:1999-4915 1999-4915
Megjegyzések:COVID-19 epidemic has been suppressed in Hungary due to timely non-pharmaceutical interventions, prompting a considerable reduction in the number of contacts and transmission of the virus. This strategy was effective in preventing epidemic growth and reducing the incidence of COVID-19 to low levels. In this report, we present the first epidemiological and statistical analysis of the early phase of the COVID-19 outbreak in Hungary. Then, we establish an age-structured compartmental model to explore alternative post-lockdown scenarios. We incorporate various factors, such as age-specific measures, seasonal effects, and spatial heterogeneity to project the possible peak size and disease burden of a COVID-19 epidemic wave after the current measures are relaxed.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok idegen nyelvű folyóiratközlemény külföldi lapban
folyóiratcikk
covid 19
Megjelenés:Viruses-Basel. - 12 : 7 (2020), p. 1-30. -
További szerzők:Bartha Ferenc Bogya Norbert Boldog Péter Dénes Attila Ferenci Tamás Horváth Krisztina Juhász Attila (1970-) (epidemiológus) Nagy Csilla (1970-) (epidemiológus, népegészségügyi szakember) Tekeli Tamás Vizi Zsolt Oroszi Beatrix (1970-) (orvos, epidemiológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1