CCL

Összesen 2 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM085689
Első szerző:Fónai Mihály (szociológus)
Cím:Az ideálkép és a valóság : (jogi kari) hallgatói pályatervek változásai az egyetemi életútban / Fónai Mihály Ferenc
Dátum:2018
ISSN:2063-1987 2063-2754
Megjegyzések:Tanulmányomban azt vizsgálom, hogy az állam- és jogtudományi karok hallgatóinak professzióképe miként változik előremenetelük során. Abból indulok ki, hogy a képzés kezdetén a hallgatók egy idealizált képpel bírnak a választott szakról és az arra épülő szakmáról/hivatásról. Ez a kép a képzés során, majd még inkább a végzés után és a munkatapasztalatok hatására változik; az adott szakma/hivatás tényleges helyzete alakítja. A jogtudományi karok hallgatói, különösen a joghallgatók egy magas státuszú és presztízsű hivatás több évszázad alatt kialakult külső és belső képének az elemei alapján azonosítják magukat. Korai pályaválasztásuk következtében az egyetemen végbemenő szakmai szocializációjuk már az első években kialakítja bennük a jogászság ideálképét, mellyel erősen azonosulnak. Kérdés, hogy ennek az ideálképnek milyen a viszonya a valósághoz, mennyire tér el a jogászság különböző szakmai csoportjainak a tényleges helyzetétől.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Állam- és jogtudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
hivatás
szakmai szocializáció
pályaválasztás
joghallgatók
Megjelenés:Pro Futuro. - 8 : 2 (2018), p. 81-113. -
Pályázati támogatás:KÖFOP-2.1.2-VEKOP-15-2016-00001
Egyéb
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM068110
Első szerző:Fónai Mihály (szociológus)
Cím:Joghallgatók rekrutációja és professzió-képének néhány eleme / Fónai Mihály, Barta Attila, Gyüre Annamária Csilla, Pénzes Ferenc
Dátum:2014
ISSN:2063-1987 2063-2754
Megjegyzések:A cikk arra vállalkozik, hogy meghatározza a joghallgatók kiválogatódásának sajátosságait és professzióképének néhány elemét. A jogászok hagyományosan középosztálybeli pozíciót foglalnak el a modern társadalmakban. Magas társadalmi státuszuk és presztízsük szakmájuk hivatásrendi voltából következik, amely gyakran kéz a kézben jár "születési rendjük" presztízsével. A professziókép lehetséges összetevőiből hármat emel ki a cikk, s ezeket vizsgálja. Elsőként a hivatás-választást, másodszor a munkahely-keresési mintázatokat és végül a jogász-képzéssel kapcsolatos elvárásokat. Általában elmondható, hogy mind a hallgatók, mind pedig a már végzettek erősen kötődnek szakmájukhoz. Ez pedig arra mutat rá, hogy nem csupán a jogász diplomának, de a jogászi hivatásnak erős vonzereje van. A munkahely-keresési minták pedig arra mutatnak rá, hogy a végzett hallgatók gyakran alacsonyabb pozíciókba kerülnek, mint amit hallgatóként elvártak volna.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Szociológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
jogászképzés
jogászok
társadalmi rekrutáció
professziókép
Megjelenés:Pro Futuro 4 : 2 (2014), p. 11-37. -
További szerzők:Barta Attila (1984-) (jogász) Gyüre Annamária Csilla (1987-) (jogász) Pénzes Ferenc (1969-) (politológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1