CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM062698
Első szerző:Fehér Péter (nevelésszociológus, oktatáskutató)
Cím:Olvassunk! - digitálisan és/vagy papíron?! problémák a digitális szövegértés körül... / Fehér Péter, Bátfai Erika
Dátum:2015
ISSN:0350-4158
Megjegyzések:Hogyan változhat az olvasás szerepe az információs társadalomban? Az oktatásban egyre szélesebb körben nyernek teret a digitális szövegek, könyvek, tananyagok - a hagyományos, papír alapú tankönyvek helyett. Egyes szerzők (Tari 2010, 2011; Gyarmathy 2012) azt sugallják, hogy a fiatalok kevesebbet olvasnak hagyományos könyveket, ám ezt az internetes szövegekkel kompenzálják. Ezzel szemben a témakörben a közelmúltban végzett felmérések (például PISA 2012) és kutatások (Netgeneráció 2010, Netgeneráció 2012, Mangel [2013] és mások tanulmányai) azt mutatják, hogy a diákok egyre kevesebbet olvasnak, és digitális szövegértésben nyújtott eredményeik komoly kívánnivalót hagynak maguk után.Az előadás egy közelmúltban megkezdett hazai empirikus kutatás (Fehér-Bátfai 2015) első eredményeinek elemzését mutatja be. Kutatásunkban a hagyományos és a digitális olvasás különbségeit vizsgáltuk interjúk alkalmazásával.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Neveléstudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény külföldi lapban
olvasás
digitális olvasás
digitális szövegértés
netgeneráció
e-könyvek
e-learning
Megjelenés:Létünk [elektronikus dokumentum]. - 4 (2015), p. 1-1. -
További szerzők:Soós Mária Erika (1973-) (informatikus könyvtáros)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM058653
Első szerző:Fehér Péter (nevelésszociológus, oktatáskutató)
Cím:Hatékony-e az e-olvasás? - gondolatok egy kutatás kapcsán / Fehér Péter, Bátfai Erika
Dátum:2015
Megjegyzések:Az e-learning, a közösségi hálózatok és az elektronikus könyvek széleskörű elterjedése új horizontot nyitott az olvasás előtt. Az olvasó fiatalok jelentős része közel annyi elektronikus szöveget olvas, mint papír alapút. Az elektronikus szövegek előretörésével megnövekedett érdeklődés az elektronikus dokumentumok iránt egyúttal számos kételyt is felvet. Egyes kutatók szerint az elektronikus szövegek olvasása hatékonyságában elmarad a hagyományos papír alapú szövegek olvasásának hatékonyságától. Miért fontos ez a kérdés és milyen szempontokat vizsgálunk kutatásunkban?Az olvasás továbbra is alapvető eleme bármiféle tanulásnak, ám a források egyre inkább elektronikus alapra helyeződnek (e-learning tananyagok, elektronikus könyvek és jegyzetek, internetes források, Wikipédia stb.). Ugyanakkor például a hazai Netgenerációs kutatások egyes eredményei szerint nem minden tanuló részesíti előnyben az elektronikus "alapanyagokat", a PISA eredményei szerint pedig a magyar tanulók nagyon gyengén teljesítettek az elektronikus szövege olvasásával kapcsolatos felméréseken.Milyen szövegek lehetnek hatékonyabban elektronikus formában, és melyek papíron? Vannak-e olyan olvasók, akik számára egyik vagy másik mód a preferált? Schneps és munkatársai szerint például az elektronikus olvasó eszközök hasznosabban támogatják a dyslexiások olvasást.A komplex kutatás keretében (kérdőívek, interjúk és empirikus vizsgálatok segítségével) azt kívánjuk megvizsgálni, van-e tehát szignifikáns különbség a tanulás és ismeretelsajátítás szempontjából a kétféle olvasás között, hogyan befolyásolja az olvasás forrása a tanulást? Ezen kutatás elméleti hátteréről számolunk be előadásunkban.
ISBN:978-86-87095-54-0
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Média- és kommunikációs tudományok előadáskivonat
e-könyvek
olvasási szokások
e-tanulás
Megjelenés:XXI. Multimédia az oktatásban és II. IKT az oktatásban konferencia / (szerk.) Námesztovszki Zsolt, Vinkó Attila. - p. 226-228. -
További szerzők:Soós Mária Erika (1973-) (informatikus könyvtáros)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM063991
Első szerző:Soós Mária Erika (informatikus könyvtáros)
Cím:E-olvasás vagy hagyományos - kutatás közben / Bátfai Erika, Fehér Péter
Dátum:2016
Megjegyzések:Az e-könyvek, elektronikus keretrendszerek, MOOC kurzusok, valamint az "okos eszközök" terjedése komoly kihívás a köz- és felsőoktatás számára. (Mivel a hazai felsőoktatásban is egyre inkább tért hódítanak ezek a korábban alternatívnak bélyegzett formák, így a Debreceni Egyetemi Kiadó is 2014 őszétől nyílt hozzáférésű e-jegyzeteket ad ki a hallgatóknak.) Nemzetközi kutatások eredményei alapján merült fel az a kérdés, mennyire hatékony olvasás szempontjából az e-könyv, az e-tananyag? Egy 2015 tavaszán kezdett komplex kutatás keretében (interjúk, kérdőíves és empirikus vizsgálatok segítségével) azt vizsgáljuk, van-e szignifikáns különbség a tanulás és ismeretelsajátítás szempontjából a hagyományos és az elektronikus szövegek olvasása és jegyzetelése között, illetve hogyan befolyásolja az olvasás forrása a tanulást. A kutatás legfontosabb kérdése, mennyire hatékony az oktatásban az elektronikus szövegek használata? Részletesebben a következő kérdésekre szeretnénk választ kapni: Van-e lényeges különbség a képernyő, illetve a papír alapú tájékozódás, tanulás, ismeretszerzés között? Milyen szövegek olvasása lehet hatékonyabb elektronikus formában, és melyek papíron? Vannak-e olyan olvasók, akik számára egyik vagy másik mód a preferált? Milyen nemek közötti és életkori különbségeket lehet kimutatni az elektronikus olvasással kapcsolatos attitűdökben? Jegyzetelés: papíron vagy elektronikusan? A kutatás első szakaszában interjúkat (20 darab) készítettünk olyan személyekkel, akik mind hagyományos, mind elektronikus formában nagyon aktívan, sokat olvasnak. Az eddigi eredmények szerint a sokat olvasók inkább a papír alapú könyveket és tananyagokat preferálják, amikor tanulási célzattal kell nagyobb terjedelmű szövegeket olvasniuk. A következő lépésben a netgenerációhoz tartozó korosztályba eső (15 és 25 év közötti) olvasókkal készítünk újabb interjúkat, és azt vizsgáljuk: van-e kimutatható különbség az eddigiekhez képest, amit esetleg az életkorbeli/generációs/szocializációs különbség okozhat.
ISBN:978 963 88335 6 3
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Neveléstudományok előadáskivonat
e-könyvek
e-learning
digitális szövegértés
hatékonyság
netgeneráció
Megjelenés:Networkshop 2016 / szerk. Mikusné Sárvári Klára. - p. [5]. -
További szerzők:Fehér Péter (1966-) (nevelésszociológus, oktatáskutató)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1