CCL

Összesen 4 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM101779
Első szerző:Diószegi Ágnes (belgyógyász)
Cím:Gyógyszeres terápiás lehetőségek az elhízás kezelésében / Diószegi Ágnes, Harangi Mariann
Dátum:2022
ISSN:1788-9049
Megjegyzések:Az elhízás a társuló szövődmények kialakulása miatt egyre nagyobb terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre hazánkban és világszerte egyaránt. Elsődleges fontosságú a megelőzés, mert a már kialakult túlsúly és elhízás kezelése nagy kihívást jelent a beteg és a kezelőorvos számára. A kezelés alapját az életmód terápia képezi, mely a fizikai aktivitás fokozását és a diétát foglalja magába, de ennek nem megfelelő hatékonysága esetén gyógyszeres kezelés, vagy műtéti megoldás is szükségessé válhat. A gyógyszeres kezelés lehetősége az évtizedek óta zajló intenzív kutatások ellenére néhány gyógyszercsoportra korlátozódik. Az utóbbi években azonban a korábban 2-es típusú cukorbetegeknél alkalmazott glucagon-like-peptide-1 (GLP-1) analógok közül a semaglutid és a liraglutid adását is engedélyezték cukorbetegségben nem szenvedő elhízott betegekben súlycsökkentő kezelésként. Ezek a szerek több támadásponton fejtik ki hatásukat, csökkentik az étvágyérzetet és lassítják a gyomorürülést, emellett számos kedvező anyagcsere hatással rendelkeznek. A korábbi klinikai vizsgálatok és a mindennapi tapasztalat is alátámasztja a hatékony súlycsökkentő hatásukat és kedvező mellékhatás profiljukat, mely miatt ezek a szerek az elhízás gyógyszeres kezelésének legfontosabb eszközévé váltak.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
elhízás
GLP-1-analógok
semaglutid
liraglutid
Megjelenés:Gyógyszerész Továbbképzés. - 16 : 2 (2022), p. 48-51. -
További szerzők:Harangi Mariann (1974-) (belgyógyász, endokrinológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM086950
Első szerző:Harangi Mariann (belgyógyász, endokrinológus)
Cím:PCSK9-gátlók : új lehetőségek a lipidcsökkentő kezelésben / Harangi Mariann, Nádró Bíborka, Zsíros Noémi
Dátum:2020
ISSN:1788-9049
Megjegyzések:A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések egyik legfontosabb kockázati tényezője, melynek csökkentése kiemelt feladat a mindennapi orvosi gyakorlatban. Az életmód kezelés mellett gyakran szükséges a lipidcsökkentő gyógyszerek alkalmazása, melyek közül a statinokat és az ezetimibet széles körben ismerik és használják. Bár a kombinált gyógyszeres kezelés hatékony, az irányelvekben megfogalmazott szigorú célértékek eléréséhez bizonyos esetekben nem elegendő. 2015. óta egy teljesen új hatásmechanizmusú, és minden eddiginél hatékonyabb koleszterinszint csökkentésre alkalmas gyógyszercsoportot vezettek be, a proprotein-konvertáz szubtilizin/kexin 9 (PCSK9) gátló monoklonális antitesteket. Jelenleg az evolocumab és az alirocumab érhető el kereskedelmi forgalomban. Mindkettőt szubkután injekció formájában, kéthetente ajánlott adagolni a korábban alkalmazott gyógyszeres kezelés mellé adva, mely mellett a low-density lipoprotein koleszterinszintje további átlagosan kb. 60%-kal csökken. A kezelés okozta mellékhatások ritkák és enyhék, ezért a kezelés igen népszerű mind az orvosok, mind a betegek körében. A PCSK9 gátló kezelés jelenleg egyetlen, de meghatározó hátránya a magas költség, mely miatt a rászoruló betegek egyedi méltányossági ártámogatással részesülhetnek ebben az új, rendkívül hatékony terápiás lehetőségben.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
PCSK9 gátló
hyperlipidaemia
kardiovaszkuláris kockázat
LDL koleszterin
Megjelenés:Gyógyszerész Továbbképzés. - 14 : 5 (2020), p. 154-157. -
További szerzők:Nádró Bíborka (1992-) (általános orvos) Zsíros Noémi (1986-) (belgyógyász)
Pályázati támogatás:GINOP-2.3.2-15-2016-00062
GINOP
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM085700
Első szerző:Harangi Mariann (belgyógyász, endokrinológus)
Cím:Az omega-3-zsírsavak szerepe a lipidcsökkentő kezelésben / Harangi Mariann
Dátum:2020
ISSN:1788-9049
Megjegyzések:A szív- és érrendszeri betegségek a mai napig vezető haláloknak számítanak világszerte, melyek egyik legfontosabb kockázati tényezője a hiperlipidémia. A halak, a tenger gyümölcsei, a repce- és lenmagolaj és a diófélék jelentős mennyiségben tartalmaznak ún. omega-3 zsírsavakat, melyek fogyasztása szignifikánsan képes csökkenteni a szívritmus zavarok miatt kialakuló hirtelen szívhalál és a koszorúér betegség okozta halálozás kockázatát. Az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA) lipidcsökkentő hatása mellett gátolja gyulladásos folyamatokat és a vérrögképződést, de kedvező hatású a magasvérnyomás és egyes gyulladásos ízületi betegségek kezelésében is. A keringési rendszer védelmére korábban napi 1 g fogyasztását ajánlották, de a lipidszintek, elsősorban a trigliceridszint érdemi, akár 30%-os csökkentését ennél jelentősen nagyobb, napi 2-4 g fogyasztása biztosíthatja. A REDUCE-IT statint szedő betegeknél már bizonyította a napi 4 g EPA szív- és érrendszeri kockázatcsökkentő hatását, de számos egyéb primer és szekunder kardiovaszkuláris prevenciós vizsgálat még folyamatban van. A trigliceridszint csökkentésére a statinok mellett a megfelelő dózisban alkalmazott EPA és DHA ugyan alkalmas lehet, de egyéb lipid komponensek, például a low-density lipoprotein szintjét nem csökkentik, így önállóan nem használhatóak a lipidszintek csökkentésére.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
omega-3 zsírsavak
lipidcsökkentő kezelés
szív- és érrendszeri betegségek
triglicerid
Megjelenés:Gyógyszerész Továbbképzés. - 14 : 3 (2020), p. 76-80. -
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM092845
Első szerző:Zsíros Noémi (belgyógyász)
Cím:A lipoprotein(a) jelentősége a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásában / Zsíros Noémi, Nádró Bíborka, Harangi Mariann
Dátum:2021
ISSN:1788-9049
Megjegyzések:A szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának egyik kevésbé ismert kockázati tényezője a lipoprotein(a) emelkedett szérumszintje. Az 50 mg/dl feletti érték tekinthető kórosnak, amelyet főként örökletes tényezők határoznak meg. Ez a lipoproteinrészecske, egyedülálló szerkezeti felépítésének köszönhetően nemcsak az érelmeszesedés kialakulásában játszik fontos szerepet, de a vérrögképződést és a vérrög lassabb lebontását is elősegíti. Ennek hatására a korai érelmeszesedéses szövődmények mellett trombotikus események, valamint az aortabillentyű meszes szűkülete alakulhat ki. Ezért fontos a szérum lipoprotein(a) szintjének meghatározása a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának felmérése céljából. Sajnos a hagyományos lipidcsökkentő gyógyszerekkel a lipoprotein(a)-szintje érdemben nem befolyásolható, de a közeljövőben várható olyan új, antiszensz oligonukleotid típusú készítmények bevezetése, amelyek jelentős mértékben, akár 80%-kal képesek csökkenteni a szérum lipoprotein(a)-szintet.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
lipoprotein (a)
kardiovaszkuláris
aorta billentyű meszesedés
Megjelenés:Gyógyszerész Továbbképzés. - 15 : 1 (2021), p. 24-27. -
További szerzők:Nádró Bíborka (1992-) (általános orvos) Harangi Mariann (1974-) (belgyógyász, endokrinológus)
Pályázati támogatás:GINOP-2.3.2-15-2016-00005
GINOP
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1