CCL

Összesen 1 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM091233
Első szerző:Gyöngyösi Szilvia (anyagmérnök, gépészmérnök)
Cím:Fémoxid vékonyrétegek és restaurátori gyakorlatban alkalmazott mugyanták áteresztésvizsgálata / Gyöngyösi Szilvia, Kovács Réka Lilla, Langer Gábor, Daróczi Lajos, Bakonyi Eszter, Erdélyi Zoltán
Dátum:2019
Megjegyzések:Bevonatok, rétegek alkalmazásának egyik elsodleges célja az adott termék, tárgy védelme a környezet káros hatásaival szemben. Elsosorban a pára, illetve a környezetbol származó különbözo gázok ellen építünk ki védelmet a rétegekkel, és gátoljuk azok diffúzióját. Kutatásunk egyik fo irányvonala a restaurátorok által használt mugyanták pára- és gázáteresztésének vizsgálata. Hazánkban a kulturális örökség védelme nagy jelentoségu. Mukincsek, szobrok restaurálási folyamata hatalmas emberi ? és anyagi eroforrást igényel. Tipikus példa erre a Magyar Nemzeti Múzeum Múzeumkertjében álló Arany János szoborcsoport és mellszobrok 2018-ban végzett restaurálási munkálatai, melyben részt vettünk. Részletes felületi vizsgálatokkal segítettük a szobrok megfelelo kezelési eljárásának kidolgozását. A kutatócsoportunk által fejlesztett páraés gázáteresztés meghatározására alkalmas módszerrel információval szolgálunk a megfelelo védobevonat kiválasztásához. Kutatási területünk másik fo irányvonala az atomi rétegleválasztással eloállított fémoxid vékonyrétegek vizsgálata, melynek gyakorlati alkalmazása szintén számos területen bír nagy jelentoséggel (flexibilis képernyok, orvosi implantátumok, elektronika). Több alkalmazási területet tekintve (csomagolóipar) elkerülhetetlen a flexibilis tulajdonságú anyagok (polimerek, papírok) alkalmazása. Felmerül a kérdés, hogy nem öntartó hordozók esetén a rétegek mechanikai stabilitása teljesíti-e a vele szemben elvárt követelményeket. A vékony kerámiarétegek ridegségükbol adódóan a hordozó hajlításakor repednek. Az, hogy a kialakuló repedéshálózat milyen mértékben befolyásolja a réteg funkcióját, jelenleg nem ismert, erre vonatkozó irodalmi adatok nem állnak rendelkezésünkre. Fejlesztésünk arra irányul, hogy tömegspektrometriával egy adott rendszeren belül "in situ" végezzük el a tanszéken eloállított vékonyréteg, illetve azok kontrollált módon létrehozott repedéshálózatának a gázáteresztésre gyakorolt hatását, mindezt kiegészítve a repedés morfológiai és számítógépi képelemzéssel végzett vizsgálatával. A két kutatási terület ott kapcsolódik össze, hogy mind a restaurátori gyakorlatban alkalmazott mugyanta bevonatokat, mind az oxidrétegek pára- és gázáteresztését ugyanazon módszerrel mérjük. A mérési eredményekbol matematikai modellt kidolgozva határozzuk meg a permeabilitást, diffúziós együtthatót és oldhatóságot. Ennek köszönhetoen a rétegeken túlmenoen önmagában többféle hordozó (papírok, polimerek) áteresztoképessége mérheto és vizsgálható. Módszerünk igy alkalmazható számos területen, pl.: gyógyszeripar, élelmiszeripar.
Tárgyszavak:Természettudományok Fizikai tudományok előadáskivonat
könyvrészlet
Megjelenés:Magyar Fizikus Vándorgyűlés 2019 Sopron. - p. 23.
További szerzők:Kovács Réka Lilla (1993-) (fizikus) Langer Gábor Antal (1950-) (fizikus) Daróczi Lajos (1965-) (fizikus) Szatmáriné Bakonyi Eszter Erdélyi Zoltán (1974-) (fizikus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1