CCL

Összesen 2 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM120819
Első szerző:Kondé Zoltán (pszichológus)
Cím:Az explicit és implicit preparáció jelentősége a gátlási kontrollban / Kondé, Zoltán; Takács, Dávid
Dátum:2013
ISSN:0230-0508 2060-2782
Megjegyzések:Absztrakt A visszaható gátlás (n-2 ismétlési veszteség) a feladatváltás folyamatában közreható gátlási mechanizmusok demonstrációja ? és feltételezés ? szerint a kontrollált információfeldolgozás top-down aspektusaihoz kapcsolódik. Ugyanakkor rendszerint érzéketlennek bizonyul olyan tényezők manipulálásakor (felkészülési idő, előzetes ismeretek a célfeladatról), melyek a célirányos feladatpreparáció lehetőségét befolyásolják. Vizsgálatunkban három szelektív reakcióidő feladatot előre meghatározott szekvenciális rendben kellett végrehajtani. A próbák egy részében előzetes információ nem állt rendelkezésre a soron következő feladatra nézve, és egy feladatspecifikus jelzés határozta meg a feladatot (random feltétel). A próbák más részében a feladatjelzéstől függetlenül a feladat implicit módon ismert volt (bejósolható feltétel). Mindkét feltételben a feladat vagy megegyezett a két próbával (korábbi feladattal) (random és bejósolható n-2 ismétlés), vagy nem egyezett meg (random és bejósolható n-2 váltás). Az n-2 ismétlési veszteséget vizsgáltuk a bejósolhatóság feltételei között az explicit felkészülési idő (feladatjelzésinger intervallum) függvényében. Az eredmények szerint amikor az explicit feladatpreparáció lehetősége minimális volt (rövid felkészülési idő, random feltétel), az érvénytelen akcióséma gátlása elmaradt vagy az inger megjelenése után történt meg, így az n-2 ismétlési veszteség eltűnt. Amikor az explicit feladatpreparáció lehetősége maximális volt (hosszú felkészülési idő) vagy a feladatpreparáció implicit módon történt meg, markáns n-2 ismétlési veszteség jelentkezett. Ez arra utal, hogy a visszaható gátlás kialakulásához a célreleváns információ ? akár implicit ? hozzáférhetősége szükséges, és ebben az értelemben a gátlási kontroll top-down jellegű.
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Pszichológia. - 33 : 2 (2013), p. 87-103. -
További szerzők:Takács Dávid (1988-) (pszichológus)
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0024
TÁMOP
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM047152
Első szerző:Takács Dávid (pszichológus)
Cím:Intelligence and social efficiency / Takács Dávid, Kondé Zoltán
Dátum:2013
Megjegyzések:Identifying and investigating cognitive abilities manifested in human socialbehavior should be one of the key topics of the psychology of intelligence. Social intelligenceas a construct has been introduced to identify and summarize a person's abilitiesthat may play a significant role in successful social behavior. In the present paper weoffer a short overview of the history of social intelligence research, and that of theproblems of defining and measuring social intelligence. Afterwards we review some importantsocial intelligence models in more detail. Furthermore, we discuss the relationshipbetween the concepts of social intelligence and emotional intelligence. Suggestionshave been made for possible directions related to the investigation of social intelligence.
ISBN:978 80 558 0284 8
Tárgyszavak:Bölcsészettudományok Pszichológiai tudományok tanulmány, értekezés
intelligence
social intelligence
emotional intelligence
social behavior
Doktori iskola
Megjelenés:Interdisciplinary research in humanities / ed. Gergely Angyalosi, Ákos Münnich, Gabriella Pusztai. - p. 327-344. -
További szerzők:Kondé Zoltán (1973-) (pszichológus)
Pályázati támogatás:TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0024
TÁMOP
Humán Tudományok Doktori Iskola
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1