CCL

Összesen 3 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM125388
Első szerző:Csontos György
Cím:Az energiaválság optimális részvénybefektetői döntésekre Gyakorolt hatása / Csontos György, Tömöri Gergő
Dátum:2024
ISSN:1788-7593 2676-9867
Megjegyzések:A 2020-as években lezajló válsághelyzetek különösképpen erős hatást gyakoroltak az eurózónán kívül eső, így pénzügyileg sérülékenyebb és a kiéleződött geopolitikai konfliktusoknak kitettebb közép-európai országokra, illetve azon belül is, a válságra sajátos kormányzati válaszreakciókat adó Magyarországra. Kutatási célunk volt a zöldítési politika, a Covid utáni újranyitás és az orosz energiahordozók importját érintő, európai uniós szankciós politika együttes következményeképpen kialakuló energiakrízis hatásának vizsgálata a magyarországi részvénypiacra fókuszálva, melyet a blue chipek, illetve az energetikai üzletágban érdekelt ALTEO Nyrt. részvényeinek elemzésén és az azokból kialakított portfóliók optimalizálásán keresztül végeztünk el. Ennek keretében kívántuk meghatározni, hogy egy, az előbbi 5 részvényből összeállított portfólió variancia és Gini-index alapon optimalizált struktúrájára milyen hatást gyakoroltak a 2020-2023 közötti időszak turbulens válságjelenségei, kiemelten az energiaárak inflációjára. Mivel mindkét metódus bár eltérő mértékben, de az energiaválság hatására ugyanazon, energetikában érdekelt társaság részvényeinek portfólióban betöltött súlyát növelte meg szignifikánsan, így kijelenthető, hogy a diverzifikált portfólió összetételének változása visszatükrözte a makrogazdasági körülmények részvénypiacra gyakorolt hatásait.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Gazdálkodás- és szervezéstudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
portfólió
optimalizálás
Gini
variancia
energiaválság
Megjelenés:Jelenkori társadalmi és gazdasági folyamatok. - 19 : 1-2 (2024), p. 31-47. -
További szerzők:Tömöri Gergő (1990-) (közgazdász)
Internet cím:DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM125387
Első szerző:Szekeres Alexandra (közgazdász)
Cím:Az IFRS-ekre áttért magyarországi vállalatok körének vizsgálata / Szekeres Alexandra, Orbán Ildikó, Tömöri Gergő
Dátum:2024
ISSN:1788-7593 2676-9867
Megjegyzések:A kutatómunkánk során a vizsgált alapsokaságot két csoportra bontottuk, amelyhez három, eszközökkel szoros összefüggésben álló csoportosítási ismérvet, a magyar számviteli szabályok szerint készített éves beszámoló adataiból számított eszközszerkezeti és -kihasználási mutatókat választottunk. A kiválasztásnál elsődleges szempont volt, hogy olyan csoportosítási ismérveket használjunk, amelyek szoros összefüggésben állnak a vállalati eredmény alakulásával, és emellett megfelelően jellemzik a vállalatok tevékenységeit is. A befektetett eszközök aránya mutató a vállalatok melléktevékenységeire utalnak, ugyanis az magába foglalja a hosszú távú befektetési tevékenységre utaló vagyonelemeket is. A készletek aránya mutató alkalmazását az indokolta, hogy a forgóeszközök közül a készletek jellemzik leginkább egy vállalat főtevékenységét, emiatt tekinthető a készletek aránya egy tevékenységspecifikus tényezőnek. Ezen túlmenően az eszközök forgási sebessége mutató használata mellett döntöttünk, mert egyrészt ez a mutató fejezi ki azt, hogy milyen hatékony az eszközök kihasználtsága, vagyis a vállalati vagyon bevételgeneráló képessége, a bevétel pedig az eredmény képződésének egyik kulcsfontosságú tényezője.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Gazdálkodás- és szervezéstudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
IFRS
áttérés
globalizáció
klaszteranalízis
Megjelenés:Jelenkori Társadalmi és Gazdasági Folyamatok. - 19 : 1-2 (2024), p. 69-81. -
További szerzők:Dékán Tamásné Orbán Ildikó (1975-) (közgazdász, jogász) Tömöri Gergő (1990-) (közgazdász)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM125389
Első szerző:Tömöri Gergő (közgazdász)
Cím:A Covid-19 hatása a visegrádi országok gyógyszeripari vállalatainak átlagos vagyonstrukturájára / Tömöri Gergő
Dátum:2024
ISSN:1788-7593 2676-9867
Megjegyzések:A Covid-19 világjárvány kezelés jelentős kihívás elé állította az egészségügyi intézmények menedzsmentjét 2020-21-ben, így nem hagyta érintetlenül az azok legfőbb beszállítóit jelentő gyógyszeripari szektorban működő vállalatok vagyonstruktúráját sem. A tanulmányunk fókuszában álló visegrádi országok gyógyszeripara jellemzően jelentős mennyiségű gyógyszert exportál, de beruházási célpontok is egyben, hozzájárulva a hazai gazdaság versenyképességének növeléséhez. Az elemzés alapját a régiós gyógyszeripari vállalatok 2018 és 2022 közötti időszakának éves beszámolóadatai képezték, melyeket az EMIS adatbázisából nyertünk ki. Összességében az eredmények nem igazolták előzetes várakozásainkat a járványhelyzet vagyonstruktúrára gyakorolt hatásáról: a vizsgált országok vállalatainak vagyoni helyzete 2021-ig relatíve stabil volt, és nem lettek kritikusan eladósodva sem, habár a cseh vállalatok az adósságukat megtöbbszörözték néhány év alatt. Azonban a pénzügyi adatok alapján sokkal inkább a járvány utáni évek, mint maguk a lezárások jelentettek választóhatárt a mutatókban: 2022-ben rosszabbodott a vállalatok helyzete a kedvezőtlenné váló régiós gazdasági helyzet miatt, a pénzeszközeik aránya jelentősen megcsappant, a készleteiket is lecsökkentették a csökkenő értékesítés miatt, emellett a késztermékek tárolási ideje és a gyártási idő is romlott, habár még így is a legtőkeerősebb vállalatok közé tartoztak. Ennek ellenére a 2020-as év sikeresen alakult a legtöbb vállalat számára a vizsgált országokban.
Tárgyszavak:Társadalomtudományok Gazdálkodás- és szervezéstudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
vagyonstruktúra
gyógyszeripar
visegrádi országok
Megjelenés:Jelenkori társadalmi és gazdasági folyamatok. - 19 : 1-2 (2024), p. 103-116. -Jelenkori Társad. Gazd. Foly. -
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1