CCL

Összesen 6 találat.
#/oldal:
Részletezés:
Rendezés:

1.

001-es BibID:BIBFORM100367
035-os BibID:(scopus)85115282020 (wos)000691211900004
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:A hímvessző bőrének helyreállítása szklerotizáló lipogranuloma okozta deformitás miatt / Murányi Mihály, Farkas Antal, Kiss Zoltán, Drabik Gyula, Flaskó Tibor
Dátum:2021
ISSN:0030-6002 1788-6120
Megjegyzések:Bevezetés: A hímtag körméretének növelése érdekében, az annak bőre alá bejuttatott zsírnemű anyag szklerotizáló lipogranulomát okoz. Hazánkban a szklerotizáló lipogranuloma okozta hímvessző-deformitások kezelésének legelterjedtebb módszere a két ülésben végzett bőrpótlás. Ennek ellenére a magyar nyelvű szakirodalomban kevés adat áll rendelkezésre a kétüléses műtét eredményességéről és várható szövődményeiről. Célkitűzés: Tanulmányunkban a szklerotizáló lipogranuloma okozta deformitások miatti ? két ülésben végzett ? hímvesszőbőr-helyreállítással szerzett tapasztalatainkról, a műtét után kialakuló szövődményekről számolunk be retrospektív adatgyűjtés alapján. Módszer: 2008. március 1. és 2020. március 1. között a Debreceni Egyetem Urológiai Klinikáján 17 betegen végeztünk kétüléses hímvesszőbőr-helyreállító műtétet. A szklerotizáló lipogranuloma által érintett bőrt teljes mértékben eltávolítottuk, majd a lecsupaszított hímtagot a herezacskó elülső felszínén kialakított subcutan csatornába helyeztük. A második ülés során a herezacskó bőre alá ültetett hímvesszőt felszabadítottuk. Eredmények: A Clavien?Dindo-beosztás szerint az első ülés után három, a második ülés után egy I. gradusú szövődmény alakult ki; II?V. gradusú szövődményt nem figyeltünk meg. Azon 9 beteg közül, akik mindkét ülésen átestek, 7 beteg elégedett volt a beavatkozás eredményével, 2 beteg korrekciós műtéten esett át fél és 9 évvel a második ülés után. A 8 beteg közül, akik csak ez első ülést vállalták, egy korrekciós műtét történt 4 hónappal a műtét után. Következtetés: A hímvessző szklerotizáló lipogranulomája esetén az érintett bőrterület kimetszése után hímvesszőbőrhelyreállítás szükséges. A herezacskó-bőrlebeny alkalmazásának előnye, hogy a herezacskó színe és elaszticitása a hímvesszőbőréhez hasonló, a tapintás- és erogén érzet megmarad. A kétüléses hímvesszőbőr-helyreállítás kevés szövődménnyel, plasztikai sebészeti jártasság nélkül elvégezhető.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 162 : 35 (2021), p. 1413-1417. -
További szerzők:Farkas Antal (1968-) (urológus, onkológus) Kiss Zoltán (1985-) (urológus) Drabik Gyula (1978-) (urológus, andrológus) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

2.

001-es BibID:BIBFORM075990
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:Egy üléses húgycsőplasztika szájnyálkahártya átültetéssel / Murányi Mihály, Benyó Mátyás, Farkas Antal, Redl Pál, Szabó Adrienn, Flaskó Tibor
Dátum:2016
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
Megjelenés:Magyar Urológia. - 28 : 3 (2016), p. 127-131. -
További szerzők:Benyó Mátyás (1982-) (urológus) Farkas Antal (1968-) (urológus, onkológus) Redl Pál (1953-) (szájsebész) Szabó Adrienn (1980-) (arc-, állcsont- és szájsebész) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

3.

001-es BibID:BIBFORM070889
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:Húgycsődivertikulum radikális prostatectomia után / Murányi Mihály, Farkas Antal, Kiss Zoltán, Flaskó Tibor
Dátum:2017
ISSN:0864-8921
Megjegyzések:BEVEZETÉSHúgycsődiverticulum férfiakban ritkán fordul elő, leggyakrabban urethritis, húgycsőszűkület, húgycső trauma, hosszú távú katéterviselés, szubsztitúciós húgycsőplasztika, hypospadiasis műtét vagy műszfinkter beültetés után alakul ki. A szerzők egy radicalis perinealis prostatectomia után kialakult húgycsődiverticulum esetét mutatják be. Ismereteik szerint hasonló etiológiával korábban egy húgycsődiverticulumról számoltak be.ESETISMERTETÉSA 76 éves férfi anamnesisében 2002-ben radicalis perinealis prostatectomia szerepel. A műtét utáni cystographia nagy kiterjedésű extravasatiot igazolt, ezért a postoperativ katéterviselés időtartama négy hétre nyúlt. A műtét után 9 hónappal gáti duzzanat és fájdalom miatti kivizsgálás perinealis tályogot és urethroperinealis fistulát igazolt. A tályog megnyitása, drenálása és antibiotikum kezelés után a tályog szanálódott. Három hét katéterviselés után végzett cystographia extravasatiot nem igazolt, azonban a perinealis fistulanyíláson a vizeletes ázás nem szűnt meg. A fistulanyílás transurethralis resectioja, majd két hét katéterviselés után a fistula bezáródott. Az ezt követő években enyhe vizeletinkontinencián kívül húgyúti panasz nem volt.13 évvel a radicalis prostatectomia után, 2015-ben, gáti duzzanat és fájdalom alakult ki. Retrograd urethrographia és urethroscopia egy 45x20 mm-es húgycsődiverticulumot igazolt a külső sphinctertől közvetlenül proximalisan. A szerzők a diverticulum kimetszését és a húgycső rekonstrukcióját végezték perinealis feltárásból. A műtét utáni időszak szövődménymentesen telt. 3 hét katéterviselés utáni urethrographia extravasatiot nem mutatott. A szövettani vizsgálat többrétegű elszarusodó laphámmal fedett tömött, rostos kötőszövet állományú diverticulumot igazolt. A műtét után 18 hónappal a beteg gáti duzzanatra, fájdalomra nem panaszkodik, fistula, húgycsőszűkület nem alakult ki, a korábbi enyhe vizeletinkontinencia azonban súlyosbodott.KÖVETKEZTETÉSEKA húgycsődiverticulum ritka előfordulása miatt az optimális kezeléséről nincs egységes álláspont. A terápiát leginkább a beteg panaszai, a diverticulum nagysága és az érintett húgycsőszakasz hossza határozza meg. Kisméretű, panaszt nem okozó húgycsődiverticulum műtéti kezelése nem feltétlenül szükséges. A diverticulum nyílásának vagy falának transurethralis resectioja gyerekeknél és kisméretű diverticulumoknál jön szóba. Nagy, panaszt okozó diverticulumok esetén a diverticulum eltávolítása és húgycső rekonstrukció, hosszú húgycsőszakaszt érintő esetben diverticulectomia és húgycsőplasztika javasolt.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
húgycsődivertikulum
diverticulectomia
húgycső-rekonstrukció
radikális prostatectomia
radikális perinealis prostatectomia
Megjelenés:Magyar Urologia 29 : 1 (2017), p. 9-12. -
További szerzők:Farkas Antal (1968-) (urológus, onkológus) Kiss Zoltán (1985-) (urológus) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

4.

001-es BibID:BIBFORM062586
035-os BibID:(scopus)84959044546 (wos)000370826300005
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:A nagy imitátor / Murányi Mihály, Kiss Zoltán, Farkas Antal, Flaskó Tibor
Dátum:2016
ISSN:0030-6002 1788-6120
Tárgyszavak:Természettudományok Biológiai tudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
folyóiratcikk
Megjelenés:Orvosi Hetilap. - 157 : 9 (2016), p. 350-356. -
További szerzők:Kiss Zoltán (1985-) (urológus) Farkas Antal (1968-) (urológus, onkológus) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
DOI
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

5.

001-es BibID:BIBFORM054846
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:Vesetumor és BPH műtéti kezelése essentialis thrombocythaemiás betegen / Murányi Mihály, Kiss Zoltán, Benyó Mátyás, Farkas Antal, Flaskó Tibor
Dátum:2014
Megjegyzések:Bevezetés: A krónikus myeloproliferativ betegségek közé tartozó essentialis thrombocythaemia jelentős mértékű thrombocytosist és thrombocyta működés zavart okoz. Ezért a vérzéses és thrombotikus események gyakoriak. Essentialis thrombocythaemiás betegünk vesetumorának és BPH-jának műtéti kezelését mutatjuk be. Eset bemutatása: A 71 éves férfi anamnesisében appendectomia, hypertonia mellett csontvelővizsgálattal igazolt essentialis thrombocythaemia szerepel. Klinikánkra bal oldali 4 cm-es vesetumor miatt küldték más intézetből, ahol műtétét nem vállalták thrombocythaemiája miatt. Haemostasiológus véleménye szerint a perioperatív vérzésveszély nagy, ezért resectio helyett radicalis nephrectomiát végeztünk. A beteg ASA, valamint thrombocytaszámát csökkentendő hydroxyurea kezelésben részesült. A perioperatív időszakban az ASA-t leállítottuk, a műtét előtt 30 perccel desmopressint, a műtét után LMWH profilaxist alkalmaztunk. Vérzés esetére thrombocyta koncentrátum és rekombináns aktivált VII. véralvadási faktor állt készenlétben. A műtét alatt és után vérzéses szövődmény nem volt, azonban vizelete elakadt, hólyagkatétert helyeztünk be. Kombinációs kezelés (?-adrenoreceptor antagonista + testosteron 5?-reductase gátló) ellenére sem tudtuk katétermentesíteni. Prostata térfogata 100 ml volt, alapbetegsége miatt nyílt adenomectomia helyett transurethralis laseres prostata vaporisatiot végeztünk 980 nm hullámhosszú dióda laserrel, Twister szállal. A beteg előkészítése a korábbi műtétével azonos volt. A műtét közben és után vérzést nem észleltünk, 4 nap múlva katéterét eltávolítottuk, azóta panaszmentes. Megbeszélés: A vesetumor és a BPH műtéti kezelési formáinak palettája széles. Az évről évre megjelenő új műtéttípusok sokszor nagy eszközparkot igényelnek, drágák. Az alternatív kezelési módok ismerete, elsajátítása, alkalmazása azonban a betegek számára előnyös, mint ahogy esetünk példázza a műtéti kontraindikációk köre csökkenthető. Rizikóbetegek sikeres kezeléséhez emellett szükséges társszakmák bevonása, jelen esetben a haemostasiológussal történő kooperáció.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok idézhető absztrakt
Megjelenés:Uroonkológia. - 11 : 1 (2014), p. 21. -
További szerzők:Kiss Zoltán (1985-) (urológus) Benyó Mátyás (1982-) (urológus) Farkas Antal (1968-) (urológus, onkológus) Flaskó Tibor (1960-) (urológus)
Internet cím:Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:

6.

001-es BibID:BIBFORM042094
Első szerző:Murányi Mihály (urológus)
Cím:Hólyagtumor fiatal korban / Murányi Mihály, Tóth Sándor Árpád, Farkas Antal, Flaskó Tibor, Varga Attila
Dátum:2012
Megjegyzések:A szerzők a 45 év alatt jelentkező hólyagtumorok előfordulását és viselkedését vizsgálták a Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centrum Urológiai Klinikáján 2000 és 2011 között. Az adatokat összevetették a 45 év feletti betegpopuláció adataival. A vizsgált időszakban összesen 1005 betegnél végeztek hólyagtumor vagy annak gyanúja miatt transurethralis resectiot. Közülük hetvenhárom volt 45 éves vagy annál fiatalabb, a legfiatalabb 8 éves volt. A kórszövettani vizsgálat 35 betegnél mutatott ki átmeneti sejtes carcinomát, közülük 31 felületes és 4 izominfiltratív tumor volt. Tizenkilenc G1, tizenegy G2 és öt G3 grádusú tumor igazolódott. Tizenhárom betegnél újult ki a daganat, felületesből izominfiltratív irányba történő progresszió 3 esetben alakult ki. A negyvenöt éves kor fölött elvégzett 932 transurethralis resectioból 765-nél igazolódott átmeneti sejtes carcinoma, közülük 605 felületes és 160 izominfiltratív volt. Hatvanöt G1, négyszázhuszonöt G2 és százötvennégy G3 grádusú tumor igazolódott. 328 betegnél fordult elő kiújulás. 43 esetben progrediált a tumor felületesből izominfiltratív irányba. Az idősebb életkorban jelentkező hólyagtumorokhoz képest fiatal korban a hólyagtumorok jobban differenciáltak és gyakoribb a felületes tumor, ebből adódóan a prognózis is kedvezőbb. A kiújulás és progresszió lehetősége azonban ugyanúgy fennáll, ezért az rendszeres utánkövetés fiatal korban is elengedhetetlen.
Tárgyszavak:Orvostudományok Klinikai orvostudományok magyar nyelvű folyóiratközlemény hazai lapban
húgyhólyagtumor
urothelialis carcinoma
fiatal kor
Megjelenés:Magyar Urológia. - 24 : 1 (2012), p. 7-12. -
További szerzők:Tóth Sándor Árpád (1979-) (urológus) Farkas Antal (1968-) (urológus, onkológus) Flaskó Tibor (1960-) (urológus) Varga Attila (1949-) (urológus, andrológus)
Internet cím:Szerző által megadott URL
Intézményi repozitóriumban (DEA) tárolt változat
Borító:
Rekordok letöltése1